Luistelusuksen valinta

Aktiivisuksija

Kävin parissa liikkeessä Fischerin suksia kyselemäässä mitoille 181 / 90-94 kg.

Toisessa tarjottiin koodin mukaan 085 eli 85 kg suksia, ilmeisesti muita painoja ei hyllyssä ollut.

Sitten toisesta liikkeestä sanottiin että pitäisi ostaa 10-20% hiihtäjän painoaan jäykemmät sukset... mihinköhän teoriaan tämä perustuu?

Olen kokeillut 192 ja 186 pituuksia, jostain syystä lyhyempi kulki paremmin, stiff mallit oli kummastakin, painoa en osannut tuolloin katsoa.

Eräästä liikkeestä sain suksen pituudesta vastauksen : Suksen pituus on lähinnä käyttömukavuus tekijä, Suksen painealueet, niiden sijainti ja muoto sekä suksen korkeus vaikuttaa suksen kulkuun.

Mitähän tuo käyttömukavuus on? : ) Suksen ollessa kyseessä.

Kovin on monimutkaista...

Osaisiko joku valaista tuijottaakko painomerkintää, pituutta vai mitä suksea valitessa?

57

8230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EK:

      Käy Hiihtonetin puolella katsomassa kohtaa Välineet:>Kohta>Luistelusuksen ostamisen vaikeudesta:

    • Aktiivisuksija

      On käyty hiihtonet foorumi lukemassa ja samoin aika pitkä ketju taisi olla jossain juoksu foorumilla.

      Entistä enemmän menee pää sekaisin valinnan / neuvojen / sääntöjen / ohjeiden suhteen.

      • einari pitopohja

        useimmiten pitemmästä suksesta löytyy ne jäykemmät ja sopivammat painavammalle hiihtäjälle - tosin poikkeuksiakin löytyy...mm. Rossignolilla pituus ja jäykkys käyvät (muka) käsikädessä , mutta lyhyemmästäkin joskus löytyy kunnon "jousia".. etsivä/kokeileva löytää...


    • Aktiivisuksija

      Aalrait, yhdet hyvät Peltoset ja Atomicit tuossa jo on.

      Mutta kyllä nuo muutamat kokeilemani Fischerit jostain syystä on suuntavaammilta tuntuneet, kovemman vauhdin pito niillä tuntuu jostain syystä helpommalta.

      Vaikee laji tuo suksien valinta...

      • Liikemies.

        Ei ole ollenkaan vaikea laji suksien valinta,mene ammattitaitoiseen liikkeeseen ja se on sillä selvä.


    • Aktiivisuksija

      Eräässä liikkeessä tuumattin jotta pitäisi ostaa 10-20% hiihtäjän painoaan jäykemmät sukset... mihinköhän teoriaan tämä perustuu?

      Toisessa paikassa taasen tarjottiin 85 kg luokan suksia, eli 10% alle painoni.

      En ole vielä löytänyt ammattitaitoista liikettä, missähän sellainen voisi olla?

      • Kalle-kakkonen

        Häijää..Forte-sport..Kallesport,esimerkiksi.


      • Aktiivisuksija
        Kalle-kakkonen kirjoitti:

        Häijää..Forte-sport..Kallesport,esimerkiksi.

        Yhdessä noista suositeltiin juuri 10-20 % painoani luokaltaan jäykempää suksea, joka kuulostaa erikoiselta, en ole muualla vastaavaan "periaatteeseen" törmännyt.

        Mikähän idea tuossa on?


    • ccvv2

      Ei niihin painomerkintöihin kannata sokeasti luottaa. Varsinkin kovan alustan suksea haettaessa jäykkyyttä on syytä olla tarpeeksi.

    • hiihtovertti

      painealueista sen verran et kokeilin Atomicin testisuksia ja kun takapainealue on lähes kantapään alla niin ei luistelusta tule mitään sillä luistelupotkussa voisko sanoa ne lipsahtivat alta pois, siis mene alan liikkeeseen. Itsellä pelkästään hyviä kokemuksia esim. Fortesportista, tilannut 4 sukset (perint/luistelu) kaikki sukset loistavat, Akille riittää soittokin. Jäykkyydestä vielä mulla perinteisen sukset jäykät verrattuna edellisiin vanhoihin perinteisen suksiin, jotka edelleen toimivat hyvin mutta uudet perinteisen sukset ovat aivan käsittämättömän loistavat siis laskuun lähtö ja loppuliuku, tuntuu et kiihtyy suksi vaan loppuliu'ussa verrattuna muihin ja pidon saa myös kohdalleen kunhan kerroksia on useita.

