L-vika

pizzahier

Hei, minulla on puenestä pitäen ollut l vika. Siihen ei olla kiinitetty huomiota koska se ei ole niin "selvä". Kyllä se silti kuulostaa tyhmältä kun lausuu pevvi.

Onko harjoituksia? Olen 16 ja osaan lausua L:n mutta sujuva puhuminen kuulostaa ja on vaikeaa. Ällä sanan keskellä on vaikea.

7

5736

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi mahdollisuus

      Pojallani oli myös samanlainen l-vika, joka korjaantui kielenjänteen katkaisulla. Oletko ajatellut saatko kielen kunnolla ulos suusta? Kielen alapinnalla oleva jänne on joskus niin kireä, ettei l:n sanominen yksinkertaisesti onnistu, koska kieli ei taivu tarpeeksi. Toimenpiteen jälkeen poika oppi nopeasti oikean ääntämisen. Jänteen löysääminen on pieni toimenpide ja paranee pian. Käy lääkärillä arvioittamasssa tilanne.

      • pizzahier

        Juu saan ei ole ongelma, en vain osaa lausua l: kirjainta sujuvasti/hyvin.


    • lalalalalalalalala

      Kokeile vaikkapa lallatella, la la la la la la la la. Kieli tekee koko ajan töitä ja tottuu siihen liikerataan.
      Kielen kärki käy ylähampaiden takana ja ponkaisee sieltä pois.

    • Rvika

      Hahahahahaha!!! Nyt tääl on jätkä joka valittaa l-viasta. Ittelläni on ärrävika mut oon oppimassa sen tänä keväänä. Olen itse 13-vuotias

    • Ävlävikainen

      Minulla on pienenä todettu dysfasia, eli puheeni on kehittynyt myöhässä ja puheenymmärrys ei ole ollut parasta. Tämän kautta minulla on ollut r-vika, jonka tosin olen saanut poistumaan viime vuotena lähes kokonaan oikeaoppisen lausumistavan oppimisen myötä. L-vika kummittelee silti vielä ja syö itsetuntoa melkoisesti. Ilmeisesti vikani johtuu juuri siitä, että kieleni kärki ei ole tottunut ällää sanoessa käymään ylähammasvallin takana, vaan jää koskettamatta suukattoa. Miten on, ällän osaavat ihmiset, pitäisikö vain kielen kärjen osua ylähampaiden taakse vai käykö koko kielen yläpinta koskettamassa yläsuulakea? Olen viime päivinä harjoitellut ahkerasti ällän lausumista harjoittelemalla lausumaan sanoja, joissa on yksi vokaali edessä, kaksi ällää keskellä ja yksi vokaali takana kaikilla suomenkielessä esiintyvillä vokaalikombinaatioilla. Mietin silti, olisiko parempaa tapaa oppia ällän lausuminen. Harjoittelen peilin edessä sekä nauhoittaen omaa puhettani. Lisäksi harjoittelen ollessani selälläni sängyllä, jolloin on mahdollisimman rento olo. Leuan ei varmaan pitäisi liikkua ällää sanoessa? Hommaa vaikeuttaa se, että olen tottunut tähän vääräoppiseen lausumistapaan. Olisiko jollain osaavalla heittää lisää neuvoja ällän sanomiseen? Jos ärrän opin, niin sitten ei ällänkään pitäisi olla mahdoton.

    • Ookkee

      Itelläki on L-vika, osaan sanoa "äll" noin vaan, pystyn sanoa "lallalallalalla" ja kun puhun englantia sitä ei huomaa mutta pienenä sain sellaisen tavan että hampaat pitää kalauttaa yhteen niin siitä on vaikea päästä irti. Neuvoja?

    • Anonyymi

      Itselläkin on L-Vika ja samaistun ujouteen!
      On ollut myös R-Vika mutta opin sen vain yhtäkkiä!
      Älkää ottako paineita puhevioista niinkuin minä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      191
      1470
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      181
      790
    3. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      51
      677
    4. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      45
      656
    5. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      374
      626
    6. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      623
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      521
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      515
    9. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      506
    10. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      502
    Aihe