Eikö ihmisen täydy olla

puolipsykoottisessa tilassa, jotta hän voisi kirjoittaa? En ymmärrä, miten muutenkaan. Tietokirjat erikseen.

Sellaiset kirjat, jotka on kirjoitettu laskelmoivasti ajatuksella 'minäpä alan tässä kohta keksimään jonkin tarinan' ja 'menenpä kustantajani kanssa tekemään sopparin tulevasta kirjastani' eivät ole mistään kotoisin.
391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

näin se on...
Itsekin olen kirjoittanut parhaimmillani, luulisin, kun olen ollut "kriisissä".
Siitähän Alankokin laulaa Taiteilijaelämässä: kriisiin....

Mutta kun käsikirjoitusta alkaa työstää, niin ei enää olla kriisissä vaan kriittisessä tilassa, jolloin se järki alkaa putsata vääriä asioita pois. Tulos ei ole niin luonnollinen vaan kuin naapurin pojan kouluaineesta.

Äänestä

Toisaalta; kukapa haluaisi ehdoin tahdoin olla puolihulluuden tilassa. Ei tarvita kuin yksi sekunnin sadasosa ja ihminen sekoaa lopullisesti.
Mieluummin pysyy järjissään eikä haikaile mitään.

Äänestä

Olen tullut siihen tulokseen, että ymmärtääkseen ihmistä parhaiten, on luettava kirjoja. Parhaimmat psykologit löytyvät kirjailijoitten parista ja useimmiten kirjojen luku on terapeuttista, koska kirjailijahan usein menee perimmäisten kysymysten äärelle silloin kun hän on aito kirjailija. Kirjailija on selvänäkijä ja totuuden puhuja parhaimmillaan, tähän liittyy juuri kirjoittamisen pakkokin.
Usein kirjan luettua tuntuu, että itselle on avautunut uusi ovi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


>><< kirjoitti:

puolipsykoottisessa tilassa, jotta hän voisi kirjoittaa? En ymmärrä, miten muutenkaan. Tietokirjat erikseen.

Sellaiset kirjat, jotka on kirjoitettu laskelmoivasti ajatuksella 'minäpä alan tässä kohta keksimään jonkin tarinan' ja 'menenpä kustantajani kanssa tekemään sopparin tulevasta kirjastani' eivät ole mistään kotoisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu