Eilen tuli mielenkiintoinen haastattelu A-studiossa vartijalta, joka elää toimeentulorajan alapuolella. Kaveri kertoi, että turvallisuusala on suurta bisnestä, vaan ei vartijalle, joka ei hommasta kostu juuri mitään. Duunia joutuu painamaan niskalimassa, jos haluaa selvitä nykymenossa. Eikö sekään riitä, jos tunteja ei ole tarpeeksi.
Suurin ongelmaa on ns. tuntityöläisillä eli alle 120h:n miehillä. Jos firma ei tarjoa täysiä perioditunteja (120h), niin taloudelliset huolet ovat todellisia. Haastateltava kertoi, että työnantajan tähden ovat luototiedot menneet, koska on vähäisten tulojen johdosta joutunut ottamaan lainaa, jota ei ole pystynyt maksamaan takaisin. Firma ei myöskään tarjoa suojaliivejä, vaan ne pitäisi itse kustantaa, johon ei kuitenkaan ole varaa. Kaveri on joutunut kohtaamaan myös vaaratilanteita suojaamattomana.
Oma mielipiteeni on se , että kaveri puhui totta alan huonosta palkkauksesta. Ala on kuitenkin mielenkiintoinen, vaikkakaan se ei näy palkkauksessa. Mutta ehdoton virhe on suostua tekemään tuntityöperiaatteella, silloin vyö menee tosi kireälle. Jos jotenkin haluaa pärjätä liksallaan, niin minivaatimus on täydet perioditunnit eli 120h. Muuten tulee hätä.
Jonkun pitäisi tehdä jotakin vartioiden hyväksi, mutta kenen? Liitto on ollut aika voimaton vartijan asioiden hoidossa. Vartijan työ tuo kuitenkin merkittävän turvallisuudenlisän ihmisten elämään, mutta kuka huolehtii vartijan kohtuullisesta toimeentulosta ja työturvallisuudesta?
Suurin ongelmaa on ns. tuntityöläisillä eli alle 120h:n miehillä. Jos firma ei tarjoa täysiä perioditunteja (120h), niin taloudelliset huolet ovat todellisia. Haastateltava kertoi, että työnantajan tähden ovat luototiedot menneet, koska on vähäisten tulojen johdosta joutunut ottamaan lainaa, jota ei ole pystynyt maksamaan takaisin. Firma ei myöskään tarjoa suojaliivejä, vaan ne pitäisi itse kustantaa, johon ei kuitenkaan ole varaa. Kaveri on joutunut kohtaamaan myös vaaratilanteita suojaamattomana.
Oma mielipiteeni on se , että kaveri puhui totta alan huonosta palkkauksesta. Ala on kuitenkin mielenkiintoinen, vaikkakaan se ei näy palkkauksessa. Mutta ehdoton virhe on suostua tekemään tuntityöperiaatteella, silloin vyö menee tosi kireälle. Jos jotenkin haluaa pärjätä liksallaan, niin minivaatimus on täydet perioditunnit eli 120h. Muuten tulee hätä.
Jonkun pitäisi tehdä jotakin vartioiden hyväksi, mutta kenen? Liitto on ollut aika voimaton vartijan asioiden hoidossa. Vartijan työ tuo kuitenkin merkittävän turvallisuudenlisän ihmisten elämään, mutta kuka huolehtii vartijan kohtuullisesta toimeentulosta ja työturvallisuudesta?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Itse olin urani alussa yli puoli vuotta osa-aikaisena työntekijänä, jolloin työtunnit seilasivat hirveästi edestakaisin siten että jokainen palkka oli aikalailla pieni yllätys. Pääsin kyllä sitten lopulta kuukausipalkkaiseksi, mutta ne ensimmäiset kymmenen kuukautta olivat kyllä aikamoista kituuttamista ja pelkoa toimeentulon suhteen.
Tosiaan niin eivätpä nämä palkat häävejä ole sitten vakituisena kuukausipalkkaisenakaan etenkään kun suurin osa vartijoista yms. työskentelee useimmiten tasoilla II ja III, joissa kuukausipalkat seilaavat sen 1600-1700€ kieppeillä. Viikonloppuja, iltoja ja ylitöitä saa tehdä mikäli etenkään meinaa PK-seudulla asua ja elää.. puhumattakaan mahdollisen perheen elättämisestä näillä palkoilla.
Nyt täytyy sanoa että en ole nähnyt tuota ohjelmaa, mutta sellaisen neuvon annan että töissä ei kannata moiselle firmalle olla jollei saa sitä kuukausipalkkaa tai riittäviä tunteja elämiseen. Monella muulla alalla ei myöskään ole tällaista meininkiä kuin meillä yksityisellä turvapuolella, joka on hyvä pitää mielessä tulevaisuuden uravalintoja tehdessään.
Meidän tulee myös muistaa että vartiointiala on monessa maassa matalapalkka-ala, jolloin suomenkaan tilanne ei ole poikkeus. Täällä todellakin saa painaa niska limassa töitä eikä palkka ole siihen verrattuna mitenkään korrelaatiosuhteessa etenkään ottaen huomioon että usein vartija joutuu tekemään myös vaarallista työtä oman henkensä uhalla.
Näistä syistä ala on myös aikalailla läpikulkuala monelle ja se "ensimmäinen oikea työpaikka" monelle nuorelle ihmiselle. Mitään pysyvää tästä työstä ei kuitenkaan monenkaan kohdalla voi tulla pidemmän päälle, sillä näillä palkoilla ei helpolla voi elättää perhettä ja työajat sekä edut ovat mitä ovat.
Toisekseen PAM on emoliittona huono valinta tälle alalle. Se edustaa liikaa perinteisiä palvelualoja ja niiden ammattiryhmiä, joihin me olemme vielä melko sopimattomia ja vieraita. Meidät on kuitenkin niputettu syystä tai toisesta siihen, eikä se liitto meidän asioitamme kykene hoitamaan sillä volyymillä millä haluaisimme.
Eräs ykkösjuttu jolla tätä alaa saataisiin palkkauksen osalta nostettua olisi pidempien koulutusaikojen vaatiminen vartijoille ja järjestyksenvalvojille. Myös erinäiset ammattitutkinnot pitäisi nostaa ehdoiksi vakinaisen vartijan tehtävään hyväksyviksi jutuiksi, sillä nämä nykyiset minimikurssit ovat vain peruste maksaa meille huonoa palkkaa ja nojata siihen että "eihän vartijan valmistumiseen tarvita kuin pari viikkoa yhteensä".
Palvelualojen palkat ovat Suomessa korkeita verratuna muuhun Eurooppaan, niin ainakin tilastot kertovat. Lintukotomme on pikkuhiljaa Eurooppalaistumassa, tätä se yhtyminen tekee.
Koulutusta mietittäessä on hyvä arvioida mitä koulutusta tarvitaan ja missä, asiakkaat ei varmaan ole valmiita maksamaan turhasta koulutuksesta.
Minusta pitää miettiä mitä vastinetta asiakkaat saavat työstämme. Eikä tällä alalla kaikilla ole sama palkka, eikä siihen pidä mennäkkään. Kyllä minä haluan hyötyä itse omassa palkassani asiakkaalle tärkeästä osaamisestani. Jos ei ole valmis itse tekemään panostuksia työhönsä on turha luulla, että muut kantaa ruuan pöytään. Kyllä tekijälle tunteja löytyy.
Itse sanoisin että palvelualojen palkat ovat useimmiten todella huonot nimenomaan suomalaiseen yleiseen hintatasoon verrattuna muita aloja verrattaessa. Ei palvelualojen palkkauksia voi tästä oikein perustehtävistä oikein kovin enää huonontaakaan, sillä sitten puhutaan jo ihan konkreettisesti siitä että on henkisesti ja fyysisesti kannattavampaa olla työttömänä kuin tehdä tuollaisella palkalla töitä.
Se että muualla Euroopassa on huonommat palkat meidän palvelualoihimme verrattuna varmaan hieman kaventuu sillä että siellä elinkustannuksetkaan eivät ehkä ole näin korkeitä niin kuin meillä myöskään.
