...lehdestä luin FT/TM Pekka Asikainen sanomana "Jos aikuinen rikkoo lapsen luottamuksen vaikkapa pedofilialla, asiaa hoitamaan tarvitaan ehdottomasti ammattilainen. Näennäisen toimenpiteet eivät riitä. Lestadiolaisuudessa korostunut seurakuntaoppi on johtanut tässä tuhon tielle".
Pekka Asikainen on apulaisjohtaja Kirkkohallituksen kasvatus- ja perusasioiden yksikössä.
Pekka Asikainen on apulaisjohtaja Kirkkohallituksen kasvatus- ja perusasioiden yksikössä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olavi Voittonen, Mari Lepoänen, Johanna Hurriganes ovat samaa mieltä asikaisen kanssa!
Missä pihvisi?
"En tunne miestä, sano Pietari Jeesusta, mutta vaikuttaa hullulta".
Joo, toi tarina on Raamatusta. Olen kuullut siitä pääsiäisoopperassa muistaakseni saksan maalla, Hampurin lähellä...
Haluatko sinä puolestaan kuulla mitä Elias Lönnrot sanoi maahiselle kun sellainen käveli vetten päällä Venäjän Kemissä, jonkun paikallisen järven päällä keskellä kesää, joskus 1800 luvun tietämissä. En kerro, sulla voi mennä paska housuun. :D
Hyvinkin huikee juttu lie tapahtunut Venäjän Kemissä....näyttäs ajoittuvat jälkeen Jeesuksen, eli selitetäänkö se paremmin ns. Uuden Testamentin puolella, vai... Ns. saarnamiehet vl-piireissä osaa nämä kaikki selittää parhaiten, joten lähetän kyselyn heille.
Korjaus:
Pitää olla; Kirkkohallituksen kasvatus- ja perheasioiden yksikkö
Aivopestyt kuten sinä vain luulet olevasi oikein uskova. Toki oikein ja aidosti uskot siihen mitä sulle poloselle on syötetty Raamatuista!
En tunne Raamatun sisällöstä juuri muuta kuin tuon ylläolevan fraasit. Tuonkin minulle opetti eräs laitapuolen kulkija....oikein uskoin!
"Saako sulle nauraa" .....kyllä mulle saa! Nauru pidentää ikää ja usein siitä saa hyvän olon. Luulen, ettei raamattua lukemalla juurikaan naurua hersy, mikäli olen oikeassa.
Niin, kyllä asia pitää viedä poliisille, eikä rauhanyhdistysten johtokunnille. En kyllä ymmärrä , miks on viety , myös Johanna Hurtig meni syytöksineen SRK:n puheille. Miks hän ei heti ottanut yhteyksiä poliisiin. Mutta hieno lyömäase ! No, jospa nyt jokainen on viisaampi kuin 30 vuotta sitten.
Tarkoitatko Pirkka -lehden artikkelia v.1985, jossa mainittiin ,että lasten seksuaalista hyväksikäyttöä tavataan vl-liikkeestä ja sitä, miten SRK hyökkäsi uutisen takia Kesko -konsernin kimppuun ja uhkasi boikotilla.