Eli olisin etsimässä sopivaa leirintäaluetta jonne tulevana kesänä lähtisin reissuun kaverin kanssa. Onkos antaa kenelläkään vinkkejä tuolta Kitee-Kokkola suunnalta. Mitä mieltä olette esim. Ruokkeen Lomakylästä ja Tykkimäen leirintäalueesta? Eli päälle parikymppiset olisi menossa. Tykkimäestä hakisin sitä hauskanpitoa ja tuolta Ruokkeesta sitä rauhallisempaa meininkiä. Onkos nuorisoa yleensä tuolla Ruokkeessa vai onkos vähän vanhempien ja perheellisten paikka enemmän. Kiinnostaisi siellä mahdollisesti esittelyvideon perusteella kanootilla soutelu, pingis, auringonotto, pöytätennis. Että aktiviteetteja taitaa olla tarjolla. Oltaisiin menossa yöpymään niihin pikkutönöihin, kummassakin paikassa taitaa olla ihan käyvät tilat?
Kiitos paljon jos on antaa palautetta kyseisistä paikoista!
Sitä sopivaa leirintäaluetta etsimässä.
6
396
Vastaukset
- Mökkeilijä.
Lisättäköön vielä, että harkinnassa on myös Powerpark, eli onko sieltä Länsi-Suomen suunnalta hyviä yöpaikkoja (eli pari yötä eri paikoissa kumpikin), joissa olisi myös aktiviteetteja, joita listasin ylemmässä viestissäni esimerkiksi.
- nämä on koettu
Powerpark on kävijälausuntojen mukaan uusi hieno ja kallis, varsinkin lapsiperheille. Kahdestaan varmaan ihan jees.
Tykkimäki on ihan tavallinen leirintäalue. Huvipuisto on saman lastensäätiön omistama kuin linnanmäki. kesällä ehkä ruuhkainen.
Panostaisin Kesälahteen, kuntaan (nyk. Kitee), missä on 4 leirintäaluetta, joista ainakin 2 on siistejä. Ylivoimainen ykkönen on Ruokkeen lomakylä, missä matala,pitkä hiekkaranta ja siistit ja puhtaat majoitustilat ja huoltorakennukset. On useita harrastemahdollisuuksia, mitkä selviää lomakylän kotisivuilta. Toki kesällä on lapsiperheitä, mutta rauhaakin löytyy ihan riittämiin. Esim. juhannuksena ei päästetä lainkaan telttailijoita remuamaan alueelle.
Viikolla saa myös loimulohta, muikkukeittoa ja rosvopaistia.
Alueella on 3 vuokrattavaa perhesaunaa sekä mukava luontopolku.
JOs taas ajattelet sitä Kokkolan päätä, niin Suntinsuu (leirintä) ei liene mikään erityisen viihtyisä. Kalajoella valtava tungos ja sen myötä epäsiistit tilat. Lähellä on kuitenkin Tapion tupa-niminen leirintä, missä siisti hiekkainen harjumaisema ja maauimala. - pohjanmaalla käynyt
nämä on koettu kirjoitti:
Powerpark on kävijälausuntojen mukaan uusi hieno ja kallis, varsinkin lapsiperheille. Kahdestaan varmaan ihan jees.
Tykkimäki on ihan tavallinen leirintäalue. Huvipuisto on saman lastensäätiön omistama kuin linnanmäki. kesällä ehkä ruuhkainen.
Panostaisin Kesälahteen, kuntaan (nyk. Kitee), missä on 4 leirintäaluetta, joista ainakin 2 on siistejä. Ylivoimainen ykkönen on Ruokkeen lomakylä, missä matala,pitkä hiekkaranta ja siistit ja puhtaat majoitustilat ja huoltorakennukset. On useita harrastemahdollisuuksia, mitkä selviää lomakylän kotisivuilta. Toki kesällä on lapsiperheitä, mutta rauhaakin löytyy ihan riittämiin. Esim. juhannuksena ei päästetä lainkaan telttailijoita remuamaan alueelle.
Viikolla saa myös loimulohta, muikkukeittoa ja rosvopaistia.
Alueella on 3 vuokrattavaa perhesaunaa sekä mukava luontopolku.
JOs taas ajattelet sitä Kokkolan päätä, niin Suntinsuu (leirintä) ei liene mikään erityisen viihtyisä. Kalajoella valtava tungos ja sen myötä epäsiistit tilat. Lähellä on kuitenkin Tapion tupa-niminen leirintä, missä siisti hiekkainen harjumaisema ja maauimala.Milloin lienet käynyt Kokkolassa. Leirintäalue on kokonaan uusittu muutaman viimevuoden aikana, ja koko rantapuisto on viihtyisä ja siisti. Lisäksi lähellä kaupungin keskustaa, joten myös ne palvelut lähellä. Ei missään nimessä hullumpi paikka.
- kolilla kivempaa
pohjanmaalla käynyt kirjoitti:
Milloin lienet käynyt Kokkolassa. Leirintäalue on kokonaan uusittu muutaman viimevuoden aikana, ja koko rantapuisto on viihtyisä ja siisti. Lisäksi lähellä kaupungin keskustaa, joten myös ne palvelut lähellä. Ei missään nimessä hullumpi paikka.
Olen käynyt Kokkolassa sekä vanhalla että uudella alueella. Ei rantapuiston siisteydessä ole mitään sanomista, mutta kaupungin tenavat tulivat takakautta (joen vartta) leirintäaluelle ja viettivät kaiket yöt siellä omia grillijuhlia . Samaten paikalla oli skeittiramppi, mistä kuului kamala jyrinä kaiken yötä. Ei siis ihan paras paikka matkalaisen nukkua, varsinkin kun kesällä on kuumuuden vuoksi pidettävä ainakin kattoluukut auki. Huomauttelin respassa epäkohdista ja sain osakseni ymmärtäväistä käsien levittelyä. En poikkea uudestaan .
- Ihastunut
Hehkutan Ruokkeen puolesta!Siellä kaunista,siistiä ja muutenkin kaikki toimii.
- koettu on
Siellä vieraanvaraisuus on ehdotonta huippua.
Loimulohen jumalainen maku tuntuu vieläkin kielellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698