Mitähän meidän vanha hallitus meinaa kun ei ymmärrä päästää vallan kahvasta.
Kaikkien ohjeistuksien mukaan uusi hallitus pitäisi nimetä MAHDOLLISIMMAN PIAN UUDEN VALTUUSTOKAUDEN ALETTUA (kuntalaki 19.2§)!
”Vanhat” kunnanhallitukset ja lautakunnat voivat siten laillisesti kokoontua ja käyttää päätösvaltaa vielä tammikuussa 2013 uuden valtuuston ensimmäiseen kokoukseen saakka. JONKINLAISTA HARKINTAA käytetäneen siinä, minkälaisia asioita tammikuussa tuodaan vanhojen toimielinten päätettäväksi.
Meidän "vanha" hallitus kokoontui 14.1. ja vielä kokoontuu 21.1. , näissä yhteensä 64 eri asiakohtaa!!! Taitaa olla ylivoimainen Suomen ennätys sarallaan!
Kun otetaan vielä huomioon että vanhan hallituksen "näkyvimmät" jäsenet kärsivät vaaleissa murskatappion, luulisi heidän ymmärtävän että "hommat on loppu" ja taidot näytetty!
Kaikkien ohjeistuksien mukaan uusi hallitus pitäisi nimetä MAHDOLLISIMMAN PIAN UUDEN VALTUUSTOKAUDEN ALETTUA (kuntalaki 19.2§)!
”Vanhat” kunnanhallitukset ja lautakunnat voivat siten laillisesti kokoontua ja käyttää päätösvaltaa vielä tammikuussa 2013 uuden valtuuston ensimmäiseen kokoukseen saakka. JONKINLAISTA HARKINTAA käytetäneen siinä, minkälaisia asioita tammikuussa tuodaan vanhojen toimielinten päätettäväksi.
Meidän "vanha" hallitus kokoontui 14.1. ja vielä kokoontuu 21.1. , näissä yhteensä 64 eri asiakohtaa!!! Taitaa olla ylivoimainen Suomen ennätys sarallaan!
Kun otetaan vielä huomioon että vanhan hallituksen "näkyvimmät" jäsenet kärsivät vaaleissa murskatappion, luulisi heidän ymmärtävän että "hommat on loppu" ja taidot näytetty!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei ole vanhan hallituksen jäsenten vika.
Eikä hall puheenjohtajan.
Kysy valmistelulta, vs.kaupunginjohtajalta ja hallintojohtajalta.
Luuletko että hallituksen jäsenet "vallasta nauttiessaan" eivät väisty!
Oletpa TYHMÄ!
Sinä se tyhmä olet,kun vielä noita kehut.Eikö ole silmät avautuneet.VOI,VOI!!
elä höpötä vesiperä. Asialistoissa on monta kohtaa joihin on hallituksen jäsenet itse vaikuttanut! Haiskahtaa kiusaamiselta, viimeiseen asti!
kerroppa mistä asiasta meinaat?
Pitäs laatia laki joka edellyttää ehdokkuuden hakemisen edellytyksenä psykologin lausuntoa ettei noita persoonallisuushäiriöistä kärsiviä eksyisi hallintoelimiin.
Johdossa tai sinne pyrkimässä valitettavan usein narsisti jonka kakkosmiehenä luonnollisesti huomionhakuinen- ja riippuvainen joka seuraa muita mukisematta pitääksen koiranvirkansa haaveillen joskus pääsevänsä kalifiksi kalifin paikalle.
Mitähän tässä sanos .Enpä muista meillä uuden hallituksen alottaneen ennenkun valtuusto on istunut ja nimenomaan se uusi. Kyllä se on aina loppukuuhun mennynnä. Mikä hoppu se nyt on ,eiköhän tuonne kerkiä vähemmälläkin . Jos pystysin antaisin suoran jatkon nyt istuville. Etenisi asiat tosi hyvin ja vielä virkavapaalta palaisi johtajamme niin asiatkin tulisi taas esiteltyä monipuolisesti ,eikä täydentyvä pöytäkirja mallimme jäisi toteutumatta kuten nyt on käynnä ed.valt,kokouksesasa ja jatkuisi tämä hienosti käyntiin lähtenyt elinkeinojen kehittäminen. Pelkäämpä jopa minä miten tämä kylä näivetetään . Tahtoa täytyy olla kyllä valtuutetuilla että panisivat ojennukseen sekä henkilövalinnat että muut asiat. Onhan siellä voimakkaitakin persoonia ,mutta riittääkö voimasuhteet? Mielenkintoista,perin mielenkiintoista....Kiitos nyt istuva hallitus ,ootte tehneet loistotyötä.
