prinsessan häät

en ole pohatta

Rakastan kihlattuani mutta en kestä sitä että hän vaatii todella kalliit häät. Miten saisin hänen mielensä muutettua? Tuntuu aika ikävältä ottaa pankista parinkymmenen tonnin laina häitä varten..

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustelua.....

      Kysy, mikä avioitumisessa on tärkeintä? Kai hän haluaisi kanssasi naimisiin vaikka sitten maistraatissa tai oman perheen kanssa vihittäessä? Mikä näyttävissä kemuissa kiehtoo? Pitääkö näyttää jotain muille? Voisiko juhla olla ikimuistoinen sinulle ja hänelle (jos ei muka vieraiden mielipiteistä piittaa) vaikka juhla olisikin hieman vaatimattomampi? Voisiko SISÄLTÖÄ olla enemmän kuin puitteita ja materiaa?
      Kerro rohkeasti toiveistasi, ja siitä, että vähempikin riittää, eikä se tarkota että dissaisit liittoanne tai juhlapäiväänne. Pröystäily on aika junttia ja pissistä.

      Mutta eikö hän muka muutenkin ole pinnallinen ja materialistinen? Tuliko tämä nyt yhtäkkiä yllätyksenä?
      Jokainen valitsee itse omanlaisen ja samanhenkisen kumppanin...

    • morsian77

      Voi hyvänen aika. Ottaisitko tämän varmasti ihanan rakkaasi ihan rauhassa viereesi istumaan keittiönpöydän ääreen ja kynä, paperia ja laskin käteen. sano vain, että katotaanpa nyt tämä meidän finanssitilanne. Älä vielä puhu häistä mitään.

      Laittakaa paperille yhteiset kuukausitulonne. Laskekaa sitten myös menonne.Jääkö plussalle?

      Nyt voisit ruveta jo puhumaan häistä. Tehkää hääbudjetti. Puvut, paikka, vieraiden lukumäärä, tarjoilut jne.

      Onko varaa ottaa lainaa? Minkäsuuruisen lyhennyksen voisitte maksaa? Montako vuotta haluatte maksaa häitänne?

      Rauhassa keskustellen, faktojen ja realististen mahdollisuuksien perusteella suunnitelkaa yhteinen tärkeä juhlanne.

      Onnea teille.

    • en ole pohatta

      Kiitos vastanneille, teen näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      4019
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      15
      3809
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      64
      3031
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      3012
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      147
      2585
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      63
      2433
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2153
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      112
      1528
    9. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      29
      1497
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1360
    Aihe