Opetusalan avoimet työpaikat?

nopeope1

Olen vuoden päästä valmistuva aineenopettaja. Missään vaiheessa opintojani ei ole puhuttu opettajien työnhausta, joten osaisiko joku vastata minulle: ilmoitetaanko kaikki opettajan työt (pitemmät sijaisuudet ja virat) mol.fissa? Jos ei, mistä voin niitä seurata? Haluaisin ennen valmistumistani seurailla avoimia työpaikkoja, jotta olisin viisaampi työtilanteesta valmistuessani.

6

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täälläkin

      Meidän kaupungissa avoimet virat ja sijaisuudet ovat oman kaupungin rekrysivulla. En ole katsonut, ovatko ne myös mol.fi sivuilla. Kunnilla on myös yhteinen kuntarekry.fi, jossa on avoimia virkoja ja sijaisuuksia.

    • opettajatyössä

      mol.fi... virat on oltava aina haussa. kauoungwilla on omiakin sivuja, joista löytynee lisäämtietoa. virat ovat yleensä haussa tammikuusta kevääseen. lopoukeväästä seuraavan vuoden sijaisuudet. pätkäsijaisuuksia ympäri vuoden.

    • kysynpä nyt

      Hyödynnänpä tätä ketjua ja kysyn, onko teidän kokemusten mukaan virat aina "pedattu" jollekin jo koulussa työskennellelle? Ns. suosituisssa yliopistokaupungeissa taatusti on, mutta mikä mahtaa olla tilanne esim. Uudenmaan pikkukunnissa?

      • äinon

        ei periaatteesa, mutta jos hakijana ihminen joka sitä on tehnyt, se sen saa...


    • uskohrraanjatprnns

      Jos aloittajan mukaan missään vaiheessa koulutusta ei kerrottu mitään työnhausta, niin se kertoo jo aika paljon paikkakunnan opettajarekrytoinnista: kaikki tai melkein kaikki paikat jaetaan suhteilla hyväveliverkostojen kautta. Jos sinulla on opettajasukulaisia tai kuulut paikkakunnan valtapuolueeseen niin sitten vain lähettämään ruskeita kirjekuoria näille sukulaisille ja politrukeille. Varsinkin sivistyslautakunnan jäseniin kannattaa olla hyvissä väleissä. Äärimmäisiä mielipiteitä ja sidonnaisuuksia kannattaa välttää esim. vasemmistoliitto, seta, animalia, greenpeace tai joku vastaava. Hyvä olisi jos sinulla olisi yrittäjäsukulaisia, joilta voisit myös saada tukea (muutakin kuin rahallista).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      38
      2852
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      2448
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      41
      2055
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1788
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1389
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      982
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      934
    Aihe