Gluteiinitonta ruokaa ulkomailla

hukassa5

Moi!
Ollaan suunniteltu poikaystävän kanssa vaihto-opiskelua ulkomailla, mutta poikaystävällä on keliakia. Haluaisin kysellä onko kellään kokemuksia mistä maista saa hyvin gluteiinitonta ruokaa? Tietääköhän joku onko missään kouluruoka gluteiinitonta? tai siis että onko keliakia niin yleinen että kouluissa varta vasten tehdään ja merkitään, mikä on gluteiinitonta? aika monessa maassahan ei tarjota kouluruokaa vaan otetaan eväät mutta...
Pohjoismaissa varmaan paremmin saatavilla kun etelämmässä? esim. Italiassa aina jos kysytään ravintolassa, että onko glut. saatavilla niin ne väittää et joojoo, mut ruokaa ei kuitenkaa oo gluteiinitonta, ne vaan koittaa myydä paljon:// Tarvis päästä johonkin mis voi luottaa et ruoka on oikeesti glut:)
Onko kokemuksia ruotsi, norja, tanska? mieli tekis kanadaan mut onkohan siellä? tai mitä vaan valtioita mistä on positiivisia kokemuksia niin kertokaa:)

Kiitos jo etukäteen!

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupusdff

      Ausseissa on paljon vaihtoehtoja myös ulkona syödessä.

      Briteissä voi olla hankala syödä ulkona, mutta marketeissa on valikoimaa. Britteissä on toki myös ravintoloita, jotka on keliaakikolle ok, mutta kannattaa katsoa etukäteen listaus kaupungin gf-ystävällisistä paikoista.

      Espanjassa ja Italiassa ruokia löytyy marketista. Ravintola kannattaa valita siten, että se on paikallisen keliakiayhdistyksen hyväksymä. Erikseen gf-ystävälliset ravintolat kansalliselta keliakiayhdistykseltä.

      Suosittelen myös postaamaan tämän kysymyksen ennemmin glu.fi- sivustolle. Enemmän kävijöitä ja porukkaa joka matkustaa:)

      ps. Jos asutte opiskelijakämpässä, niin aina voi myös laittaa ruokaa itse.

    • hukassa5

      AA, australiaa en tullutkaa miettineeksi.. tarviikin ottaa selvää, kiitos:)

    • tietoa tuolta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe