4 kissanpentua apua!

apua4

Hei! meidän 7viikon ikäset pennut eivät syö viellkään märkää ruokaa paitsi 1pennuista. Pennut peittelevät ruokaa niinkuin jätöksiään. Emokin ensin syöö märkäruokaa ensin, sitten emo peittelee ruuan niikuin jätöstä. Mikä voisi olla syynä? Ja luovutus on pian joten!!!!!

11

495

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apua4

      Ja emo vain syö ruuasta kastikkeet, myöhemmin ehkä vähän niitä lihakuutioita ruuasta.

    • hmm4

      Mahdollisesti pahaa ruokaa? Minkä merkkistä ja makuista ruokaa tarjoat niille? Pennut oppivat kiinteälle ruoalle siinä 6. viikosta eteenpäin, joten voi olla että pennut vasta opettelevat. Emon käytös on tosin aika kummaa.

    • apua4

      Pennut syövät whiskasia. Ja Menemme eläinkauppaan ostamaan laatuaruokaa, toivottavasti pennut syövät sitä. Mutta olisko hyvä kokeilla rakaa lihaa?

      • aua4

        Ainii viel yks juttu. pennut syövät kuivaruokaa, mut ei märkää.


      • hmm4

        Raakaa lihaa voi antaa pennuille vaikka samoihin aikoihin kun totuttaa niitä kiinteään ruokaan. Pitää kuitenkin muistaa, että jos raa'an lihan osuus ruokavaliosta ylittää 50%, olisi hyvä tarjota lisävitamiineja kuten Multicat-valmistetta.

        Kannattanee kokeilla raakaa lihaa ennen kuin käy hakemassa eläinkaupan ruokia? ;)


      • ijrajehraw393tahg
        hmm4 kirjoitti:

        Raakaa lihaa voi antaa pennuille vaikka samoihin aikoihin kun totuttaa niitä kiinteään ruokaan. Pitää kuitenkin muistaa, että jos raa'an lihan osuus ruokavaliosta ylittää 50%, olisi hyvä tarjota lisävitamiineja kuten Multicat-valmistetta.

        Kannattanee kokeilla raakaa lihaa ennen kuin käy hakemassa eläinkaupan ruokia? ;)

        Pieni korjaus: jos raa´an lihaan osuus ruokavaliosta on enemmän kuin 1/3 päivittäisestä ravinnosta täytyy lisävitamineja antaa!


    • apua4

      Ok kiitos paljon :D

    • Kissoja myös

      Kissanpennun vieroitusikä on 12 viikkoa ! Ehtivät siis hyvin oppia syömään.

      Jos emolla tulee runsaasti maitoa, niin se voi olla yksi syy, ettei ruoka maita.

      Emolle pitää antaa laadukasta penturuokaa, jotta jaksaa imettää. Kalkin riittävyydestä tulee myös huolehtia.

    • coonikasvattaja

      Emo peittelee ruoan ihan vaistomaisesti. Niin tekee useimmat kissat. Ja varsinkin nyt kun sillä on pentuja. Suojelee niitä alitajuntaiseti vaikkei varsinaista uhkaa olekkaan. Ruoan peittäminen on kissalla ns. selviytymiskeino luonnossa ja villina, koska sillä estetään vihollisen pääsy hajulle kissan olemassaolosta. Mössää ruoka ihan hienoksi esim blenderillä tai haarukalla ja laita ihan pikkuinen nokare pennun suuhun ruokaa. Jos siitä tulee kovin paksun oloista voit laittaa joukkoon maustamatonta kermaviiliä. Se on kaikkien kissojen herkkua. Ja ei noilla pennuilla vielä ole kiirettä oppia syömään kiinteätä ruokaa, jos muuten ovat hyväkuntoisia ja paino nousee. Voi antaa pelkkää kissanmaitoa vielä huoleti sekä nutri gel (kissojen monivitamiini) nuppineulan pään kokoinen nokare päivittäin jokaisen pennun suuhun suoraa. Laita nokare sormeesi avaa pennun suu ja pyyhkäise sormi puhtaaksi kieleen. Emolle voit antaa samaa vitamiinia teelusikallisen joka päivä. Vitamiinia myydään ainakin mustissa ja mirrissä ja on edullinen. Ruoksi suosittelen penturuokaa myös emolle, siinä on paljon proteiinia jota emo tarvitsee jotta jaksaa hoitaa vaaveja. Seuraa pentujen painoa, punnitsemalla kissat samaan aikaan vuorokaudesta niin näet onko lisäruoalle tarvetta. pennun painon pitäisi nousta n 10 grammaa/päivä.

    • maukkumiukku

      Eihän luovutus voi olla pian. Suositusikä on 12 viikoa.
      Muuten voi pennun kanssa tulla ongelmia, tiedän itse, kun sain aikoinaan tietämättömänä liian pienen pennun.
      Kyllä ne oppii. Otat lisäaikaa, yli kuukausi on aikaa, suosittelen siirtämään luovutusaikaa.

    • Ressuu

      Onko pentuja vielä vapaana?
      Missä päin he sijaitsevat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1346
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      48
      1076
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      48
      910
    4. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      169
      887
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      73
      880
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      36
      835
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      751
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      194
      738
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      147
      736
    10. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      726
    Aihe