Haetaan viittä testioppilasta nettiopetukseen

Auneli

Haetaan viittä testioppilasta uudenlaiseen palveluumme. :) http://auneli.pp.fi/Aunelin/NettiFIX.html
Arvomme sunnuntaihin 27.1.2013 menneistä ilmoittautumisista 5 testaajaa jotka saavat ilmaiseksi yhden "fixauksen". ilmot: aunelinkoirakoulu at gmail.com


NettiFIX on pulmien ratkaisuja esimerkiksi: Tokossa paikallaanolo, kontaktin pysyminen, perusasento, motivaation puute tai agilityssä haistelu, karkailu, kontaktit jne.
Arkielämässä luoksetulo, paikallaan istuminen tai kontaktin puute jnejne. kysy rohkeasti apua löytyy moniin pulmiin lajista riippumatta.
Agressiiviset ongelmakoirat ei kuulu kuitenkaan meidän erikoisosaamisiin.

Perusidea on että lähetät videon (1-5min) ja kuvauksen ongelmasta tai radasta ja Auneli katsoo ja tekee mahdollisesti lisäkysymyksiä jonka jälkeen saat kirjalliset ohjeet ja videon jossa opastetaan ja näytetään miten ongelma ratkaistaan. Tarvittaessa myös puhelintuki. Tämän jälkeen kuvaat vielä harjoitteesi jonka lähetetät, me analysoimme miten edistyy ja saat vielä jatko-ohjeet.

Nettikurssi (nettikurssit vaativat asiakkaalta taidon lähettää videota sähköpostitse tai jollain muulla esim youtube (tähänkin löytyy neuvot jos ei onnistu.) )

8

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksikähän

      nuo kurssi-sivun linkit ei toimi? Muut sivut on ok, vain tässä yhdessä pitää painaa takaisin-painikkeella edelliselle sivulle.

    • Auneli

      Kas eipä toiminutkaan.. oli tekstilaatikko siirtynyt linkkien päälle.
      Kiitos huomautuksesta!

      • canis.familiaris

        Idea on hyvä. Tsemppiä kokeiluun.


    • Auneli
    • hoooo

      Mulla on sellaine ongelma jota tuskin pääsee kuvaamaan. Ongelmana on riistan perään karkailu. Normaalioloissa koira kyllä tulee kutsusta luokse,mutta pupun,hirven tms perästä on turha huudella.

      • Ongelmaasi

        on olemassa todella helppo ja nopea apu. Sitä kutsutaan hihnaksi. Pitkä 8 metrin fleksi tarjoaa mahdollisuuden toteuttaa viettejä, mutta samalla estää karkailun. Käytä sitä.
        Voit toki myös "tappaa" vietin, mutta se vaatii melkoisen fasistisia otteita, eikä koira vietittömänä muutenkaan ehkä ole onnellisimmillaan. Joten tuskin sitäkään aivan haluat?


      • Ongelmaasi kirjoitti:

        on olemassa todella helppo ja nopea apu. Sitä kutsutaan hihnaksi. Pitkä 8 metrin fleksi tarjoaa mahdollisuuden toteuttaa viettejä, mutta samalla estää karkailun. Käytä sitä.
        Voit toki myös "tappaa" vietin, mutta se vaatii melkoisen fasistisia otteita, eikä koira vietittömänä muutenkaan ehkä ole onnellisimmillaan. Joten tuskin sitäkään aivan haluat?

        Hihna tosiaan on helpoin tapa,kun ei yksinkertaisesti pääse lähtemään.Varsinkin jos hihna on riittävän vahva...

        "Voit toki myös..." No eipä tarvi.Hallintaan saaminen riittää.Mitään fasistisia otteita ei siihen myöskään tarvita.Oikeaan toimintaan opetus/motivointi/vaatimus,erittäin hyvä kokonaishallinta ja hyvä suhde riittää.


    • Laitanpa kymysyksen

      Kun olet kai paimenkoirakasvattaja niin laitanpa kysymyksen joka koskee juuri tuota bordercollieta:

      Mikähän lienee syynä että borderit eivät oikein tule toimeen pystykorvan kanssa? Lähiöömme on ilmestynyt viime vuosina useita bordereita ja jokaisen kanssa näyttäisi olevan ongelmia näiden suhtautumisessa omaani. Näyttäisi että joukossa on myös narttuja ja jokatapauksessa aina tulee rähinää.
      Onko syy tuossa noiden paimennustyylissä, syvän pistävä sekä häpeämätön tuijotus ja ryhti kumaraan, vaanivaan asentoon? Näillä se on luontaisesti vielä tavallistakin syvempi ja sehän on tarkoitettu koirien, etenkin urosten, maailmassa haasteeksi ja mun koira sitten vastaa siihen.

      Omaan koiraani en varmaan kovin paljon enää voi vaikuttaa, sillä se on evp.remmiräyhä ja tulee nykyään toimeen käytännössä jo kaikkien kanssa. Vain pari vanhaa "hyvänpäiväntuttua" vanhoilta ajoilta joiden kanssa muistelee vanhoja hyviä aikoja. Plus nämä uudet tulokkaat, neljä-viisi bordercollieta tai niiden mixiä.

      Jotenkin olen ollut havaitsevinani että noille omistajilleen tuo ominaisuus on ollut vähän yllättävää ja ikäänkuin uutta. Joten olisiko tuolle asialle heidän osaltaan ylipäätään tehtävissä jotain? Voisitko kertoa jotain, miten niiden paimennusviettiä julkisilla kaduilla liikkuessa voisi hillitä? Siitä voisi olla apua monille rodun uudelle omistajalle joista monet varmaan aika kokemattomia. Sen suosiohan vasta hiljattain räjähtänyt kasvuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3882
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      194
      3740
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      78
      2140
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1308
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      156
      1157
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1065
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe