Kultahietikko ja Golden Yavor

matkalle3

Suunnitelmissa olisi lähteä elokuun lopulla Bulgariaan. Hotelliksi mitä ilmeisimmin olisi valikoitumassa Golden Yavor. Matkaan lähdössä 3 aikuista ja kolme lasta (1v, 3v ja 5v).
Kokemuksia ko. hotellista kaivattaisiin. (mm. sijainti, meluhaitat, huoneiden koko ja "varustelu" kiinnostaa)
Millainen ilma on elokuun lopulla, onko kuuma vaiko jo viileämpää?
Myös ehdotuksia lasten kanssa tekemisestä otetaan vastaan
ja sitten toki se hintataso ois kiva myös tietää

7

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      hienot tilavat huoneet kokkausmahdollisuus,2 vessa ja jopa 2 parveketta.hieno allasalue riittävästi aurinkotuoleja,ok. palvelu,ei meluhaittoja suht.lyhyt alamäki rantaan. hintataso edullinen, muttta varnassa vielä edullisempi. taksihinnat kantsii tinkiä ja aina sopia etukäteen.hietikon sisäinen taksi 10levaa eli 5e.Varnaan (24km) voitte päästä 20-30 levalla.elokuu ihan hyvä mennä, 25-30 suunnilleen.vähemmän nuorisoa kun koulussa ja muutenkin rauhallisempaa kuin heinäkuun sesongissa.


      Olen joka vuosi käynyt väh.2 kertaa kesässä ja nyt jo 19 kertaa kultahitikkoa takana joten tiedän mistä puhe.

      Iso kalja 2-4 levaa paikallista lageria.Pullo-olut (tuonti) breezerit kalliimpia.Pihviruokapaikat aikalähellä suomen hintoja. Mut shopskasalaatit keitot ja pitzat etenkin paikalliset esim. ruukkuruat on edullisia ja maittavia.

      Mäkin lähen taas ehkäpä aikaisintaan kantsii mennä juhannusviikolla tai elokuussa koulujen alettua suomes.

    • Sandersons
    • mohmis

      Moikka,Me lähdetään bulgariaan kultahietikolle Kristal hotelliin 25.6.2013 yhdeksi viikoksi. Tämä on minun ja mieheni ensimäinen matka ulkomaille (itse en ole edes koskaan lentokoneessa ollut) Paljonko meidän kannattaa ottaa rahaa mukaan? Meillä hotelissa all inclusive (kuuluu hintaan) Mutta ei me hotellissa joka päivä syödä haluta. Tarkoitus olisi käydä ajelemaan vesijeteillä (paljon maksaa?) sydä ravintoloissa (ainakin parina iltana) käydä katsomassa bulgarian yö-elämää jossain klubilla (mitä maksaa suunnilleen drinkit jne...?) ja myös shoppailla olisi tarkoitus :D mm. kenkiä ja vaatteita.... Voisitteko te jotka jo matkustelleet ja varsinkinn tuolla bulgariassa niin hieman auttaa? Niinkuni sanoin en ole koskaanb ollut ulkomailla enkä tiedä yhtään paljonko kannattaisi minimissää ottaa mukaan kahdelle aikuiselle?

      • mohmis

        Siis 26.5 lähetään sinne :D


      • mohmis
        mohmis kirjoitti:

        Siis 26.5 lähetään sinne :D

        Nii ja kiva olisi myös tietää,että kannattaako bulgariassa ottaa tatuointi? ja onko halvempaa ottaa siellä kuin suomessa? (hinta suurinpirtein?) ja myös hiustenpidennyksien ottaminen kiinnostaisi todella paljon? =) eli hinta,missä tekee,kuinka hyvin jne?


    • nihikkö

      Suomessa kannattaa vaihtaa pienehkö summa(noin 400-500 levaa) ja paikan päällä tarpeen mukaan. Kultahietikolla kannattaa olla tarkkana mistä valuuttaa vaihtaa eli valuutan vaihtoa suosittelen vain oppaitten suosittelemia vaihtopisteitä. Rashaa ei kannata vaihtaa koskaan kierteleviltä rahan vaihtajilta .Parhaat vaihtopisteet ovat Crown-kioskit ,hotellit ja pankit. Myös jotkut pankkiautomaatit ovat turvallisia. Lisäksi matkaan kannattaa varata euroja noin 1000 riippuen shoppailu innostuksesta ja huvitteluista . Tatuioinnit ovat halvempia kuin Suomessa , mutta laatu vaihtelee eri liikkeitten välillä ,joten jos mukana on sellaisia ,jotka tietävät hyviä tatuointi liikkeitä kannattaa kysellä heiltä vihjeitä.

    • 20.kerta pian.

      Joo suomes forexista valuuttaa tai omasta pankista tarpeen mukaan, että alussa pärjää. Crown rahapisteitä ole vaan kaikki yksityiset pisteet mafian hallussa ja ette saa sen lupaamia kursseja vaan jostain tulee korsto puuttuun asiaan eli nostoto pankin tai hotlan sisällä olevasta visa-automaatista (pliska-hotlamm.) tai paras on tsekata muutaman hotlan respan kurssi vaikket asuiskaan siinä, koska siellä parhaat kurssit. Tietysti virallisen pankin tiskiltä. Kadun rahanvaihtajat sorminäppäriä huijareita kaikki jolla he elävät huijaamalla tyhmiä turisteja ja varsinkin teitä ekakertalaisia viimeistään taksikuskit,vesiskootterivuokraajat tms. huijaa hinnassa ku huomaa teidät noviiseiksi ettekä tajuu tinkata. Drinksut hotlissa n. 3-6 euroo riippuen paikasta.

      Paikan hienoin yökerho on rannan tuntuman Arragance, ja ehdoton must-paikka on Muppet karaokebaari (perunika-hotlan alakerta) bonkers klubia vastapäätä. Muistaakseni suomi karaoke keskiviikkoisin tai torstaisin aurinkomatkaoppaiden vetämänä klo 20 alkaen, ja saa tulla muidenkin matkatoimistojen asiakkaat tietysti.

      Ottakaa varalta earin korvatulpat mukaan ku musiikki soi kovalla,ihan joka paikassa, ymmärrätte asian paikanpäällä.

      Minimissä alkupääoman jälkeen jos ei visaa tai visaelektronkorttia (jotka ei käy muistaakseni rafloissa/pubeissa/tms. vaan ainostaan isoimmissa tavarataloissa varnassa ja mielestäni vain automaattikäteisnostokäyttötarkoitukseen!!!!!

      Jos käteistä viikoksi ton allinclusevin lisäksi niin se 500-700e 7 lärvi jos tatskoja vesihiihtoa tms. shoppailua ja taksilla varnas käymäs vois olla ok. jos ettte ala yökerhos paljoa tuhlaileen ja vahtikaa aina jompikumpi drinkkejä silmätippojen ryöstön varalta, koska viimeksi mua huijattiin niin vaik yleensä varovainen mut liian humalas toises klubis heti jo ku menin sisään. Vaikka aidattu alue niin huijareita sekä naisia ja miehiä pullollaan!

      Terve järki mukaan ja rahat hajauttakaa etutaskuihin/paidan alla olevaan rahakukkaroon tms. Ei takataskussa pullottavaan lompsaan tai kyynärpäillä olevaan käsilaukkuun ja vahtikaa varoja tarkkuudella ja päiväraha aina vaan mukaan ja loput hotlan safetuboxiin.

      Auttoiko info yhtään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3713
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2539
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2451
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2255
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      18
      1735
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1679
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1603
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      297
      1440
    9. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      140
      1429
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1368
    Aihe