Hirmuinen määrä tälle pastalle on tullut postauksia siitä, että Linuxit rikkovat tietokoneita.
Ihmetystä se ei aiheuta, koska minulla on mennyt kaikki linuks-koneet rikki, sillä olen useaan koneeseen Linuxeja asentanut.
Olisi kiva lukea, jotta millä tavoin Linux on muiden kirjoittajien koneita rikkonut.
Muinainen LG episodi oli linuksin oma moka, joka on paikkaansa pitäväksi todistettu.
Ihmetystä se ei aiheuta, koska minulla on mennyt kaikki linuks-koneet rikki, sillä olen useaan koneeseen Linuxeja asentanut.
Olisi kiva lukea, jotta millä tavoin Linux on muiden kirjoittajien koneita rikkonut.
Muinainen LG episodi oli linuksin oma moka, joka on paikkaansa pitäväksi todistettu.
Vastaukset 15
Vanhimmat
EIpä ole linux täällä rikkonut yhtään konetta, nyt käytössä läppärissä ja tehokkaassa pöytäkoneessa. Aikaisemmin käytössä ollut miniläppäri linuxilla on kaverilla ja edelleen toimivana käytössä linuxilla.
Tämän palstan tarinat linuxin rikkomista koneista vaikuttavat olevat yhden tai kahden kirjoittelijan päiväunia.
LG tunnusti tehneensä virheen niiden CD-asemien firmwaressa ja tälläkin palstalla on ihan riittävän monta kertaa ollut linkki LG:n sivulle jossa LG kertoo asiasta ja pyytää anteeksi. Wintoy-trollit eivät vaan halua tunnustaa tosiasioita.
Hajottihan se minultakin - noin puolenkymmentä kappaletta! Jostain syystä siinä koneessa, joka hajosi, oli AINA jokin linuks-kurttaus!
Sattumaa vai ei?
Yks kaveri tuolla muualla kertoi, ettei ollut saanut puoleen vuoteen pill.......ööööhh..... linukskonetta korjattavaksi?
Eikö yhtään android-puhelintakaan? Noh, satujahan on monenlaisia!
Ketjun aloittajan mielen köyhyyttä ilmaisee jo kirjoitustaito tai päättämättömyys. Hän ei edes itse tajua kirjoittaako hän Linuxiin pohjautuviin käyttöjärjestelmiin tai linuksiin, jollaista käyttöjärjestelmää ei ole olemassakaan. Ei ainakaan minun tietääkseni, voisiko nimimerkki "enpä ihmettele" valaista, jotta millainen käyttis tuo linuks on.
Mistähän tuon saisi downloudattua? Voisihan sitä testata, jos olisi vaikka Linuksien veroinen.
Aloittajalle tiedosksi, että jos osaa tavata, oppii kyllä käyttämään Linux-distrojakin. On ne niin helppoja. Se palkitsee lopulta, eikä tarvitse tyhjätaskuna ihmetellä pankkitroijalaisen tyhjentämää tiliä, noin esimerkiksi.
Minun Windows-7 - 0 virusta 7,5 vuoteen! Pupuntti oli n. puoli vuotta ja pelkkiä uudelleen asennuksia toistakymmentä!
En keksi mitään muuta niin huonoa kurttausta kuin pupuntti on!
Jälleen tyyppi-esimerkki windows-käyttäjän järjenköyhyydestä. Omia ideoita ei ole ja pitää varastaa muilta ja esittää ne ominaan. No näinhän taisi mikkis tehdä myös aikoinaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11199006
Microsoft Windows on täysin Steve Jobsilta varastettu AppleOS kopio. Bill Gates puukotti Jobsia selkään ja teki bisnestä laittomalla Apple-kopiolla. Kaikki Windowsin vahvuudet kehitti alunperin yksinomaan Steve Jobs ja myöhemmin ideaa aidosti paransi Linus Torvalds, joka palautti käyttiksen lähdekoodin avoimeksi kaikille.
Microsoft ei ole koskaan kehittänyt mitään, eikä tuonut mitään oleellista uutta softa-markkinoille. Apple ja Linux-yhteisö ovat aina keksineet kaiken ensin ja epäonnistuneet sitten kaupallisessa patennoinnissa joka on Microsoftin vahvinta aluetta.
Kaikki tietotenkiikka mitä maailmassa ikinä on ylipäätään kehitetty on Jobsin tai Torvaldsin kehittämää tekniikkaa. Microsoft on varas ja rikollinen firma.
Eipä ole linux koneitani rikkonu.
Sen sijaan windows on ruopannu kovon paskaksi ja näytönohjaimen tuhonnu myös.
Näytönohjaimen?? Äläs nyt hihhuli niitä linuksvikoja pane laadukkaan Windowsin vioiksi.
Torvelo näytti oikein keskaria nvidialle, kun se ei tykännyt surkeista ajureista, joita nvidian näytönohjaimeen saa linuksiin.
Linuks - kerakaikkinen ongelmavyyhti.
paljon se näköjään aiheuttaa ongelmia niille jotka sitä ei käytä :) Käyttäjät ylensä ovat tyytyväisiä :)
"Käyttäjät tyytyväisiä" ??? Useimmiten vilkaisu tubutin-palstalle riittää - siellä on jo sota hihhuleilla keskenään! Minttiläiset ovat tubutimien kimpussa ja päinvastoin.
johtuu siitä että linuxsista on niin monta hyvää versiota ja jokainen kehuu omaansa :) Winkun palstalla taas kysellään alvariinsa miten sen ainoan saa toimimaan :)
nyt mutu vai katu "tietoa"? Vatu se ei ainakaan ole.
Linux ei ole rikkonut yhtään minun konettani, enkä tällaisita tapahtumista ole milloinkaan keneltäkään kuullut.
Sen sijaan monta kaveriani on joulunut ostamaan kokonaan uuden tietokoneen Windowsin järjestelmävaatimusten takia.