Näköjään täällä on vielä merkkikohtainen palsta, joten toistan kysymyksen:
Voiko kukaan neuvoa, kuinka saan vaimennettua avausäänen digikamerasta Olympus mju:-410???
Kaikkia muita ääniä olen oppinut hallitsemaan, mutta tuo avausääni (kun avaan objektiivin suojan ja kamera avautuu) ei vaikene!
kamera hiljaiseksi!
6
1099
Vastaukset
- en vaan osaa
samaa olen ihmetellyt 50/50 mallissa. kuvitelkaapa tilannetta esim. häissä tai hautajaisissa kriittisellä hetkellä....
- Olympus
Pitäisi onnistua, kun etsii valikoista vain käynnistys äänen ja pistää offille, juju onkin siinä, että laittaa myös reset asetuksen offille, silloin kamera ei nollaa kaikkia aikaisemmin tehtyjä valintoja kun suljetaan ja käynnistetään.
- alkup.
Olympus kirjoitti:
Pitäisi onnistua, kun etsii valikoista vain käynnistys äänen ja pistää offille, juju onkin siinä, että laittaa myös reset asetuksen offille, silloin kamera ei nollaa kaikkia aikaisemmin tehtyjä valintoja kun suljetaan ja käynnistetään.
Kiitos vinkistä, vielä jos kertoisit, että mikä se käynnistysääni on englanniksi, kun en sitä ole löytänyt valikosta...-tollo mikä tollo-
Siis kaksi ääntä olen asettanut offille, mutta vielä alkupimputus kuuluu. - Olympus
alkup. kirjoitti:
Kiitos vinkistä, vielä jos kertoisit, että mikä se käynnistysääni on englanniksi, kun en sitä ole löytänyt valikosta...-tollo mikä tollo-
Siis kaksi ääntä olen asettanut offille, mutta vielä alkupimputus kuuluu.äänet ovat valikossa nimellä pw on setup ja pw off setup. Niiden alla on screen ja sound valinta joissa on/off, eli offille vaan kaikki niin jää piipitykset pois ja käynnistyykin nopeammin.
- alkup.
Olympus kirjoitti:
äänet ovat valikossa nimellä pw on setup ja pw off setup. Niiden alla on screen ja sound valinta joissa on/off, eli offille vaan kaikki niin jää piipitykset pois ja käynnistyykin nopeammin.
Hei ja paljon kiitoksia! Kamera ei enää inahdakaan avatessa.
Jännä juttu, että myös se screen-valikko pitää laittaa offille, muuten ääni ei häviä. No nyt ei tarvitse nolostua joka kerran, kun avaan masiinan. - μ Mju
alkup. kirjoitti:
Hei ja paljon kiitoksia! Kamera ei enää inahdakaan avatessa.
Jännä juttu, että myös se screen-valikko pitää laittaa offille, muuten ääni ei häviä. No nyt ei tarvitse nolostua joka kerran, kun avaan masiinan.Kyllä sen aloitusnäytön saa "aktiiviseksi" samaan aikaan kun käynnistysääni on pois päältä. Mutta onko siitä sitten mitään iloa/hyötyä onkin toinen juttu. Ainakin virran kulutuksen kannalta luulisi olevan järkevintä pitää molemmat off-tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3874373Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032715Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152259Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521930Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit141347