Hirmuinen määrä tälle pastalle on tullut postauksia siitä, että Linuxit rikkovat tietokoneita.
Ihmetystä tuo aiheuttaa, kun minulla ei ole mennyt ainottakaan konetta rikki, vaikka olen useaan koneeseen Linuxeja asentanut.
Olisi kiva lukea, jotta millätavoin Linux on kirjoittajien koneita rikkonut.
Muinainen LG episodi oli LG:een oma moka, joka on paikkaansa pitäväksi todistettu.
Ihmetystä tuo aiheuttaa, kun minulla ei ole mennyt ainottakaan konetta rikki, vaikka olen useaan koneeseen Linuxeja asentanut.
Olisi kiva lukea, jotta millätavoin Linux on kirjoittajien koneita rikkonut.
Muinainen LG episodi oli LG:een oma moka, joka on paikkaansa pitäväksi todistettu.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Useimmiten vilkaisu kaatopaikan elektroniikkokonttiin riittää! Se on täynnänsä tubuttimen särkemiä tietokoneita, vaikka niiden osuus on alle prosentti käytössä!
""""Useimmiten vilkaisu kaatopaikan elektroniikkokonttiin riittää! Se on täynnänsä tubuttimen särkemiä tietokoneita, vaikka niiden osuus on alle prosentti käytössä! ""
XP-tarra niissä on kyljessä, mitä minä olen katsellut.
Jaahas, sitä sitten ihan käydään kaatopaikalla kokeilemassa niitä särkyneitä tietokoneita. Mitens olet saanut selville, että niissä on Linux asenennettuna?
kaatisdyykkari. Eikö rahat riitä wintoysin jälkeen?
Vein muutamia niistä kotiini ja heti löytyi joku linuks-kurttaus sisältä!
Elikäs Win-fani dyykkas kaatopaikalta muutamia rikkinäisiä tietokoneita kotiinsa. Mitens nyt noin, tuohan on palstalla kirjoittelun mukaan vain Linuxkäyttäjien tekosia. Mehän ollaan niin rahattomia, niin rahattomia, että kaatikselta meidän on koneemme haettava. Pyh!!!
Nooh, millähän tavoin sitten sait nuo "Linuxien rikkomat" koneet kotona toimimaan ja mitenkä totesit Linuxien niissä olevan, sekä mitä ne olivat särkeneet????
Koneiden kylkeen oli tekstattu tussilla esim. ubuntu12.04, fedora, debian ja niin edelleen.
Sitten tämän linuks-sanan alapuolella oli teksti: "Täyttä paskaa" ja linuksin nimi oli raakattu yli!
Näin ei tarvinnut edes kaikki koneita kotiin raahata - mikä katastrofi siitäkin olisi syntynyt - ajattele, kymmeniä tubuttimia kotona.
Hoitoonhan sellainen ihminen on vietävä, jolla on niin paljon tubutin-tietokoneita kotonaan....
No just juu, hoitoon joutaa patologinen valehtelija. Miksi koneeseen pitäisi tussata yhtään mitään? Varsinkin tuo väärinkirjoitettu sana Linux paljastaa postaajan asennetta.
Niitä Windowstarralla varustettuja tietokoneita löytyy ihan tuolta meidän taloyhtiön roskiksesta. Niitä halajavan ei tarvitse edes tehdä kaatopaikkakeikkaa. Liekkö sinne tokattu, kun Windows on mennyt toimimattomaan kuntoon, tai rikkonut jotain.
LG ei mokannut mitenkään. Ei siellä tarvitse välittää minkään marginaalikurttauksen toimivuutta - he tekivät levyaseman normaalia käyttöjärjestelmää varten - ei kurttauksia!
Vain Windows on k ä y t t ö j ä r j e s t e l m ä !
Linuks on k u r t t a u s !
"""LG ei mokannut mitenkään. Ei siellä tarvitse välittää minkään marginaalikurttauksen toimivuutta - he tekivät levyaseman normaalia käyttöjärjestelmää varten - ei kurttauksia!
Vain Windows on k ä y t t ö j ä r j e s t e l m ä !
Linuks on k u r t t a u s !"""
No miksi sitten sanoivat, että tarkoitus oli tehdä standardin mukainen ja miksi korjasivat standardin mukaiseksi?
Eihän se LG ollut joka korjasi, koska ne LG:n asemat olivat jo valmiiksi standardin mukaiset. Mandrake teki korjauksen eli korjasivat omaa purkkakoodiaan suorittamaan standardikomentoja jolloin asemien hajoilu lakkasi.
LG korjasi asemiensa firmwaren, tuon korjauksen tulo vain kesti vähän joten Mandrake teki "pikakorjauksen" ja muutti asennusohjelmaansa niin ettei se käyttänyt sitä standardin mukaista käskyä jonka nuo LG:n asemat tulkitsivat väärin.
