Kokenut maalari käytännönapua

Eli mikä on paras tapa kiinnittää vesivärityö ja kuinka estää paperin käpristyminen? Olen lukenut joitain kirjoja ja niissä ohjeistetaan eri tavalla.

Yhden kirjan mukaan piti kastella koko paperi. Ongelmaksi muodostui se, että paperi käpristyi huolimatta ohjeistuksesta ja toiseksi sen kuivuminen kesti kauan.

Neuvoja vinkkejä aloittavalle vesimaalarille.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Taideliikkeistä saa tuohon tarkoitukseen liimapaperia, jolla voi kiinittää paperin alustalle, esimerkiksi ohuehkolle vanerilevylle. Kostuttamisen voi tehdä ennen tai jälkeen kiinityksen. Käsillä voi tasoitella, jotta paperi pysyisi tasaisena. Voi anntaa hieman kuivua, mutta yleensä jätettävä riittävän kosteaksi. Jos kiinittää paperin kuivana voi kostutuksen tehdä sienellä huolehtien paperin pysymisestä hyvin viritettynä. Kosteuden määrä vaikuttaa värien imeytymiseen ja värien leviämiseen paperilla.

Äänestä

Kiitos asiallisesta vastauksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................... kirjoitti:

Eli mikä on paras tapa kiinnittää vesivärityö ja kuinka estää paperin käpristyminen? Olen lukenut joitain kirjoja ja niissä ohjeistetaan eri tavalla.

Yhden kirjan mukaan piti kastella koko paperi. Ongelmaksi muodostui se, että paperi käpristyi huolimatta ohjeistuksesta ja toiseksi sen kuivuminen kesti kauan.

Neuvoja vinkkejä aloittavalle vesimaalarille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu