kevät kohta koittaa

isolohko1500

Onko kukaan aloittanut kesäauton kevätkunnostusta?
Mulla triumph vielä nukkuu tallissa.

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dodge vm-66

      Tuolla se tallissa uinuu vielä ja eiköhän tässä pikkuhiljaa tarttisi tehdä jotain(tuttu lause politiikasta..)kunhan vähän aurinko piristäisi,talli lämpenisi(on siellä lämmitysmahdollisuus mutta hohtaahan tuo kylmyys pitkään)ja sitä inspiraatiota=)
      Hyllyssä olisi asennusta odottamassa uusi alumiininen vaihteistoöljyn pohja tyhjennyspropulla(automaattiloota) sekä uusi safety switch joskus rikkoutuneen tilalle.
      Paketissa olisi myös Weiandin imusarja,bensapumppu,elektroninen jännitteensäädin mekaanisen tilalle(samannäköinen uudella tekniikalla siis)ja autometerin Quad mittari (Öp,Bensa,Lataus ja lämpö)varmuuden vuoksi ja alustan uretaanipuslasarjakin odottaa asentajaa...Joo,sitten olisi avaamaton loota missä Pertronixin Flame Thrower virranjakaja ja "kuuma"puola samanmerkkisenä tuon pariksi.
      Koripuolella tarttis tuulilasin alalistan alta pilkottavaa" ruskeaa viirua "ruveta availemaan ja tarttee varmaan hiontaa maalia hienovaraisella otteella työskennellen.
      Maalipinta pitäisi kiillottaa "Amerikan Joen "ammoisen myyntimaalauksen jäljiltä että terävät maalinyppylät ym lähtisi pois ja mitähän kaikkea vielä...??
      Eikait tuo ikinä valmiiksi tule vaikka jo 20v ollut ja pikkuhiljaa resurssien puitteissa paljon jo tehtykin...niin ja riippuen päämäärästä kullakin.
      On tuo jo MR kilvissä että niinpitkällä kumminkin ollaan.
      Viime keväänä tuli sitten vielä lisää kalustoa ja kaksipyöräinen vaihteeksi sekä tänä keväänä MR tavoite kun ikää just 30v.
      1 sylinteri,ilmajäähdytys,polkukäynnistys ja 500cc nelitahtinen eli oikeaikainen,rivakka polkaisu ehkäisee jalkavammat....ne takapotkut eikä puukengillä=)

      • isolohko1500

        Brittiautoilijoille vinkkinä, tilasin viime keväänä Park Lane Classicilta Triumphin koko sisäverhoilun, istuinpehmusteet, päälliset, ovipahvit, takaseinä ja muut vinyyliosat muotoon leikattuina. Hinta ei mielestäni ollut paha, ovat alkuperäisen näköisiä, mutta laatu varmaan parempi, kuin alkuperäisissä. Mukana tuli asennusohje, jossa oli hyviä vihjeitä mm. sopivista liimoista. Tänä keväänä ajattelin vaihtaa vain vetoakseliston ristinivelet ja sitten baanalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      58
      3559
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      32
      2959
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2614
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      76
      2604
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2265
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2242
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1726
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1613
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      13
      1535
    Aihe