Kysymyksiä koskien lukiota.

Jooh, eli tein eilen lukiossa lukujärjestykseni, kummakseni huomasin että melkein joka jaksossa on alle 30 viikkotuntia? Esim, tässä jaksossa on vain 23 viikkotuntia. Onko lukioissa YLEENSÄ joku pakollinen tuntiraja? Kiitos jos voitte auttaa :)
6524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Heippa.

Mitään tuntirajaa ei ole. Sen sijaan kursseja pitää suorittaa tasaiseen tahtiin (vähintään 10 kurssia lukukaudessa tai osallistuminen vähintään kahteen yo-kokeeseen lukukaudessa), jos meinaa saada opintotukea.

Ja kannattaa miettiä ekan vuoden opinnot myös siten, ettei kahdesta seuraavasta tule liian raskaita kun ne ovat muutenkin ensimmäistä vuotta raskaampia. Eli kannattaa jo vähän suunnitella toista ja kolmatta vuotta, jotta vähintään se 75 täyttyy.

Äänestä
  • Okei, kiitos :)!

    Äänestä

  • Hyvänä nyrkkisääntönä kurssien jakamiselle voisin sanoa, että 1. ja 2. vuodelle 25 kurssia/vuosi ja viimeiselle vuodelle 15 kurssia.

    Sitä, miten kurssit sitten jakaa jaksojen kesken,on tietysti eri asia...kannattaako ottaa esim. useammam eri kielen kursseja samaan jaksoon...saattaa mennä sekaisia koeviikolla.

    Äänestä

  • gezikat kirjoitti:

    Hyvänä nyrkkisääntönä kurssien jakamiselle voisin sanoa, että 1. ja 2. vuodelle 25 kurssia/vuosi ja viimeiselle vuodelle 15 kurssia.

    Sitä, miten kurssit sitten jakaa jaksojen kesken,on tietysti eri asia...kannattaako ottaa esim. useammam eri kielen kursseja samaan jaksoon...saattaa mennä sekaisia koeviikolla.

    Että ajattelit sitten ylioppilaaksi 65 kurssin voimin päästä?

    Nyrkkisääntö lienee, että 30kurssia/vuosi ja abivuodelle 15.

    Äänestä

Laske näppäränä tyttönä/poikana montako kurssia sinulla tulee kasaan tänä vuonna. Mielellään niitä saisi tulla noin 30, muuten voi tulla kiirus, jos lukion aikoo kolmessa vuodessa suorittaa. Jos joka jaksossa on noin vähän viikkotunteja, voi olla että kurssimääräkin jää vähän vajaaksi.

Laske myös, että olet alustavasti valinnut kursseja 75 koko lukion aikana suoritettavaksi. Muuten jää lakki ja päästötodistus saamatta.

Oma oposi varmasti myös osaa auttaa. Tuntirajaa lukiossa ei ole, mutta kursseja pitää vuodessa jonkin verran saada kasaan että listoilla saa olla ja 17 täytettyään opintorahaa nostaa. Mutta ei tuo nyt niin huolestuttavalta kuulosta.

Riemuitse ökövuodestasi;)

Äänestä

Vapaatunteja mulla on parhaimmillaan ollu about 15 ja seki on iha ok. Meil on lukiossa silleen, että kolme kurssii on pakko olla vähintään, mut siitäki tietty voi rehtorin kanssa keskustella. Kursseja kuitenkin pitää kertyy se pakolliset 75.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyjä =) kirjoitti:

Jooh, eli tein eilen lukiossa lukujärjestykseni, kummakseni huomasin että melkein joka jaksossa on alle 30 viikkotuntia? Esim, tässä jaksossa on vain 23 viikkotuntia. Onko lukioissa YLEENSÄ joku pakollinen tuntiraja? Kiitos jos voitte auttaa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu