Heippa!
Minulla on poika ekalla luokalla ja hän on sylivauvasta asti purjehtinut ja retkeillyt niin kesällä kuin talvellakin. Tämän kesän lempipuuhaa oli snorklailu. Muutoin poika on kiinnostunut kalliokiipeilystä ja boulderoinnista, mm.
Me asutaan Itä-Vantaalla. Tietääkseni Kontulassa on joku partiolaisten kerho (vai onko se lippukunta?. Liikuntamylly on meille tuttu. Mutta mistä, miten meille löytyisi sellainen partioporukka, joka retkeilee ja kiipeilee. Tekee kaikkea sellaista, mikä olisi 7 vuotaan mielestä "jännää".
Ai niin. Miten niihin kerhoihin voi ottaa yhteyttä ja miten liityä ja miten tässä koko jutussa voisi päästä alkuun?
Liittyminen
2
579
Vastaukset
- Partiolainen
Moi,
Alla olevasta osoitteesta saat lisäinfoa Vantaan alueen lippukunnista. Partiot ovat siis lippukuntia eivätkä kerhoja. Partio on kaikkea muuta kuin päiväkerho. Partiossa siis juuri liikutaan paljon ulkona ja opitaan toimimaan erilaisissa ympäristöissä ryhmänä ja yksilönä. Iän karttuessa myös vastuu kasvaa.
Aluksi 1-3 luokkalaisina toimitaan sudenpentulaumassa ja yöretkiä on yleensä muutama vuodessa sekä leiri kesäisin. 4-6 luokkalaiset toimivat vartiossa, jossa opetellaan jo paljon konkreettisemmin retkeilytaitoja. Yläaste ikäisestä lähtien otetaan itse vastuuta ryhmistä niitä johtamalla ja retkiä järjestämällä.
Jokainen lippukunta on erilainen, joten kannattaa soittaa suoraan lippukuntaan ja kysellä niiden toiminnasta.
T. Partiojohtaja Espoosta
http://www.papa.partio.fi/kannus/yleista/partioon.php - ...
Hei!
Lippukuntia on kyllä melkein missä vaan. Toiminta on toisissa enemmän retkeilyhenkistä kuin toisissa, joten kannattaa kysellä vähän etukäteen.
Suurin osa lippukunnista kyllä retkeilee, mutta en osaa sanoa onko kiipeilyä yms. kenelläkään noin pienille, koska sitä on melko vaikea järjestää.
Ekaluokkalaiset aloittavat sudenpennuissa, joiden ryhmät ovat melko isoja. Noin kymmenenvuotiaina siirrytään vartioon, jolloin ryhmäkoko pienenee.
Vanhempien tuki ja apu on partiossa usein tervetullutta, joten voi olla, että johtaja innostuu kiipeilystä jne. jos haluat sellaista porukalle järjestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1264605BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2003825- 2093105
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1052973Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main652781- 1161560
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok51545- 601286
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2431128MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t1211044