Suunnitelmissa olisi lähteä elokuun lopulla Bulgariaan. Hotelliksi mitä ilmeisimmin olisi valikoitumassa Golden Yavor. Matkaan lähdössä 3 aikuista ja kolme lasta (1v, 3v ja 5v).
Kokemuksia ko. hotellista kaivattaisiin. (mm. sijainti, meluhaitat, huoneiden koko ja "varustelu" kiinnostaa)
Millainen ilma on elokuun lopulla, onko kuuma vaiko jo viileämpää?
Myös ehdotuksia lasten kanssa tekemisestä otetaan vastaan
ja sitten toki se hintataso ois kiva myös tietää
Kultahietikko ja Golden Yavor
7
675
Vastaukset
- näin on
hienot tilavat huoneet kokkausmahdollisuus,2 vessa ja jopa 2 parveketta.hieno allasalue riittävästi aurinkotuoleja,ok. palvelu,ei meluhaittoja suht.lyhyt alamäki rantaan. hintataso edullinen, muttta varnassa vielä edullisempi. taksihinnat kantsii tinkiä ja aina sopia etukäteen.hietikon sisäinen taksi 10levaa eli 5e.Varnaan (24km) voitte päästä 20-30 levalla.elokuu ihan hyvä mennä, 25-30 suunnilleen.vähemmän nuorisoa kun koulussa ja muutenkin rauhallisempaa kuin heinäkuun sesongissa.
Olen joka vuosi käynyt väh.2 kertaa kesässä ja nyt jo 19 kertaa kultahitikkoa takana joten tiedän mistä puhe.
Iso kalja 2-4 levaa paikallista lageria.Pullo-olut (tuonti) breezerit kalliimpia.Pihviruokapaikat aikalähellä suomen hintoja. Mut shopskasalaatit keitot ja pitzat etenkin paikalliset esim. ruukkuruat on edullisia ja maittavia.
Mäkin lähen taas ehkäpä aikaisintaan kantsii mennä juhannusviikolla tai elokuussa koulujen alettua suomes. - Sandersons
Tässä Esittely Video Hotellista
http://tarjousmatka.blogspot.fi/2013/02/hotel-golden-yavor-golden-sands-bulgaria.html - mohmis
Moikka,Me lähdetään bulgariaan kultahietikolle Kristal hotelliin 25.6.2013 yhdeksi viikoksi. Tämä on minun ja mieheni ensimäinen matka ulkomaille (itse en ole edes koskaan lentokoneessa ollut) Paljonko meidän kannattaa ottaa rahaa mukaan? Meillä hotelissa all inclusive (kuuluu hintaan) Mutta ei me hotellissa joka päivä syödä haluta. Tarkoitus olisi käydä ajelemaan vesijeteillä (paljon maksaa?) sydä ravintoloissa (ainakin parina iltana) käydä katsomassa bulgarian yö-elämää jossain klubilla (mitä maksaa suunnilleen drinkit jne...?) ja myös shoppailla olisi tarkoitus :D mm. kenkiä ja vaatteita.... Voisitteko te jotka jo matkustelleet ja varsinkinn tuolla bulgariassa niin hieman auttaa? Niinkuni sanoin en ole koskaanb ollut ulkomailla enkä tiedä yhtään paljonko kannattaisi minimissää ottaa mukaan kahdelle aikuiselle?
- mohmis
Siis 26.5 lähetään sinne :D
- mohmis
mohmis kirjoitti:
Siis 26.5 lähetään sinne :D
Nii ja kiva olisi myös tietää,että kannattaako bulgariassa ottaa tatuointi? ja onko halvempaa ottaa siellä kuin suomessa? (hinta suurinpirtein?) ja myös hiustenpidennyksien ottaminen kiinnostaisi todella paljon? =) eli hinta,missä tekee,kuinka hyvin jne?
- nihikkö
Suomessa kannattaa vaihtaa pienehkö summa(noin 400-500 levaa) ja paikan päällä tarpeen mukaan. Kultahietikolla kannattaa olla tarkkana mistä valuuttaa vaihtaa eli valuutan vaihtoa suosittelen vain oppaitten suosittelemia vaihtopisteitä. Rashaa ei kannata vaihtaa koskaan kierteleviltä rahan vaihtajilta .Parhaat vaihtopisteet ovat Crown-kioskit ,hotellit ja pankit. Myös jotkut pankkiautomaatit ovat turvallisia. Lisäksi matkaan kannattaa varata euroja noin 1000 riippuen shoppailu innostuksesta ja huvitteluista . Tatuioinnit ovat halvempia kuin Suomessa , mutta laatu vaihtelee eri liikkeitten välillä ,joten jos mukana on sellaisia ,jotka tietävät hyviä tatuointi liikkeitä kannattaa kysellä heiltä vihjeitä.
- 20.kerta pian.
Joo suomes forexista valuuttaa tai omasta pankista tarpeen mukaan, että alussa pärjää. Crown rahapisteitä ole vaan kaikki yksityiset pisteet mafian hallussa ja ette saa sen lupaamia kursseja vaan jostain tulee korsto puuttuun asiaan eli nostoto pankin tai hotlan sisällä olevasta visa-automaatista (pliska-hotlamm.) tai paras on tsekata muutaman hotlan respan kurssi vaikket asuiskaan siinä, koska siellä parhaat kurssit. Tietysti virallisen pankin tiskiltä. Kadun rahanvaihtajat sorminäppäriä huijareita kaikki jolla he elävät huijaamalla tyhmiä turisteja ja varsinkin teitä ekakertalaisia viimeistään taksikuskit,vesiskootterivuokraajat tms. huijaa hinnassa ku huomaa teidät noviiseiksi ettekä tajuu tinkata. Drinksut hotlissa n. 3-6 euroo riippuen paikasta.
Paikan hienoin yökerho on rannan tuntuman Arragance, ja ehdoton must-paikka on Muppet karaokebaari (perunika-hotlan alakerta) bonkers klubia vastapäätä. Muistaakseni suomi karaoke keskiviikkoisin tai torstaisin aurinkomatkaoppaiden vetämänä klo 20 alkaen, ja saa tulla muidenkin matkatoimistojen asiakkaat tietysti.
Ottakaa varalta earin korvatulpat mukaan ku musiikki soi kovalla,ihan joka paikassa, ymmärrätte asian paikanpäällä.
Minimissä alkupääoman jälkeen jos ei visaa tai visaelektronkorttia (jotka ei käy muistaakseni rafloissa/pubeissa/tms. vaan ainostaan isoimmissa tavarataloissa varnassa ja mielestäni vain automaattikäteisnostokäyttötarkoitukseen!!!!!
Jos käteistä viikoksi ton allinclusevin lisäksi niin se 500-700e 7 lärvi jos tatskoja vesihiihtoa tms. shoppailua ja taksilla varnas käymäs vois olla ok. jos ettte ala yökerhos paljoa tuhlaileen ja vahtikaa aina jompikumpi drinkkejä silmätippojen ryöstön varalta, koska viimeksi mua huijattiin niin vaik yleensä varovainen mut liian humalas toises klubis heti jo ku menin sisään. Vaikka aidattu alue niin huijareita sekä naisia ja miehiä pullollaan!
Terve järki mukaan ja rahat hajauttakaa etutaskuihin/paidan alla olevaan rahakukkaroon tms. Ei takataskussa pullottavaan lompsaan tai kyynärpäillä olevaan käsilaukkuun ja vahtikaa varoja tarkkuudella ja päiväraha aina vaan mukaan ja loput hotlan safetuboxiin.
Auttoiko info yhtään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190