    • maalikkoliukastelija

      Tuntuu hieman kummalliselta kuinka se kantapään alla oleva painealue tärväisi luistelupotkun kokonaan? Sillä kun se suksi lähtee tasapohjalta potkuun, niin sehän kääntyy melko pian kantilleen jolloin tuskin sillä takapainealueella ja sen sijainnilla on enää niin suurta merkitystä kun se potku kuitenkin tapahtuu suksen reunalla?

      Sen kyllä ymmärrän että sellaisella suksella ei ole tasapainoista hiihtää. Mutta eikö se koske pääasiassa liukua, koska painealueet sijaitsevat liian lähellä toisiaan ja liian edessä, jolloin suksen liukuminen ei ole vakaata kun sen päällä seistään koko painolla. Nämä nyt ovat vain tällaisia maalikon mietteitä, jotka asiantuntijat voivat ampua heti alas.

    • Luisteluhiihtäjä

      Niitä on aasiantuntijoitakin moneen lähtöön. Joitain vuosia siten ostin eräät aktiivikuntoilijan fischerit urheiluliikkeestä ja asiantuntija myyjä testasi ja sanoi että nämä on hyvät. Ei ollut. Ne ei luistanut mihinkään edes alamäessä. Aivan tajuttoman jäykät kovallakin alustalla. 20kg minua painavampi kaveri kokeili ja sanoi että hänelle liian jäykät eikä luista. Ilmeisesti painealueet oli aivan perceestä..

    • Aktiivisuksija

      Kuten Hiihtovertti totesi : "takapainealue on lähes kantapään alla niin ei luistelusta tule mitään sillä luistelupotkussa voisko sanoa ne lipsahtivat alta pois"....

      Tuo sama ropleema tuntuu olevan noissa minun Atomiceissa ja Peltosissa.

      Fisukoissa joita testaillut ei ole tuota ropleemaa ilmennyt, muutoinkin helpompi pysyä itse tasapainossa kun vauhtia nostaa.

      Tartteepa hiihdellä johonkin noihin suositelluista liikkeistä kyselemään lisää.

    • lekkovi

      Itse tilasin summassa Häijäältä matkahuollon kautta Rossingnolin xium skate wcs2:t. Uskoin, kun äijä sanoi, että he osaavat etsiä painolleni (96kg) sopivan parin. Tilasin lokakuussa jo. Totta puhui, suksi toimii kyllä kiitettävästi, vakaa ja riittävän jäykkä.

      Että semmoinen helppo ostos.

    • Aktiivisuksija

      Atomicit tilasin myös netin kautta.

      Mieluummin seuraavat hakee liikkeestä ja kuuntelee/haastattelee myyjää mitä niillä on sanottavaa... Sen verran monenlaista tekstiä tuntuu tulevan "asiantuntijoiden" suusta.

      Palataan astialle kun saa puikot hommattua.

    • Aktiivisuksija

      Tulipa käytyä omassa kotikaupungissa 2:ssa eri Sportian liikkeissä.

      Toisessa liikkeessä tarjosi fisukan suksea jossa oli painomerkintä 85 ja toisessa liikkeessä taasen 107 merkinnällä. Kumpikin myyjä kehui että tämä hyvä minulle.

      Kyseessä oli siis Carbonlite soft track stiff 192 cm....

      Hieno meininki....

      • Nomitäsitten

        Molemmat varmaan hyviä sinulle, kunhan keli on sopiva.


    • Aktiivisuksija

      Huomenna poiketaan ns. asiantuntijaliikkeeseen, tuskinpa ne siellä 85 suksea suosittele millekkään kelille.

      • Hiihtävä

        Hei suksien hankkija !
        Otas hiihtävä osaava kaveri mukaasi kun menet suksien ostoon
        Kyllä Tammiston Sportiassa ostaan !

        Eikun kaupoille
        Laitata pohjustus voitelu samalla !


    • Aktiivisuksija

      Hiihtävälle : mitä se osaava kaveri tietää? Tuntuu nuo myyjätkin puhuvan mitä sattuu.

      Viime kädessä myyjä aina vetoaa että pitää löytyä HYVÄ PARI. Onko tosiaan laaduissa niin paljon eroa...

      Mitään logiikkaa ei tunnu valinnassa olevan, yhdessä paikassa sanotaan että "alipainoisen" suksikin toimii, toisessa sanotaan taasen 10-20% omaa painoa painavemman sukset. Sitten lopuksi taas sanotaan että pitää löytää hyvä parii.

      Sellainen kuva jäänyt että suositellaan juuri sitä suksea mitä hyllyssä nyt sattuu olemaan, se kehutaan maasta taivaisiin. Miten voi olla mahdollista...

