Vapautus opiskelijoille ja työelämässä oleville

11kk isänmaalle

Yhä selvemmältä näyttää, että Suomen nykyinen, yleiseen asevelvollisuuteen perustuva järjestelmä on hajoamassa. Naapurimme Ruotsi jo lakkauttikin asevelvollisuuden, eikä Suomen kaltaista käytäntöä, jossa kokonaiselle ikäluokalle pyritään antamaan aseellinen koulutus, löydy Euroopassa enää kuin Kreikasta, Turkista ja Kyprokselta.

Suuressa ja mahtavassa itäpuolen naapurissammekin enää käytännössä noin 10% käy armeijan. Välttely keinolla millä hyvänsä on yleistä, ja mm. yliopisto-opiskelijat on vapautettu kutsunnoista.

Suomessa on herätty myös asevelvollisuuden kustannuksiin kansantaloudelle. Nuorilta miehiltä viedään 1-2 vuotta elämästä juuri sen tärkeimmällä hetkellä, kun pitäisi löytää opiskelupaikka tai töitä. Samaan aikaan ollaan huolissaan työurien lyhentymisestä ja opintojen alun lykkäytymisestä, mikä myös lykkää oppilaitoksesta valmistumista.

Mielestäni useassa maassa oleva käytäntö, että 18-vuotias, joka on vaivautunut hankkimaan itselleen tutkintoon johtavan opiskelupaikan tai päässyt vakituiseen kokopäivätyöhön muuten kuin määräaikaissopimuksella, voitaisiin hyvin vapauttaa asevelvollisuudesta.

Sen sijaan 18-vuotiaana roikkumaan jäävät "elämäntapataiteilijat" ja "välivuoden viettäjät" saisivat yhtä hyvin palvella 6-12 kuukautta armeijassa mieluummin kuin notkua työttömyyskorvauksia nostelemassa.

Palkkioksi he välivuotensa suorittamisesta armeijassa heille annettakoon ansiopisteitä oppilaitosten yhteishaussa heti seuraavana vuonna, tai se luettakoon ansioksi työpaikkaa haettaessa.

Suoritin itse aseellisen palvelukseni 11kk mittaisena kesken yliopisto-opintojeni. Olin ollut jo neljä vuotta yliopistossa mennessäni armeijaan, ja aikamoisena kummajaisena minua siellä pidettiin. Mitään hyödyllistä en koe armeijasta saaneeni, ja yhteiskunnan kannalta olisin varmasti ollut arvokkaampi jossain muualla.

Tiedän nuoria lääkäreitä, jotka valmistuttuaan kutsutaan suorittamaan lykättyä asepalvelustaan. Eivätkö hekin palvelisi isänmaataan paremmin tekemällä sitä työtä, johon he ovat vaivalla kouluttautuneet.

2

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x-x-x-x-x-x-x-x-x

      Työputkea pitäisi ETLA:n mielestä pidentää uran loppupäästä. Palkankorotusvaatimuksista pitäisi luopua.

      http://www.iltalehti.fi/talous/2013011616562037_ta.shtml

      Kaikki tämä yhteiskunnassa, jossa parikymppisiltä viedään vuosi työ- ja opiskeluelämästä.

      Työura ei pääse alkamaan ajoissa.

      Tuloja ei armeija-aikana kerry, joten kriittisessä asunnonhankkimis- ja perheenperustamisiässä nuoret miehet ovat kroonisesti PA tai pahimmillaan velkakierteessä. Luovu siinä sitten vapaaehtoisesti palkankorotuksista...

      Hei jos joku on ihan oikeasti huolissaan Suomen kilpailukyvystä, ei voida sivuuttaa sitä nuorten miesten resurssia, jonka lainsäädäntömme passivoi työ- ja opiskeluelämästä - joskus vuodeksi, joskus pitemmäksikin aikaa.

    • Vaturiville

      "Mielestäni useassa maassa oleva käytäntö, että 18-vuotias, joka on vaivautunut hankkimaan itselleen tutkintoon johtavan opiskelupaikan tai päässyt vakituiseen kokopäivätyöhön muuten kuin määräaikaissopimuksella, voitaisiin hyvin vapauttaa asevelvollisuudesta."

      Laajentaisin haarukan 18-24-vuotiaisiin.

      Kaikki 18-vuotiaat (miehet) yhä osallistuisivat kutsuntoihin, mutta siellä vapautettaisiin toistaiseksi kaikki, joilla on osoittaa opiskelu- tai vakituinen työpaikka.

      Vapautettujen tilanne tarkistettaisiin esim. kahden ja neljän vuoden päästä. Mikäli opinnot olisivat keskeytyneet tai työstä jääty pois, kävisi kutsu astua palvelukseen.

      24 vuotta täytettyä ei kutsua enää tulisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8053
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5657
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      279
      5003
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4943
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3727
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      54
      2940
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      64
      2667
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2508
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2442
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      42
      2358
    Aihe