Ensi kesäksi olisi suunnitteilla pidempi melontareissu, mutta kohde on vielä hakusassa.
Oikea erämaa kiehtoo, paljon vaellusreissuja on jo takana, ja melontakokemusta tältä kesältä Ivalo-joen latvoilta ja Lemmenjoelta.
Onkohan käsivarren alueella inkkarilla melottavia jokia?
Muut vaihtoehdot olisivat Ounasjoki Hetasta tai Ivalojoki lopuun. Onko kokemusta? Muitakin saa ehdottaa.
Kiitos jo etukäteen! :)
Käsivarren melontajoet + muita?
4
2162
Vastaukset
- käsivarsi
Käsivarsi; Kilpisjärvi- könkämäenoa pitkin pääsee vaikka Tornioon asti, koskia on välillä. Matkan pituus n. 400 km.
- inkkarimeloja
Mistä aloitit Lemmenjoen melonnnan ja millaista reittiä suosittelisit.
- avokanootti
Yksi mahdollisuus (ei aivan käsivarressa, mutta Enontekiön puolella kuitenkin) on Käkkälöjoki. Melo esim. Kalmakaltiosta Peltovuoman tielle parin päivän retki. Joessa koskia, joista ei nuotteja, eivät mahdottomia mikään, monet helppoja. Keskikesällä rakka paha, alkukesä paras, nyt varmaan myös syksy kun vettä riittää.
- Jiiveto
Ounasjoen menin viikko sitten Hetasta Meltaukseen korkealla vedellä. Ivalojoen menin Kutturasta lentokentälle vuonna 2001. Tässä vertailua.
Ounasjoessa kosket ovat pienempiä kuin Ivalojoessa, suurin osa ykkösiä, jotka voi laskea suoraan. Se mahdollistaa leppoisamman retkeilytyylin (vaikka perhe mukaan). Minä tarkistin Ounasjoessa etukäteen vain 2 koskea (Köngäs ja Molkoköngäs), kun Ivalojoessa tarkistin paljon lyhemmällä matkalla 10-15 koskea. Matkaa voi Ounasjoessa tehdä enemmän (Rovaniemelle 300 km), jos tämä kiinnostaa. Ounasjoen ylin 40 km on erämaista suunnilleen tuonne Raattamaan saakka (paljon poroja), alempana joki kulkee monien kylien kautta (ei poroja, mutta Kittilässä lampaita). Ivalojoki on kokonaan ja enemmän erämaisen tuntuinen, mutta tätä on vaikea selittää. Molempien jokien vieressä voi käydä huiputtamassa tuntureita.
Menitpä kumman vaan, et ole tehnyt väärää valintaa. Itse meinaan mennä vielä joskus Käsivarren joista Rommaeno-Lätäseno-reitin. Se vaatii tietysti ensin kanoottien kantamista 10 km Termisjärvelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856483
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905454Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 522900
- 272874
- 1202093
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151