Taitaa tulla aika kalliiksi tuo "ryhmä 13" toiminta kun valtuusto nosti palkkioitaan reilusti ja nyt ryhmä 13 pelaa vilpillisesti ja tulee noita pitkiä turhia kokouksia joista maksetaan korotettua palkkaa. Tietääkö kukaan miten paljon yksi kokous maksaa kun palkkaa saa valtuutetut ja siellä paikalla olevat viranhaltijat. Ei jää muutamaan kymppiin. No saahan ne persut aikaan sitä "hälinää" vilpillisellä toiminnalla mitä ne ei pahemmin menneinä vuosina saaneet ja lisäksi jo heti aluksi huonon, ei kuntalaisia palvelevan ilmapiirin kun mikään ei suju.
Kallis ryhmä 13
Ryhmä 13 hälinä
10281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei kovin yhteistyön omaavaa porukkaa edusta tämä ryhmä 13. No nyt heidän äänestäjänsä saavat sitä, mitä halusivat, eli hämminkiä. Näinhän Saarimäki vastasi jo neljä vuotta sitten, kun häneltä kysyttiin, mitä perussuomalaiset aikovat tehdä menneellä valtuustokaudella.
Heikkislkovakian sanelupolitiikkaa.Heittäkää ne vanhat ukot pois ja joku Kakkola tilalle.Osaa neuvitella eikä tavoittele omaa etua heikkien lailla.
Demarit ja Kokoomus neuvottelivat yhdessä, turha mistään erityisestä demari-sanelusta on puhua. On vain niin, että nämä osapuolet luottavat toisiinsa ja keskinäisiin sopimuksiinsa- ja se on siinä! Persut ja kumppanit pettää AINA!
no saarimäki on vanha temari,temariin ei voi luottaa
demareissa saarimäki olisi saavuttanut vara-apulaisen tittelin. korkeintaan
Tällainen kaveri ei olisi saavuttanut mitään eikä saavuta.Saavutuksiin tarvitsee tekoja,tekoja ja edelleen tekoja!Ja ihmettelen miten tällaisten ryhmä 13 kanssa voi edes neuvotella,sehän on täysi mahdottomuus?Neuvotteluun tarvitsee yleensä kaksi osapuolta,jotka ymmärtävät mistä neuvotellaa.Kokoomukselle kuului 1.varapuheenjohtajan paikka vaikka siihen kokoomus olisi laittanut vähimmällä äänimäärällä valtuustoon valitun niin se olisi aivan oikein.Matti vanhasestakin tuli pääministeri hyvin pienellä äänimäärällä koska paikka oli keskustan.Jos demarit ja kokoomus haluaisivat "oikealla äänestystavalla" ratkaista paikat niin saarimäki sais ainostaan varapaikan johonkin lautakuntaan.Se olisi aivan oikein,mutta luulen että he eivät rupea pelleilemään vaan antavat ryhmä 13 päättää omat heille kuuluvat paikat keskenään.Se on sitä demokratian oikeaa kunnioittamista!
Hänen takamuksessa lukee: " Hei tässä menee Erkki". Noh tuo koko soppa on myös : " Heilastelevien Heikkien touhua". Kaiken kaikkiaan harmillinen asia äänestäjien suhteen. Olisivat jo ennen vaaleja kertoneet venkoiluistaan. Persujen varmaan "fiksuin"-Veijari TV.stä tuttu pollari...varmaan harmittaa kun hyppäs höpsöjen kelkkaan. Noh uskon ja toivon, että kun ensi kerran vaaleja käydään valitaan sitten uurnilla ja uskosin jotta myös ikämiehetkin Heikit ovat jo älynneet heittäytyä sivuraiteelle kuten Heikkejä äänestäneet. Tämähän on läpi valtakunnan uutisten: Imatralaisten leipää ja sirkushuveja. Heikki totesi: " Ottakaa eväät mukaan ensi maanantain valtuustokokukseen. Hienoja miehiä!
Politiikka vaatii yhteistyökykyä. Käsittämätöntä pelleilyä, ryhmä 13:a taholta. Luottamus on ainakin nyt mennyt. Miten Saarimäki ja Lankinen kuvittelevat seuraavan neljän vuoden tavotteidensa toteutuvan ? Tosin Saarimäen tavoite on aiheuttaa hämmennystä ja Lankisen tavoite on demonisoida demareita.
Olettaisi ryhmässä olevan mukana ihmisiä jotka ymmärtävät sen, mikä on suhteellinen laskutapa jonka mukaan paikat kunnallisiin luottamustoimiin jaetaan. Saarimäen saama äänimäärä ei ole tae paremmista paikoista kunnallishallinnossa.
Kunnallisvaaleissa ihmiset olivat ehdolla kunnanvaltuutetuiksi. Vaalia ei käyty kunnan poliittisista johtopaikoista. Ainoastaan Tiina Wilen-Jäppisen äänimäärällä oltaisiin, ilmeisesti, menty kunnanvaltuustoon ilman puolue sidonnaisuutta.
Varsin ikävä episodi kaiken kaikkiaan. Lakon pystyy jokainen aloittamaan mutta, kuka sen pystyy lopettamaan ? Saarimäki joukkoineen sai haluamansa hämmennyksen aikaan. Kyvyt eivät riittäneet sotkun selvittämiseen.
Eipä huoli sitä suuremmin miettiä kun tyhmäkin tajuaa että ne kaksi R13 heppua on täysiä pellejä, kyllä puhetta ja hälinää riittää ja aina tarpeen mukaan sitten mielistelyä ja takinkääntöä
Toinen on jo ennestään puolueesta joka "hu..aa" kaikkien kanssa ja johon ei voi luottaa.