Nuo vialliset asemat tulkitsivat väärin standardin mukaisen "flush cache" eli "tyhjennä välimuisti" käskyn. Vialliset asemat tulkitsivat sen tarkoittavan "aloitetaan firmwaren päivitys" ja jäivät odottamaan uutta firmwarea ja tuloksena oli jumiutunut asema.
Tuo fakta on moneen kertaan uutisoitu, myös LG:n omilla nettisivuilla, ja täälläkin on ollut useita kertoja linkkejä niihin uutisiin. Wintoy-trollit eivät vain halua tunnustaa tosiasioita vaan elävät mielummin omassa pikku päiväunimaailmassaan.
Ja tuossakaan tapauksessa Mandrake ei muuttanut itse käyttöjärjestelmässä mitään vaan muutos tehtiin Mandraken omaan asennusohjelmaan.
Firmwaren korjaus LG:n taholta ei olisi auttanut niiden asemien kohdalla jotka oli jo toimitettu maahantuojille, myyjille ja asiakkaille eli maailmalla oli kymmeniä- tai satojatuhansia viallisia asemia. Vaikka tuo päivitys olikin saatavilla LG:n nettisivuilta niin hyvin harva (Windows)käyttäjä edes osaa päivittää laitteen firmwarea. Tämänvuoksi Mandrake muutti asennusohjelmaansa jotta nuo viallisetkin asemat toimisivat.
Ei tollasia kannata winkura hihhulilta kysellä. Se menee sillä aivan yli hilseen.
Vain linukskäyttäjä on hihhuli!
Linux ei riko tietokonetta, mutta tietysti koneen voi aika solmuun saada asentamalla Linux sellaiseen koneeseen joka on joku halpa marketista ostettu Windows only-kone. Siksipä pc-ostosta tehdessä kannattaa tarkistaa laitteen valmistajan sivulta tai Ubuntun omilta sivuilta onko kone ylipäätään Linux-yhteensopiva laite.
Ei pidä mennä asentamaan Linuxia jos konetta ei löydy linux-yhteensopivien listalta ja jos kone on pelkästään Microsoft Windows sertifikaatilla oleva laite. Esimerkiksi kun koneessa on NVIDIA:n näytönohjain, niin voi olla melko varma, että laite ei tule toimimaan Linuxin kanssa. Sama koskee LG:n komponentteja. Ei varmaan toimi koska LG ei edes testaa vehkeitään Linuxilla.
Itse tarkistan aina laitteen Linux-yhteensopivuuden etukäteen ennen kuin ostan mitään laitetta tai lisälaitteita. Aina tarkistus, että toimiiko Linuxilla. Jotkut laitevalmistajat eivät vaivaudu testaamaan firmwarea Linuxilla, joten se pitää vain tietää.
Toisaalta esimerkiksi Ubuntu toimii yleensä ongelmitta vaikka laite ei tukisi Linuxia. Ubuntussa on laaja tuki eri laitteille sisään rakennettuna koska Canonical ei kysele laitevalmistajilta lupaa kopioida firmware mukaan kerneliin, vaan ajurithan kirjoitetaan kerneliin mukaan olipa laitevalmistaja siitä mitä mieltä tahansa.
En enää ole aikohin pysynyt laskuissa kuinka moneen koneeseen olen jo Linux-distroja asentanut viimeisen 4-5 vuoden aikana. Niitä on kai ainakin parikymmentä. Olenpa kerran asentanut samana päivänä sen neljään eri koneeseen (v. 2010). Yhtään ainutta tapausta ei ole vielä vastaan tullut jossa "Linux olisi rikkonut laitteen". Koko väite on jo aivan absurdi. Komea hetki oli tuossa reilu vuosi sitten kun ikivanhaan läppäriin sain laitettua Vector Linuxin ja toimi oikein hyvin. Omistaja otti sen perheeseen kakkoskoneeksi. Tuo kone on heillä kuulemma vieläkin käytössä. Viime kesänä kävin heidän mökillään ja siellä miehen vaimo käytti konettaan nettisurffailuun. Koneessa ollut aiemmin Windows 2000 mutta sitä ei oltu kai käytetty sitten 2006 tai 2007 ellen nyt aivan väärin muista. Oli jokatapauksessa aivan "kuolleessa tilassa" W2000.
En ole enää aikoihin muistanut, kuinka monta konetta linuks on särkenyt! Paras onkin unohtaa sellaiset "ikävät" asiat nopeasti......
windows 7 polttaa näytönohjaimen...
Tubutin hitsaa prossun emoon kiinni!