Se on aivan totta että vartijan töistä ei makseta hevillä kovinkaan paljoa asiakasyritystenkään mielestä. Koulutusta ei juurikaan arvosteta asiakasyritysten puolesta, sillä se on useasti vain menoerä joka nostaa palvelun hintaa mikäli paikalle pitäisi saada vaikka aulapalveluissa koulutettu virastomestarin tehtäviin palkattu vartija tai sitten "kovalla puolella" VAT:n tai vastaavan käyneitä.
Tietenkään kaikille ei pitäisi iskeä alalla samaa palkkaa, mutta jotenkin se työn vaarallisuus tietyissä tehtävissä pitäisi näkyä palkassa puhumattakaan siitä jos aulassa istuu aidosti kielitaitoinen ja asiansa osaava aulavartija.
Tietysti nykyään myös pitää muistaa se että perinteiset vartiointipalvelut eivät enää edes myy samaan tapaan kuin joskus ennen. Nykyään asiakkaat haluavat "monipalvelua", jossa vartija on vaikka mikä yleismies tehtäviltään. Siihen pitää nyt sitten tottua kun näihin hommiin lähtee, että se oikea työnkuva voi olla aika kaukana siitä mitä sinulle siellä vartijakursseilla on taottu päähän.
Ihan hyviä pointteja, mutta tuosta monipalvelusta olen ihan eri mieltä. Iss on saanut sillä hyvin asiakkaita ensimmäiselle kaudelle, mutta ei ole pystynyt jatkamaan - miksi? Ainakin meidän talon pomot puhuu, että kauppoja tulee kun iss:n hinnoittelu on ollut niin halpaa. Mutta ei se pysty tuottamaan palvelua hyvin, eikä ne luvatut tehostumiset usein ilmeisesti toteudu. Kyllä turvallisuudessa näkyy pärjäävän ne tai paremminkin se joka siihen keskittyy.
Ensinnäkin totean, että aivan hämmästyttävän asiallisia kirjoituksia :-)
Ei tämä osa-aikaisuuden aiheuttama vähätuloisuus ole ainoastaan vartiointialan ongelma. Ihan sama ongelma on kaupanalalla ja esimerkiksi siivousalalla. Tunnen useammankin ihmisen, joka joutuu vaihtamaan kolmeen eri työkohteeseen saadakseen seitsemän tuntia päivässä kasaan. Kotoa kotiin - aika voi olla 14 tuntia.
Kyse on osittain tietenkin yrityksen tavoittelemasta voitosta, mutta myös kilpailun aiheuttamasta katteiden pienuudesta. Kun joku tuossa ylempänä sanoi, vartiointi on yritykselle käytännössä kuluerä, joka pitää saada pienemmäksi keinolla millä hyvänsä. Yritys on valmis uhraamaan parempaan palveluun ja järjestelmiin vasta sen jälkeen, kun se itse on kärsinyt tappiota. Opiksi ei vielä oteta edes naapuriyrityksen tappioista.
Käytännössä meidän on saatava asiakas haluamaan meidän yrityksemme palvelua, vaikka hinta olisi korkeampi. Asiakkaan tahto ja toive on koko homman ydin. Jos asiakas haluaa perusvartijan näyttäytymään tietyin väliajoin kohteella, siihen riittää vartija "Kuka Tahansa" ja siitä maksetaan minimikorvaus. Jos asiakas ei halua maksaa huipputyypistä, vaan tavallinen kelpaa, niin ei sille oikein mitään voi.
Me maksamme automme huoltajalle juuri sen mitä pyydetään, mutta nurisemme perhepäivähoitajan maksuista emmekä suostu maksamaan päiväkodin hoitotädeille parempaa palkkaa. Ei, vaikka hoitotäti olisi kasvatustieteiden tohtori...
Näin ajatellen ymmärtää myös asiakasta, joka ei halua maksaa Israelissa koulutetun henkivartijan krav maga -taidoista eikä hänen saattueajokurssistaan, kun haluaa vartijan, joka käy katsomassa, että ulko-ovet ovat kiinni.
Kyllä tämä palkkaongelma koskee erityisesti pääkaupunkiseudulla paljon muitakin ammattiryhmiä. Perheelliset poliisit, palomiehet, siivoojat ja muut täysiäkin tunteja tekevät ammattimiehet painavat niska limassa toista duunia, että asuntolainat saadaan maksetuksi, kun perheen äiti on äitiys/hoitovapaalla.
Asuminen on vaan niin pirun kallista Suomessa, ei siitä mihinkään pääse.
Ja todellakin, jos olet tuntityöläinen vajailla tunneilla, olitpa sitten minkä tahansa alan edustaja, niin vaikeuksia ihan normielämäänkin pukkaa takuuvarmasti !
Mielenkiintoista on myös se, että Suomen isoin ja kallein (= laskuttaa asiakasta korkeammilla hinnoilla) firma ei kuitenkaan pysty (= halua) maksaa työntekijöilleen parempaa palkaa, kuin kilpailijansa, vaikka voitot ovat suuremmat, kuin muiden.
Eli käytännössä ko. firman työntekijöiltä vaaditaan enemmän, samalla kun he ovat myös (yleensä) laadukkaampia, kuin kilpailijoiden työntekijät. Firma siis tarjoaa parempaa ja laskuttaa enenmmän, mutta vartija ei kostu tästä rahallisesti enempää, kuin muissakaan firmoissa.
Mikä on siis pointti vartijan kannalta? Ottaako matalan palkkansa sieltä, mistä sen saa helposti, vai sieltä, missä vartijaa itseään valvotaan paremmin, kuin varsinaista kohdetta?
Tuosta olen eri mieltä "kysymyksen" kanssa!
Ei voida sanoa, että "yleensä laadukkaampia" eikä edes "joskus laadukkaampia".
Keskimääräisesti vartijat ovat kaikissa isommissa turvafirmoissa ihan samaa tasoa. Jostain syystä jotkut asiakkaat vain haluavat maksaa tälle "isolle" firmalle, mutta väitän (ihan kokemuksesta), että se laatu ei ole sen parempaa (tai huonompaa) kuin missään muussakaan. Väitän, että monessa tapauksessa asiakas ostaa mielikuvia.
Asiakkaan kannalta suurin ero syntyy siinä, mitä muita palveluita (ja miten) voi saada.
Kaikissa firmoissa on erittäin hyviä tyyppejä, ammattitaitoisia ja asialleen omistautuneita, mutta myös toisen ääripään surkimuksia joko väkivalta-addikteja tai muuten kyvyttömiä hoitamaan tehtäväänsä.
Perustelen tätä juurikin tuolla samanpalkkaisuudella. Mitä keinoja jollain yrityksellä olisi saada parempaa väkeä, kun edut ja palkat ovat kuitenkin kutakuinkin samat? Ei "parempi" vartija hakeudu töihin yritykseen sillkä perusteella, että "minusta laskutetaan enemmän".
Käytännössä rekrytointi perustuu siihen, että "meillä on nyt sulle töitä 120h/3vko" ja firman valinta on "otetaan se, joka suostuu tulemaan".
Tuo vähäiset tunnit ja sen johdosta pienehkö palkka on hyvin yleinen ongelma monilla aloilla.. Ja siihen ei mitenkään liity itse ala...
Mitä töitä vartija "painaa niska limassa"? Seisoskellaan vain jossain kauppakeskuksen aulassa yrittäen näyttää jämyltä.
"Mitä töitä vartija "painaa niska limassa"?"
Hoitaa pullokoneita, kantaa ostoskoreja ja työntää kärryjä.
Ainakin PK-seudun kaikissa kauppakeskuksissa on palkattu omat ihmiset työntämään kärryjä p-hallista. Teillä maaseudulla tilanne voi olla toinen..
Kyllähän noita kärryjä joissakin kaupoissa oikeasti voi joutua työntämään illan päätteeksi ovesta sisälle, pullokoneita en ole yhdenkään vartijan kuullut hoitavan enään tänä päivänä.
Vartijan työt ovat melko monipuolisia nykyisin joten kyllä saa niska limassa välillä hommia tehdä, aika suppeasti ajateltu että oltaisiin aina vain notkumassa käytävävillä kauppakeskuksissa, ei se näin ole, tämä on se jonka peruspulliainen nyt vain joka päivä sattuu ohimennen näkemään.
--"Kyllähän noita kärryjä joissakin kaupoissa oikeasti voi joutua työntämään illan päätteeksi ovesta sisälle, pullokoneita en ole yhdenkään vartijan kuullut hoitavan enään tänä päivänä."--
Vai niin..Menet vain johonkin oulun alueen Prismaan niin saat tätä ihanuutta katsella..Sanotaan että vartijalla on vartioinnin lisäksi joskus oheistöitä
Prisma vartijalla on Oheistyönä vartiointi. Kaikki muu on tärkeämpää.. Kaikki hoidetaan / luvataan kieli ruskeana, ettei vain lähde asiakkuus..Se on sitä monipalvelua
Vartijan tittelilläkin tehdään varsin erilaisia töitä. Osa on esim. receptionistin tittelillä jakamassa postia, tekemässä perinteisiä assistentin töitä, puhelinvaihteina tai kiinteistönhälytyksiä vastaanottamassa.
Toiset huolehtivat paloturvallisuudesta ja turvallisuustekniikasta työpöytänsä ääressä, tekemättä koskaan ensimmäistäkään poistoa.
Varsin useasti vartijan nimike saa ihmisessä mieleen sen kaupan aulassa seisovan tylsistyneenn näköisen nuoren miehen tai junissa kuljeskelevan jvjt-parin.
Alalle saapuu myös paljon fiksua porukkaa, joita käytetään halpatyövoimana suorittamassa tehtäviä, joista oman firman työntekijät saavat tupla-palkkaa.
Alalle täytyisi saada pidemmät minimi.koulutus vaatimukset, ja sen mukaisesti palkat ylös. Tämä turvaisi alan uskottavuutta ja palvelun parantuessa myös yrityksiltä vaadittavat toimeksiantosopimuksen palkat saataisiin ylös.
Kannattaa tehdä työnsä hyvin ja kestää jonkin aikaa. Onneksi en itse irtisanoutunut, koska sain sitten toimihenkilön pestin ja huippukivan paikan. Alalla on paljon vaihtuvaa porukkaa, mut kyllä motivoituneet huomataan. Tsemppiä!
Vartijoita haetaan netissä niin usein olisi hyvä työnantajien mielestä osata/olla
- vartijakortti
- tulityökortti
- voimankäyttökoulutus
- ajokortti {mielellään c}
- ea-kortti
- ulospäinsuuntautunut,työtäpelkäämätön osaathan sujuvan suomen lisäksi myös
Hyvän Englannin, Ruotsin ja Venäjän kielen taidon.
Olet valmis tekemään pitkiäkin työvuoroja lyhyellä varotus ajalla.
NIIN JOO MUUTEN PALKKAA JA TUNTEJA EI OO SITTEN PALJON PASKAAKAAN!
Minkä takia me tähän nöyrrymme? Rakkaus alaa kohtaan?
Itse lopetin 5 vuotta sitte.
Vartiointialalla aika huomattava osa on nuorta porukkaa, joilla sitä työkokemusta ei ehkä ole siinä määrin että olisi varaa hirveästi vaatia parempaa palkkaa. Jostakin on siis aloitettava, mutta vastavuoroisesti vartiointifirmoilla porukan vaihtuvuus on usein suurta ja etenkin nuorten keskuudessa.
Se on aivan totta että vaadittava osaaminen sekä palkka eivät tosiaankaan korreloidu alalla, mutta tulee muistaa että nykyään monikin vartiointiliike toimii henkilöstövuokrausfirmana enemmän kuin minään muuna.
