Eli ongelma on tämä: kappaleen pituus on 1:55 (tuntia) ja CD levyhän ottaa vastaan 80 minuuttia. Mutta tämä tiedosto onkin n. 100mb kooltaan, CD levyn pitäisi ottaa vastaan 700mb. Miksei esim. Nerolla onnistu pidemmän kappaleen (konsertin) polttaminen CDlle vaikka siis määrähän jää paljon pienemmäksi, kuin CD levyn koko.
Pitkän kappaleen poltto CDlle
CDDVDBRD
280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Audiolevynä CD:lle mahtuu vain n.80 minuuttia, polta datalevynä jos haluat sen mahtuvan sellaisenaan kokonaan. Kaikki soittimet eivät sitten toista pakattuja tiedostoja.
Paasse halki ja polta kahtena audiocd:nä jos on pakko saada kaikissa cd-soittimissa toimiva tallenne, muuten polta datana kuten ed. neuvoi. Eli esim. audacityllä käsittelet sitä alkuperäistä tallennetta siten, että teet siitä ensin kopion (maalaus ctrl-c ctrl-v) jolloin alkuperäinen pysyy tallessa vaikka tyrisit. Pistät sopivasta kohtaa puolesta välistä poikki ja teet alusta ja lopusta omat tiedostonsa jotka poltat sitten audio-cd:nä millä tahansa poltto-ohjelmalla. Helppoa kuin heinänteko.