Linux on vain niin hyvä
Windows toimii, tubutin tuhoaa!
syttyi palamaan, hyväuskoisen linkku-urpon mielestä se ihan avuton ja vuotava linkkura on kuitenkin ihan turvallinen linkku-urpon käytellä :
http://www.digitoday.fi/vimpaimet/2012/12/03/kannattiko-tinkia-tabletista-suomalainen-varo-tulipaloa/201243158/66
eihän pieni tulipalo hyväuskoista linkku-urpoa haitanne vai kui urpo ?
http://www.tietokone.fi/uutiset/suomalaisia_palvelimia_mukana_usa_n_pankki_iskuissa
http://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2012/haavoittuvuus-2012-053.html
Palvelimet ja palvelinsovellukset
Palvelinten ja palvelinohjelmistojen haavoittuvuudet koskevat esimerkiksi sähköisten asiointipalvelujen tarjoajia. Tyypillisiä kohteita ovat palvelinten käyttöjärjestelmät ja www- tai sähköpostipalvelinohjelmistot kuten esimerkiksi SunOS, Linux, Apache, IIS tai Sendmail.
saastuneet linkkura-servut siis jakelee aivan esteettä niitä netti-rikollisten tehtailemia haittaohjelmia ihan sikana nettiin ..
http://www.tietokone.fi/uutiset/nettipankin_kayttajilta_varastettiin_jopa_250_000_euroa
Kyseessä on todellisuudessa rikollisten haittaohjelma. Sen kautta pankin lähettämä turvakoodi lähetetään myös rikolliselle, joka voi näin tehdä tilisiirron. Puhelimen haittaohjelma toimii Android- ja BlackBerry-laitteissa. Applen iPhonen tai esimerkiksi Nokian puhelinten käyttäjät ovat turvassa.
ne linkku-urpon vähäiset rahatkaan ei siis näköjään enää ole kovin hyvässä turvassa ..
että semmosta ihan turvallista linkkura-open-soosia kaikille hyväuskoisille linkku-urpoille ja vielä tosi halvalla ..
Urpo! Sulla on housut tulessa!
Ei ole puoleen vuoteen liikkeeseen tuotu korjattavaksi konetta, jossa olisi Linux. Kaikki windowsilla ja viruksista solmussa tai muutenvaan. Harvemmin mitään rautavikaa, tavalliset käyttäjät on pulassa tuon heikkolaatuisen vinukan kanssa.
Itse en ole vuosiin käyttänyt muuta kuin Linuxeja. Suosittelen toki windowseja kaikille, se tuo minullekin leipää pöytään.
"Ei ole puoleen vuoteen liikkeeseen tuotu korjattavaksi konetta, jossa olisi Linux. "
Eipä tietenkään! Katso - ne viety kaatopaikalle, elektroniikkakonttiin. Sinne menee tubuttimet - ei niitä mihinkään korjattavaksi tuoda!
Semminkään kun niiden osuus on vaivaiset 1%, mutta Windowsien 85%!
Meidän työpaikalla asennettiin vanhoihin koneisiin Ubuntu kun Windows niissä takkusi.
Koneita oli lähes 50kpl.
Linuxeja käyttävät ovat yleensä senverran osaavia, että pystyvät ratkaisemaan pienet murheet itse. Ne jotka eivät tuohon kykene, jatkanevat windowsilla ja se on heille sopiva rangaistus. Tyhmyydestä sakotetaan.
Suurimmanosan noista huoltoon tuoduista koneista "korjataan" virukset poistamalla tai asentamalla käyttis uusiksi. Tuo on taviskäyttäjille ylivoimainen tehtävä.
Juu, meillekin tulee korjattavaksi tietokoneita jossa on Windows. Se kun rikkoo niitä eniten.
Mikä on yleisin rikkoutuminen?
Sekaisin oleva kone ei tarkoita että se olisi rikki, rikki on silloin jos esim. virtalähde on pamahtanut.
Tämänkin tietää kaikki vaikkei ole "ammattilainen"
ihan turvallinen on linkkuran-reuhka hyväuskoisen linkku-urpon käytellä :
http://www.iltalehti.fi/digi/2013010216508198_du.shtml
linkkuran-reujka on vaarallinen arvioivat kuitenkin tietoturvayhtiöt ..
http://www.digitoday.fi/vimpaimet/2012/12/03/kannattiko-tinkia-tabletista-suomalainen-varo-tulipaloa/201243158/66
halvan linkkura-tabletin se ihan turvallinen linkkuran-reuhka tosin sytytti palamaan ..
mutta kyllä se vuotava linkkura kai muuten varmaan kuitenkin on ihan turvallinen hyväuskoisen linkku-urpon tuhrailla ainakiii niiku ihan anonyyminä vai kui urpo ?
copy pastaa eli jokeltelee omiaan.
tämä windowsnero kertoa meille miten käyttöjärjestelmä vaikuttaa tabletin latausmuuntajaan?
Minun sähköteknian tietämykseni kun ei siihen riitä enkä ole googleltakaan vastausta saanut :)
Varmaan samalla tavalla kuin käyttöjärjestelmä vaikuttaa siihen kun hehkulamppu lopettaa toimintansa. Eihän sillä Windows-idiootin mielestä ole mitään merkitystä vaikka vika on ihan toisessa sähkölaitteessa kuin itse tabletissa, kunhan pääsee valehtelemaan, että linux on syyllinen käryämiseen.