      No viikolla tarttee mennä liikkeeseen jossa on hyllyssä kaikkia pituuksia, jäykkyyksiä, malleja ja painosuosituksia. Eipä ainakaan pääse kauppaamaan myymättä jääneitä malleja. Fisukkaa siis edelleen haetaan.

    • Patrolll

      Kerro missä fisukan sarjassa koodimerkintä tarkoittaa hiihtäjän painoa? CRS -sarjaan asti koodeilla ei ole maan taivaallista merkitystä ja siitä ylöspäin esim. RCR- sarjassa vikat kaksi numeroa x2 ja osassa paremmista viimeiset kaksi -10 kg, mikä tarkoittaa sitä, että jokainen pari on omanlainen eikä jäykkyyttä pystytä suoraan ilman kokeilua sanomaan.. Kohta loppukoodeista luovutaan kokonaan ihan vain sen takia että ihmiset tuijottavat niitä liikaa ja jos ei miellytä on suksi täysin läpimätä. Itselläni loppukoodi 043 (rcr) ja painan 65kg. Ja on muuten paras ostamani pari koskaan.

      • Patrolll

        Ja lisänä vielä että välillä niissä paremmissakaan sarjoissa ei niitä luokkia ilmoiteta. Jos kunnon liikkeestää hakee niin siellä saattaa jopa ollakkin koodeissa jotain järkeä, mutta kaikki urheilukaupat ja kauppiaat myy pääsääntöisesti "koodittomia" pareja, koska ne maksaa vähemmän ostaa sisään.. Ihan vaan sen takia että niiden jäykkyyttä ei ole tehtaalla valmiiksi merkattu, vaan se on myyjien tehtävä selvittää. Koskaan ei kannata niitä numeroita liikaa tuijotella kun toisessa parissa voi lukea 085 ja toisessa vaikka 423.. Ne on vaan sarjanumeroita.


      • EK:
        Patrolll kirjoitti:

        Ja lisänä vielä että välillä niissä paremmissakaan sarjoissa ei niitä luokkia ilmoiteta. Jos kunnon liikkeestää hakee niin siellä saattaa jopa ollakkin koodeissa jotain järkeä, mutta kaikki urheilukaupat ja kauppiaat myy pääsääntöisesti "koodittomia" pareja, koska ne maksaa vähemmän ostaa sisään.. Ihan vaan sen takia että niiden jäykkyyttä ei ole tehtaalla valmiiksi merkattu, vaan se on myyjien tehtävä selvittää. Koskaan ei kannata niitä numeroita liikaa tuijotella kun toisessa parissa voi lukea 085 ja toisessa vaikka 423.. Ne on vaan sarjanumeroita.

        Parempi unohtaa kooditukset,ainoa tapa millä saadaan suksi oikeaksi käyttäjälleen on Ammattitaitoinen ja vastuun tunteva myyjä,tai sitten kaveri joka tietää suksesta kaiken millainen sen pitää olla.
        Valitettavan monessa "massakaupassa" vain myydään mahdollisimman paljon koska asiakas saataa olla juuri se joka ei tiedä suksista mitään oleellista millainen sen pitää olla.
        Loppujen lopuksi homma on helppo,luikkariin vain Nastolan Vaaka ja painealueiden tarkastus.Tällä toimenpiteellä saadaa melko hyvin oikea suksi.
        Ja pertsan puolella tietysti lankku joka antaa aivan oikean tuloksen,mutta kumpaankin tapaan on myyjällä oltava tieto ja ennenkaikkea vastuu.
        Kysymys on kuitenkin sadoista euroista.


      • Patrolll
        EK: kirjoitti:

        Parempi unohtaa kooditukset,ainoa tapa millä saadaan suksi oikeaksi käyttäjälleen on Ammattitaitoinen ja vastuun tunteva myyjä,tai sitten kaveri joka tietää suksesta kaiken millainen sen pitää olla.
        Valitettavan monessa "massakaupassa" vain myydään mahdollisimman paljon koska asiakas saataa olla juuri se joka ei tiedä suksista mitään oleellista millainen sen pitää olla.
        Loppujen lopuksi homma on helppo,luikkariin vain Nastolan Vaaka ja painealueiden tarkastus.Tällä toimenpiteellä saadaa melko hyvin oikea suksi.
        Ja pertsan puolella tietysti lankku joka antaa aivan oikean tuloksen,mutta kumpaankin tapaan on myyjällä oltava tieto ja ennenkaikkea vastuu.
        Kysymys on kuitenkin sadoista euroista.

        Juurikin näin..


      • Aktiivihiihtäjä

        Numerosarjaa käytetään ainakin reikäpäässä, muista en tiedä. Jossain netissä luki että kyseinen luku/numerot ollut vasta vuoden pari käytössä, eli vanhemmissa sitä ei ole.


      • Aktiivihiihtäjä
        EK: kirjoitti:

        Parempi unohtaa kooditukset,ainoa tapa millä saadaan suksi oikeaksi käyttäjälleen on Ammattitaitoinen ja vastuun tunteva myyjä,tai sitten kaveri joka tietää suksesta kaiken millainen sen pitää olla.
        Valitettavan monessa "massakaupassa" vain myydään mahdollisimman paljon koska asiakas saataa olla juuri se joka ei tiedä suksista mitään oleellista millainen sen pitää olla.
        Loppujen lopuksi homma on helppo,luikkariin vain Nastolan Vaaka ja painealueiden tarkastus.Tällä toimenpiteellä saadaa melko hyvin oikea suksi.
        Ja pertsan puolella tietysti lankku joka antaa aivan oikean tuloksen,mutta kumpaankin tapaan on myyjällä oltava tieto ja ennenkaikkea vastuu.
        Kysymys on kuitenkin sadoista euroista.

        EK: herää kysymys jotta mihin ne sukset joutuu mitkä "vastuun tunteva myyjä" hylkää? Miksi sellaiset parit yleensä kauppaan asti tulevat?


    • Näkökulmia

      Olen ostellut vuosien saatossa kuntoilijan ja kilpatason luistelusuksia uutena ja ennen kaikkea käyettyinä. Yksikään pari ei koskaan ole ollut huono, vaikka olen valinnut pareja joskus aika summittain.

      Uskon, että huonojen parien ongelma koskee lähinnä seuraavia henkilöitä:
      - huono hiihtotekniikka
      - paljon massaa kropassa

      Ainakaan huonoa tekniikkaa ei voi helposti paikata, vaikka olisi kuinka hyvä suksipari. Turha ulkoistaa ongelmaa siten, että osoittelee kauppiaita sormella, vaikka jotkut heistä vähän asiantuntemattomia ovatkin.

      • Aktiivihiihtäjä

        Ei ole tarkoitus kauppiaita osoitella. Ihmetyttää vaan ettei oiken ole yhteisiä pelisääntöjä sekä selkeää logiikkaa. Viime kädessä aina vedetään se "huono tai hyvä pari pelikortti" pöytään...


    • Aktiivihiihtäjä

      Patrolli : kyllä joka ikisessä fisukkaa myyvässä liikkeessä ovat sitä numerosarjan 3 viimeistä numeroa katsoneet, minun painoiselle katsovat 107 merkinnällä olevia. Myyjien mukaan se kertoo "painoluokan" tai millä nimellä kulkeekaan.

      Liikkeet joissa olen poikennut on oikein hyvässä maineessa.

      • Aktiivihiihtäjä

      • EK:

        Merkinnät ovat osviittaa antavia,niihin ei kannata liikaa tuijottaa,oikean suksen saa niin kuin edellä kirjoitin.
        Itselläni on yhdet Salomonin S-lab jonka lapussa oleva painoindeksi antaa 76.3kg,mutta pelaa alla loistavasti omalla kelillään vaikka itse painan hiihtovehkeet päällä n.65kg,näin vain esimerkkinä.


    • Aktiivihiihtäjä

      EK: vielä ihmettelen että kuinka "asiantuntija" liike löytää juuri oikean suksen jos heidän hyllyssä ei ole esim. kuin 2-3 kpl fisukan soft track suksea... näin esimerkkinä... aika yleinen tilanne.

      Valikoima on monesti pieni ja silti ne aina onnistuu löytämään juuri sopivan : )

      Normihiihtäjät painaa alueella 60-100 kg, tarvii hieman tuuria ettei sitä 90 kg sopivalle suksea ola jo myyty.

      • Hiihtäjähkö

        Kyllä siinä pelaa paljolti se "nää on sulle sopivat" systeemi, ihan siitä syystä että päästään mahdollisimman monista suksista eroon. Sitten ne mitkä eivät ole kenellekkään kelvanneet myydään keväällä viimeisten lumien aikaan suurilla alennuksilla pois niille Sulo Vileneille jotka ostavat ihan sen takia kun kerran halvalla lähtee, olivat sitten sopivat tai ei. Sitten niitä kokeiltuaan ja toimimattomiksi todettuuaan eivät kehtaa tunnustaa ahneudestaan johtuvaa omaa mokaansa, vaan avautuvat nettipalstoilla: että paskan myivät.