- Kiinteistöhuollon hommia (pönttöjen aukirassaus, ovenavauksia, ikkunoiden paikkaaminen milläs muullakaan kun pahvilla. lvi -ja kiinteistöhälytysten tarkastaminen, palohälytysten hoitaminen/kuittaaminen, liputukset jne)
- Respahommia (kotim. kielen lisäksi ruotsi ja englanti vaatimuksena)
- JV hommia
- Kaupassa (viet koreja, kuskaat kärryjä, hoidat lvi -ja kiinteistöhälytykset) normi työnkuvan lisäksi
- Etsivän työt
Aika laaja skaala kun näin äkkiseltään miettii. Itsellä on am tutkinto mutta silti. Alalla työskentelee paljon (varsinkin kesäisin) nuoria 18-19 vuotiaita vielä kotona asuvia jolloin kokonaisuudessaan elämänkokemus/asioiden näkeminen on vielä kehitystasolla. ja silti saavat lähes samaa palkkaa kun minä.
Jos mietin omaa kokemusta alalla ( 10v) niin mielestäni olisin tällä kokemuksella ja osaamisella etuoikeitettu saamaan parempaa palkkaa kun mitä todellisuudessa saan. Ennen vartiointialaa työskentelin sairaalan päivystyksessä ja ensihoidossa (sairaanhoitajan amk) hieman yli 4 vuotta. Mutta tuotakaan osaamista ei huomioida millään tavoin nykyisessä palkkauksessa. Vakavassa harkinnassa on siirtyä takaisin hoitsun hommiin. :)
Mutta turha narista kun kakka on housussa.
nim. nainen vm-75
Jo pelkkänä respana istuminen vartijan ominaisuudessa on jo aika vaativaa hommaa mikäli sen meinaa kunnolla hoitaa, mutta palkoissahan se harvemmin näkyy.
Jos miettii jonkun yhtään isomman tai miksei pienemmänkin firman aulaa, niin siellä pitäisi olla useimmiten ATK-taidot hanskassa, kieliä pitäisi osata kohtuullisesti vähintään pariakin puhumattakaan siitä yleisestä käyttäytymisestä ja asioinnista.
Totta kai homma on sitten vielä pahempaa siellä kaupan puolella, kun vartijan pitäisi korejakin keräillä ja pahimmissa tapauksissa vielä hyllyttää varmaan elintarvikkeitakin sun muuta innovatiivista.
Markettivartijana kohta 7 vuotta. Työ on monipuolista ja pääsääntöisesti ihan mukavaa. Vartiointi näissä isoissa marketeissa on omien kokemusten mukaan suunnilleen 70% tasoa ja ns. oheistyöt sitten kuluttaa loppuajan. Lähinnä se on sitä koreissa ja kärryissä avustamista, kiinteistöhälytysten tarkastamista, huoltotilauksien tekoa ja usein jotain kummallisten palvelutilanteiden hoitoa jotka eivät kuulu kenellekään mm. jumiutuneet lukot ja asiakkaiden avustamiset milloin minkäkin asian kanssa. Omasta puolesta vartijan työ saakin sisältää muuta, kuin vain sitä vartiointia sellaisenaan joka useinmiten melko yksipuolista. Palkka on mielestäni vähän alakanttiin perheelliselle aikuiselle miehelle kohtalaisella työkokemuksella, mutta niinhän se on muillakin marketissa hommissa olevilla duunareilla.
Työvälineitä ei työnantaja kustanna. Ei suojaliivejä, hansikkaita, vöitä, kaasusumuttimia. Huonot kengät saatiin n.5 vuotta sitten. Käsiraudat on yhteiskäytössä useimmissa kohteissa ja joissakin myös vöitä. Työnantajan viesti on muutenkin selvä mm.voimankäyttövarusteiden suhteen. Niitä ei käyttöön anneta kenellekään. Kaasun saa osa porukasta oma kustannuksella ja rautoja saa kantaa, mutta ei teleskooppia. Varustus on sitten sen mukainen eli itselläni on suojaliivit, mutta en kanna mitään muita varusteita työtehtävissä. Kuulostaa aika metkalta?