SUOJAA KÄNNYSI BARCELONASSA

LUKITUS PÄÄLLE

Suomalaisilta varastetuilla kännyköillä on tehtailtu isoja laskuja etenkin Barcelonassa. Hurja summa on voitu saada aikaan hyvinkin lyhyessä ajassa.

DNA, Sonera ja Elisa kertovat, että Espanjassa tapahtuneiden kännykkävarkauksien ja puhelimien väärinkäyttöjen määrä näyttää olevan kasvussa.

- Tänä vuonna näitä tapauksia on ollut 15-20 kappaletta. On selvästi nähtävissä, että Espanjassa näitä varkauksia tapahtuu eniten, kertoo Elisan palvelujohtaja Vesa-Pekka Nikula.

Myös Soneralla on havaittu, että Espanjassa sattuneet puhelinvarkaudet ovat lisääntyneet syksyn aikana. DNA:lta kerrotaan, että ilmi on tullut alle 10 tapausta.

Laskujen loppusummat vaihtelevat tapauksista riippuen sadoista tuhansiin euroihin. Yksittäistapauksissa laskut ovat voineet olla kymmeniätuhansia euroja.

Nopeaa toimintaa

Varastetulla puhelimella pyritään tekemään mahdollisimman suuri lasku hyvin lyhyessä ajassa. Puhelimella soitetaan Espanjasta ulkomailla olevaan palvelunumeroon tai puhelimeen tehdään soitonsiirto, joka ohjaa soittajan ulkomaiseen palvelunumeroon.

3

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa mieltä

      hyvä vinkki, suosittelen!

      espanjalaiset kaverinikin pitävät lukkoja päällä.

      Opin tämän monta vuotta sitten että aina lukossa, vaiva on kuitenkin aika pieni
      naputella se koodi. Mun laukun oli joku käynyt kaivelemaan onnesta oli vienyt vaan setelirahat eikä puhelimella ollut soitellut laskuja NO opin sillon että lukitus!!!

      oikeasti ihmiset, tehkää näin säästää paljon ketutusta :)
      jokaisen luurista löytyy se lukitus (suojakoodi) mahdollisuus, ja kannattaa laittaa automaattinen vielä että menee lukkoon vaikka
      olisi jäänyt esim tekstarin luku kesken

    • ikävävaantosi

      Espanjalaiset on aika paskaa sakkia.

    • kontrolli pelaa

      Älähän paskaa puhu. Puhelimeen tuli viesti suomesta että se lukitaan heti kun 60 euroa on mennyt. Ei sillä sen isompia laskuja voi tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      238
      3619
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      3323
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      89
      2807
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      47
      2634
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      103
      2329
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2012
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      100
      1995
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      42
      1865
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      104
      1787
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1113
    Aihe