Mitä voimme tehdä? Postiluukusta putoilee tasaisin väliajoin postikortteja, HARVOIN suljettuja kirjeitä appivanhemmalta, jossa hän pui mm. lapsensa ja pankin kanssa tehtyä laina-asiaa. Sarkastisesti ja "tyhmemmällekin" ymmärrettävästi, rivien välistä haukkuu lastansa. Kertoilee sairautensa kulusta ja siitä miten se on meidän vikamme. On syytämme, jos hän kuolee. Tekee selväksi ettei perintöä ole tulossa (ei sillä, että me häneltä mitään tahtoisimmekaan). Lyttää lapsensa kuollutta vanhempaa ja vertailee heidän p*askemmuuttaan keskenään. Kaikki tämä on jokaisen tiedossa, joka postia käsittelee. Kukaan ei varmasti jätä lukematta. Postinkantajaan törmänneenä hänen ilmeestään näkee onko ko. postikortti taas tulossa. :( Kunnianloukkaus? Julkinen herjaus? Uhkailu? Mitä tämä on ja saammeko sitä loppumaan?
Pyynnöistä huolimatta hän ei lopeta.
Pyynnöistä huolimatta hän ei lopeta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meinaatko tosissasi että postissa ehditään yksittäisiä kortteja lukea? Tai että postinkantajaa edes kiinnostaa?
Niin no tämänhän tiesi, että vastaukset on tätä tasoa. :)
No, aloittajan kysymyshän on erityisesti "tätä tasoa". Jos aloittajalla on yhtään järkeä, hän jättää appivanhempiensa postikortit omaan arvoonsa, eikä ryhdy suurennuslasin kanssa syynäämään rikoslaista kunnianloukkauspykäliä. Eikä muitakaan pykäliä, vaan ottaa oman elämänsä iham rauhallisesti
Jos haluat hyvän "olenpas oikeassa" fiiliksen lailla perusteltuna: Periaattessa jos pommittaa toista viesteillä, niin se voi olla lainvastaista. Ainakin voisi olla mahdollista saada lähestymiskielto. Tavallaan sama asia jos joku lähettää satoja tekstiviestejä per päivä.
Se että kirje tulee vain aina sillöin tällöin tuskin riittää tosin.
Oikeassa elämässä: Heitä pois kirjeet äläkä välitä niistä.