      • EK:

        No tuossa kohtaa olet kyllä oikeassa Aktiivihiihtäjä,liikkeitähän on niin monenlaisia.
        On muistettava nyt tälläkin palstalla se että on Sunnuntai-kunto-kilpakunto ja kilpahiihtääjät.


      • Aktiivihiihtäjä
        Hiihtäjähkö kirjoitti:

        Kyllä siinä pelaa paljolti se "nää on sulle sopivat" systeemi, ihan siitä syystä että päästään mahdollisimman monista suksista eroon. Sitten ne mitkä eivät ole kenellekkään kelvanneet myydään keväällä viimeisten lumien aikaan suurilla alennuksilla pois niille Sulo Vileneille jotka ostavat ihan sen takia kun kerran halvalla lähtee, olivat sitten sopivat tai ei. Sitten niitä kokeiltuaan ja toimimattomiksi todettuuaan eivät kehtaa tunnustaa ahneudestaan johtuvaa omaa mokaansa, vaan avautuvat nettipalstoilla: että paskan myivät.

        Tuohon "nää on sulle sopivat" kommenttiin.... Kuinkas sitä takaisi että saa sitten hyvät sukset? Ennakko tilaamalla keväällä?


      • EK:
        Aktiivihiihtäjä kirjoitti:

        Tuohon "nää on sulle sopivat" kommenttiin.... Kuinkas sitä takaisi että saa sitten hyvät sukset? Ennakko tilaamalla keväällä?

        Ennakkotilaus ei takaa mitään,saattaa tulla ihan millaiset vaan,vastapuolella oleva "puristelija" jolla on ainainen kiire juuri sesonkiaikaan latoo suksia pahvilaatikkoon ja eteenpäin.
        On turha kuvitella että ennakkosukset ovat AINA sitä parasta priimaa,jonkinlainen Status on tuohonkin luotu samoin kun voitelupuolella.
        On suorastaa säkä jos saa ennakkoon 100% sellaisen suksen joka on tilattu omalle kelilleen.
        Juttelin Rossarin miehen kanssa taannoin ja tilaus-suksea löytyy mitä vain ja sellaisen minkä haluaa vaikka keskellä kautta,jos ei ole Suomessa niin sitten tilataan.
        Esimerkiksi Fisukka on niin valtava organisaatio että on joskus aika vaikea tukeutua henkilökohtaisesti tilaussukseen koska yksittäinen tilaus ei merkitse heille yhtään mitään täällä Suomen peränurkilla.
        Suuret volyymit menee aivan muualle kun puhutaan sadoista tuhansista suksista.
        Esimerkiksi Ski Trab joka on pieni tehdas ja tekee laatusuksea niin palvelun saa hyvinkin henkilökohtaisesti,kohta tietysti joku kysyy miksin sitä ei ole huipuilla,no siksi että valmistajalla ei ole niin suuria pääomia että joku huippu heidän suksillaan hiihtäisi.
        Hyvän Suksen saatavuus ja laatutaso on laskenut viimeisen viidentoista vuoden aikana,tällä tarkoitan harrastelijalle kohdennettua kalustoa.
        70-80 luvulla sai huippusuksen aina alleen jos sitä tarvitsi.


      • Eri mieltä!
        EK: kirjoitti:

        Ennakkotilaus ei takaa mitään,saattaa tulla ihan millaiset vaan,vastapuolella oleva "puristelija" jolla on ainainen kiire juuri sesonkiaikaan latoo suksia pahvilaatikkoon ja eteenpäin.
        On turha kuvitella että ennakkosukset ovat AINA sitä parasta priimaa,jonkinlainen Status on tuohonkin luotu samoin kun voitelupuolella.
        On suorastaa säkä jos saa ennakkoon 100% sellaisen suksen joka on tilattu omalle kelilleen.
        Juttelin Rossarin miehen kanssa taannoin ja tilaus-suksea löytyy mitä vain ja sellaisen minkä haluaa vaikka keskellä kautta,jos ei ole Suomessa niin sitten tilataan.
        Esimerkiksi Fisukka on niin valtava organisaatio että on joskus aika vaikea tukeutua henkilökohtaisesti tilaussukseen koska yksittäinen tilaus ei merkitse heille yhtään mitään täällä Suomen peränurkilla.
        Suuret volyymit menee aivan muualle kun puhutaan sadoista tuhansista suksista.
        Esimerkiksi Ski Trab joka on pieni tehdas ja tekee laatusuksea niin palvelun saa hyvinkin henkilökohtaisesti,kohta tietysti joku kysyy miksin sitä ei ole huipuilla,no siksi että valmistajalla ei ole niin suuria pääomia että joku huippu heidän suksillaan hiihtäisi.
        Hyvän Suksen saatavuus ja laatutaso on laskenut viimeisen viidentoista vuoden aikana,tällä tarkoitan harrastelijalle kohdennettua kalustoa.
        70-80 luvulla sai huippusuksen aina alleen jos sitä tarvitsi.

        Pitäiskö se ski trab tilata suoraan tehtaalta. Itse ennakkotilannut Ski trabin luikkarit suomen jälleenmyyjältä, ja voin sanoa, että huonoimmat sukset, millä olen hiihtänyt.


      • ppeltone
        Eri mieltä! kirjoitti:

        Pitäiskö se ski trab tilata suoraan tehtaalta. Itse ennakkotilannut Ski trabin luikkarit suomen jälleenmyyjältä, ja voin sanoa, että huonoimmat sukset, millä olen hiihtänyt.

        Mulla on yhet Peltosen luikkarit ja voin sanoa että huonoimmat sukset millä olen hiihtänyt.


    • Fischer rcs classic

      Fischereiden koodinumerossa siis alussa mainitaan suksien pituus, esim. 202 tai 192 tms. Kauttaviivan jälkeen tulee ymmärtääkseni suksien valmistusvuosi. Sitten on epämääräisiä nuomeroita ja viimeisenä löytyy jäykkyyteen liittyvää tietoa, joskin eri-ikäisissä suksissa numerointi menee eri tavalla. Viime keväänä osteluissa rcs classic -suksissani lukee:

      202/11427359 039 (vuosimalli 2011)

      Vähän vanhemmissa classiceissa:

      202/06525108881 (ilmeisesti vuosimalli 2006)

      • dping

        Uusissa Fischer RCR skating vasa suksissa numerosarja 192/12608... 093. Pituus 178cm ja paino 78kg. Toisen hiihtokerran jälkeen (uusi pakkaslumi ja -10 astetta)suksien luisto oli todella huono! Pitää vielä käydä testaamassa luistoa muutama kilometri vanhojen Madshus Nanosonic suksien kanssa. (Molemmissa sama voitelu pohjassa) Paperitestillä näytti molemmissa suksissa olevan painealueet suunnilleen samoilla kohdilla...


      • Fischer rcs
        dping kirjoitti:

        Uusissa Fischer RCR skating vasa suksissa numerosarja 192/12608... 093. Pituus 178cm ja paino 78kg. Toisen hiihtokerran jälkeen (uusi pakkaslumi ja -10 astetta)suksien luisto oli todella huono! Pitää vielä käydä testaamassa luistoa muutama kilometri vanhojen Madshus Nanosonic suksien kanssa. (Molemmissa sama voitelu pohjassa) Paperitestillä näytti molemmissa suksissa olevan painealueet suunnilleen samoilla kohdilla...

        Luistoon vaikuttaa muitakin asioita kuin jäykkyys ja painealueiden sijainti.

        Myös sillä, miten keulat ja kannat antavat myöten uudella lumella, pohjan kuvio...


      • suoraseiska
        dping kirjoitti:

        Uusissa Fischer RCR skating vasa suksissa numerosarja 192/12608... 093. Pituus 178cm ja paino 78kg. Toisen hiihtokerran jälkeen (uusi pakkaslumi ja -10 astetta)suksien luisto oli todella huono! Pitää vielä käydä testaamassa luistoa muutama kilometri vanhojen Madshus Nanosonic suksien kanssa. (Molemmissa sama voitelu pohjassa) Paperitestillä näytti molemmissa suksissa olevan painealueet suunnilleen samoilla kohdilla...

        Fischerin wet-suksen karkea kuvio ei tunnetusti luista lumikelillä oikein mihinkään. Vitikeli on muutenkin se haastavin keli saada luisteluksi herkäksi.


      • dping
        suoraseiska kirjoitti:

        Fischerin wet-suksen karkea kuvio ei tunnetusti luista lumikelillä oikein mihinkään. Vitikeli on muutenkin se haastavin keli saada luisteluksi herkäksi.

        Ficsher RCR pohjakuvion mainostetaan olevan yleispohjakuvio (universal) ja soveltuvan vaihteleviin olesuhteisiin. Onko kuitenkin niin, että se on paremmin märän kelin suksi? Kertaalleen pohjahiotut Madshusin Nanosonicit luistivat ko. vitikelissä huomattavan paljon paremmin.


