Liittyminen

eitiijämittää

Heippa!

Minulla on poika ekalla luokalla ja hän on sylivauvasta asti purjehtinut ja retkeillyt niin kesällä kuin talvellakin. Tämän kesän lempipuuhaa oli snorklailu. Muutoin poika on kiinnostunut kalliokiipeilystä ja boulderoinnista, mm.

Me asutaan Itä-Vantaalla. Tietääkseni Kontulassa on joku partiolaisten kerho (vai onko se lippukunta?. Liikuntamylly on meille tuttu. Mutta mistä, miten meille löytyisi sellainen partioporukka, joka retkeilee ja kiipeilee. Tekee kaikkea sellaista, mikä olisi 7 vuotaan mielestä "jännää".

Ai niin. Miten niihin kerhoihin voi ottaa yhteyttä ja miten liityä ja miten tässä koko jutussa voisi päästä alkuun?

2

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Partiolainen

      Moi,

      Alla olevasta osoitteesta saat lisäinfoa Vantaan alueen lippukunnista. Partiot ovat siis lippukuntia eivätkä kerhoja. Partio on kaikkea muuta kuin päiväkerho. Partiossa siis juuri liikutaan paljon ulkona ja opitaan toimimaan erilaisissa ympäristöissä ryhmänä ja yksilönä. Iän karttuessa myös vastuu kasvaa.

      Aluksi 1-3 luokkalaisina toimitaan sudenpentulaumassa ja yöretkiä on yleensä muutama vuodessa sekä leiri kesäisin. 4-6 luokkalaiset toimivat vartiossa, jossa opetellaan jo paljon konkreettisemmin retkeilytaitoja. Yläaste ikäisestä lähtien otetaan itse vastuuta ryhmistä niitä johtamalla ja retkiä järjestämällä.

      Jokainen lippukunta on erilainen, joten kannattaa soittaa suoraan lippukuntaan ja kysellä niiden toiminnasta.

      T. Partiojohtaja Espoosta

      http://www.papa.partio.fi/kannus/yleista/partioon.php

    • ...

      Hei!

      Lippukuntia on kyllä melkein missä vaan. Toiminta on toisissa enemmän retkeilyhenkistä kuin toisissa, joten kannattaa kysellä vähän etukäteen.

      Suurin osa lippukunnista kyllä retkeilee, mutta en osaa sanoa onko kiipeilyä yms. kenelläkään noin pienille, koska sitä on melko vaikea järjestää.

      Ekaluokkalaiset aloittavat sudenpennuissa, joiden ryhmät ovat melko isoja. Noin kymmenenvuotiaina siirrytään vartioon, jolloin ryhmäkoko pienenee.

      Vanhempien tuki ja apu on partiossa usein tervetullutta, joten voi olla, että johtaja innostuu kiipeilystä jne. jos haluat sellaista porukalle järjestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      233
      1541
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1306
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      20
      1287
    4. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1187
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      968
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      940
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      905
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      880
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      861
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      835
    Aihe