Auttakaa nyt!

ventoline1

Kyselin tuossa aiemmin keskustelussa ventoline1 nimimerkillä apuja, mutta ei kukaan ole kommentoinut mitään.

Eli, kun lääkäri sanoi, että pef mittauksen jälkeen kokeeksi 1kk ajan jokin kortisoni jolla tutkitaan muuta, ELI MITÄ MUUTA?
Kaikki kauhukuvat nyt jo pyörii päässä kun ei sanonut tarkemmin.

Mulla ei siis ventoline auta, viitearvo 420, puhallan aamut ja illat lääkkeen kanssa tai ilman pääsääntöisesti 380-410

ELI: liittyykö tuo kortisonikuuri kuitenkin jotenkin astman toteamiseen vai saako tässä nyt jotakin muuta pelätä??

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Kortisonisuihkeilla voidaan myös todeta astma eli jos kokeilun aikana pef-arvot nousevat.

      Mulla ei noussut avaavalla lääkkeellä pef-arvot juuri ollenkaan. Kortisonisuihke Flixotide 500 mikrog 1x2 ja Singulair tabletti eivät myöskään nostaneet arvoja.Sen jälkeen siirryin Symbicortiin, jossa on pitkävaikutteista avaavaa ja kortisonia samassa. Tämäkään ei vielä nostanut paljonkaan arvoja. Nyt minulla on käytössä Singulair 10 mg tabletti ja Seretide 500 mikrog 1x2. Tällä lääkityksellä pef-arvot ovat nousseet hyvin. Tarvittaessa otan Ventolinea.

    • yks allerkikko

      Huom! Onko asunnosta tutkittu sisäilma ym. niistä tulee monenlaisia vaivoja jos on huono ilma:( esim.home...ym..

    • hiop

      Jep, astmaa se lääkäri vain epäilee. Kortisoni on astman hoitava lääke ja lääkärin ajatus on kokeilla auttaako hoitava lääke sinua. Ei siis hätää. Mikäli lääkäri epäilisi jotakin pahalaatuista, tutkimukset olisivat jotain aivan muuta.

      Kela vaatii tiettyjen kriteerien täyttyvän, jotta lääkkeistä saa erityiskorvattavuuden. Sen vuoksi lääkäri yrittää saada nuo kriteerit täyttävät tulokset, eikä voi vaan tyytyä hoitamaan epäilyn pohjalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11635
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8841
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      12
      4417
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      3984
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      90
      3656
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      15
      3451
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3232
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2435
    Aihe