      • suoraseiska
        dping kirjoitti:

        Ficsher RCR pohjakuvion mainostetaan olevan yleispohjakuvio (universal) ja soveltuvan vaihteleviin olesuhteisiin. Onko kuitenkin niin, että se on paremmin märän kelin suksi? Kertaalleen pohjahiotut Madshusin Nanosonicit luistivat ko. vitikelissä huomattavan paljon paremmin.

        Juu, nyt huomasin, että universal-kuvio niissä onkin.. Menee vaikeaksi sitten. Minkä kuvio on Madhuiseissa? Testaile Fisukoita eri keleissä..eli luistaako millään kelillä Madhuisin ja muiden hiihtäjien suksien veroisesti.


    • Aktiivihiihtäjä

      Näitä kolmea on kehuttu, Carilainen, Haijaa ja Kallesport...

      Missähän mahtaisi olla parhaimmat valikoimat tähän aikaan talvesta?

      • onneamatkaan

        Onnenkauppaa se luistelusuksen valinta on. Tottakai asiantuntija pystyy valitsemaan noin suunnilleen sopivan. Mutta vasta baanalla se selviää millaisissa oloissa suksi on parhaimmillaan. Pitää ymmärtää myös myyjiä. Jos niitä mahdollisesti hyviä suksipareja on rivissä 10-20, niin eihän se myyjä rupea niitä kaikkia puntareilla testaamaan. Siinähän kuluisi jahkailevan asiakkaan kanssa aikaa pari kolme tuntia. Se maksaa kaupalle jo melkoisesti, jos aina näin tehtäsiin. Siksipä suksimyyjille sattuu aika usein ihmeellinen tuuri; kun rivistä ottaa sen sopivan pituisen suksiparin ja hieman puristelee, niin kas kummaa - sehän onkin ostajalle oikea "tykkipari" ja parempia ei ole olemassakaan. Joten eikun luottamaan tuuriin; kun suunnilleen sopivan suksiparin ostaa, niin jollain kelillä se voi olla hyväkin.


    • tasamaa

      Onkohan näissä luistelusuksien valintahommissa jo ammuttu hieman yli? Tarkoitan siis kun valitaan suksea ihan tavalliselle kuntoilijalle, kilpailijat lienevät sitten oma lukunsa.

      Tietysti on hyvä jos onnistuu saamaan itselleen säkällä ihan optimisukset ja rahalleen täyden vastineen. Mutta onko se edes välttämätöntä, sillä eihän tavallinen suksija jolla on kunto heikko ja tekniikka pielessä edes tiedä kuinka se hyvä suksi käyttäytyy.Tietenkin silloin on asiat pielessä jos suksi on kerta kaikkiaan susi, eli niin kiero ettei se suostu menemään suoraan sitten millään, vaan kampeaa ojaan niin kuin humalainen vappuaamuna. Mutta eiköhän ne muut kunnolliset sukset sitten pelaa ainakin jossain kelissä. Eihän tavallinen hiihtäjä raski hommata eri suksea kaikkiin eteen tuleviin tilanteisiin, vaan sillä ainoalla parilla on sitten mentävä joka tilanteessa oli se suksi sitten siihen keliin sopiva tai ei.

      Homma on mennyt netin myötä ihan älyttömäksi hypetykseksi jossa perushiihtäjä on laitettu aivan ymmälle kaikkien painealueitten sekä alku-ja loppukilojen kanssa. Kyllä siinä on ihmeissään vaikka olisi kuinka asiantuntijan valkkaamat sukset kun mieltä kaivertaa epävarmuus että onkohan nämä sittenkään minulle sopivat kun hiihto ei kulje.

      • Näkökulmia

        Olet ihan oikeassa.

        Itse olen tarkastellut noita suksien ominaisuuksia pohjakuvioineen ja loppukiloineen päivineen pelkästään mielenkiinnon vuoksi, vaikka en hiihdä kovin vakavissani kilpaa.

        Tavallinen kuntoilija pärjää kohtalaisen hyvillä perussuksilla. Kuntoilijan kannattaa panostaa enemmän hiihtotekniikkaan kuin suksien tarkkaan valintaan.


      • Aktiivihiihtäjä

        Varmasti on menty överiksi.

        Itsellä tulee 1000-1500 km talvessa, joten mielellään kyllä hiihtää vakailla suksilla. Luistavat ja huonot kelit on sitten erikseen, niillä ei tällaiselle harrastajalle ole merkitystä. Toisena päivää luistaa ja toisena ei.

        Useampia puikkoja on kokeiltu ja fisukan suksilla jostain syystä vakaampaa menoa sekä vauhtia helpompi pitää yllä. Varmaan muiltakin merkeiltä hyviä löytyy, mutta ne ei ole vielä minun suksikaappiin eksynyt.