Valtuusto on kuulemma kuukauden viimeinen maanantai, jossa hallitus valitaan. Hyvä nykyinen hallitus; hoitaa esityslistojen perusteella asiat puhtaalle pöydälle niin kuin pitääkin. En voi muuta kuin kiittää hallitusta, joka monilla päätöksillä on osoittanut, että meitä vähäosaisiakin, lapsiperheitä, omaishoitajia ja vanhuksia on huomioitu. Menestystä uudelle hallitukselle.
totta tosiaan loistotyötä. Hallinto-oikeudet kiittää...
Perävalo, käynhän itse lääkärissä, vaikka Ovaskaisen vastaanotolla. Laitatko puhelinnumeron, että voin varata sinulle puolestasi ajan. Ts. On ala-arvoista lähteä kirjoittelemaan tuollaista. Varmaan hallituksen jäsenet ovat pyrkineet tekemään parhaansa. Ja ainahan voi itse vaikuttaa asioihin muullakin tavalla kuin täällä urputtamalla.
Kaupunginhallitus PÄÄTTÄÄ jättää tutkintapyynnön Lentokenttäyhtiön asiasta 14.1. eli 2 vkoa uuden valtuustokauden puolella äänin 2-2 ja vara-vara-puheenjohtajan ääni ratkaisee! Eikö soi kellot kenelläkään!
ottelu päättyi jatkoajan jälkeen 2-2 ja TT ratkaisi voittolaukauskisassa!
Tuo päätös kruunasi tämän hallituksen kauden. Onneksi olkoon ja kiitos vanha hallitus. Vielä kuitenkin 1 kokous jäljellä! Jännittää sano mummo kun kahvimerkkiä vaihto!
Kyllä siinä lentokenttäpäätöksessä Tuikka ja Puro tasonsa näyttivät. Ei se häävi ole.
Kyllä se voi siltä tuntua jos haluaa että ei saa tutkia laittomuuksia !
Lopettakaa valittaminen. On aivan oikein että katotaan loppuun vääryydet ja asioiden HOITMATTA JÄTTÄMISET.hallitus tehdessään tutkimuspäätöksen on uljaasti omilla nimillään osoittanut että he haluavat viedä asiat loppuun ilman jälkeen jääviä arvuutteluja. Minunkin maalaisjärkeni sanoo että jos asia olisi jäänyt tutkimatta niinkuin moneen kertaan jokilaaksojen Piispanen on asian jättänyt .Se ei ole kuntalaisia eikä ketään kohtaan oikein. Asia on nyt vain niin että monet kaupunginjohtajat,hallintojohtajat ,tilinpitäjät ,tilintarkastajat, hallitukset,ym. ovat asiat laiminlyöneet .Miksi ? ollaan aivan rauhassa ja ootellaan ,ykkä vastaukset aikanaan saadaan. Hyvä Puro ja Tuikka,rehellisyytenne palkitaan ,kyllä kansa vielä sen kiitoksen antaa.
Joku osoitteli hallitusta 2009-2012, loistotyötä ootte tehneet. Valitukset ovat tehneet juuri he jotka teitä arvostelevat. Viekää nyt vain kaikki nämäkin loppuun saakka elekää antako periksi . OOtte oikeassa, olette olleet koko ajan kuntalaisten asialla.
Joku sanooettä pyhäjärvi on joutunut nautunalaiseksi hallituksen ja edellisen valt kaudella ja syyon heidän . tässä pittä vain tuo aika paikkansa mutta syyllisiä ei ole monta, puhumattakaan että koko paikkakunta, ei ei. syyl ovat uuskeput hännystelijöineen vasemmalta ja saunan lauteilta.
Tuikka. Ja Puro ovat toimineet oikein. Jos tilintarkastajat lausuvat ettei tiettyjä lakeja olla noudatettu, hallitus olisi toiminut väärin, jos se ei olis pannu asiaa etiäpäin. Totuushan on, ettei edelliset hallitukset ole toimineet kuten konsarnijohdon olisi pitänyt tehdä. Rahaa on vain annettu. Hankila oli oikeassa. Ja mitä ihmettä niiden kuittien epämääräiseen liikutteluunkin liittyy?
Aloittaja on oikeassa. Tämän vanhan hallituksen tehtävänä ei todellakaan ole enää puuttua kaikkiin edellisen valtuustokauden asioihin. Tuonkin tutkintapyynnön olisi voinut tehdä ihan kuka tahansa kansalainen. Vaikka vaaleissa hävinneet yksityisinä henkilöinä!
Mitä liikkuu äänestäjän päässä, jos äänestää kuitin hukkaajaa kunnan päätösten ja raha-asioiden hoitajaksi?
Temppu ja miten se tehdään?
Uusi copperfield?