    • Aktiivihiihtäjä

      Mukavahan se olisi jollain tavalla päästä jyvälle, miksi joku suksi on vakaampi, nopeampi ja helpompi hiihdettävä kuin joku muu.

      Onko esim. kiertojäykkyydessä suuria eroja tms...

      • Näkökulmia

        Vakauteen vaikuttaa painealueiden sijainti. Eli mitä edempänä on etupainealue ja mitä taempana on takapainealue, sitä vakaammat sukset. Mitä jäykemmät sukset, sitä vakaammat, koska tällöin potkussa painealueet eivät anna helposti myöten.

        Nopeuteen vaikuttaa eniten suksen profiili, eli kelistä riippuen painealueiden muoto, kärkien ja kantojen toiminta. Sekä jossain määrin pohjakuvio ja voitelu.


      • Juu´u
        Näkökulmia kirjoitti:

        Vakauteen vaikuttaa painealueiden sijainti. Eli mitä edempänä on etupainealue ja mitä taempana on takapainealue, sitä vakaammat sukset. Mitä jäykemmät sukset, sitä vakaammat, koska tällöin potkussa painealueet eivät anna helposti myöten.

        Nopeuteen vaikuttaa eniten suksen profiili, eli kelistä riippuen painealueiden muoto, kärkien ja kantojen toiminta. Sekä jossain määrin pohjakuvio ja voitelu.

        Tyyli,maasto,suksien pituus.

        Ja niin moni muukin asia.

        Että hirveesti ei kannata viisastella ja olla pätevä tuossa jos toiselle suksia suosittelee.

        Kaikista parasta olisi kuin pääsisi kokeilemaan useamman merkin suksea eri siteillä,sekä monolla.

        Silloin pystyisi sanomaan mikä on minulle hyvä.


      • Näkökulmia
        Juu´u kirjoitti:

        Tyyli,maasto,suksien pituus.

        Ja niin moni muukin asia.

        Että hirveesti ei kannata viisastella ja olla pätevä tuossa jos toiselle suksia suosittelee.

        Kaikista parasta olisi kuin pääsisi kokeilemaan useamman merkin suksea eri siteillä,sekä monolla.

        Silloin pystyisi sanomaan mikä on minulle hyvä.

        Tietenkin testausta. Niinhän ne kilpahiihtäjätkin testaavat jopa olympiatasolla.

        Kyse ei ole viisastelusta vaan teoreettisen tason keskustelusta.


      • Hiihtäjähkö
        Näkökulmia kirjoitti:

        Tietenkin testausta. Niinhän ne kilpahiihtäjätkin testaavat jopa olympiatasolla.

        Kyse ei ole viisastelusta vaan teoreettisen tason keskustelusta.

        Eipä taida tavallinen perushiihtäjä sen kummemmin päästä testailemaan niitä suksia ennen ostoa, joten siinä ollaan vähän niin kuin myyjän armoilla.
        Sitten on joillain kauppiailla suksiin tyytyväisyystakuu, mutta sen toimivuudesta minulla ei ole tietoa.

        Tosin onhan joillain maahantuojilla testitilaisuuksia, mutta jos et niihin pääse niin muuten voi olla vaikeata tuo testaus.Uusi suksimerkki OW ainakin järjestää paikallislehdessä olevan ilmoituksen mukaan testitilaisuuden Kangasalla Kyötikkälässä torstaina 24.01 klo 18:00-20:00


    • Aktiivihiihtäjä

      Ok, kiitoksia, se oli selkeästi kerrottu. Palaan asiaa kun puikot on ostettu.

      Mukavahan näistä on spekuloida : ) Vielä jos saa spekuloinnille käytännön kokemuksen tuomaa vahvistusta niin hyvä.

    • luisteluhiihtoa

      Fischer RCR Skating Vasa sukset erehdyin ostamaan "ammatti" ihmiseltä, rahat meni mutta suket oli aivan paskat. Ei vaihtoa, myin pois halvalla kiertoon ja hain Peltonen Acadia Skating sukset. Olivat aivan toiselta planeetalta luistavuudeltaan ja hiihdettävyydeltään. Fischerit tosin maksoi 3x enemmän. Tästälähin minun sukset ovat Peltosia. Että näin.

      • pro mies

        No ihan varmasti ei ole suksimerkin vika. Kyllä myyjä on ollut ammattitaidoton, ja myynyt mitä hyllystä sattuu löytymään.
        Molemmilta merkeiltä löytyy hyviä suksia, fisseriltä jopa enemmän valinnan varaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      3143
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1167
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1065
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      1007
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      868
    7. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      832
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      811
    Aihe