kertokaahan vanhemmat kuinka teillä siirtyminen pinnasängystä tai perhepedistä lasten sänkyyn sujui? Tuliko jotain ongelmia? Minkä ikäiinen lapsi oli? Mielenkiinnosta vaan kyselen, kun vähän jänskään kuinka alkaa sujua. Tänään siis siirtyi kaksi vuotias isoon sänkyyn nukkumaan :) on nukkunut omassa huoneessa kyllä jo mut pinniksessa. Nukahti helpommin ku ennen, lienee sattumaa!? Äitille isompi juttu..
sänkyasiaa
3
146
Vastaukset
- bngf
Ei tullut mitään ongelmia. Lapsi oli siirtyessä 1 v. 8 kk ikäinen. Itseasiassa myös nukahti paremmin lasten sänkyyn kuin pinnikseen.
Lapsi on nyt 2 v. eikä kertaakaan vielä ole tullut sieltä pois kesken kaiken. Lapselle tuntui olevan iso asia että pääsee sinne itse menemään ja on tyynyt ja peitot siellä. Siirryttiin myös siis lasten tyynyn käyttöön. - oma sänky
Meillä laitettii 2v2kk tytölle just oma sänky. (edelleen nukutaan samassa huoneessa). Perhepedin ja ssä ollaan nukuttu tähän saakka. Hyvin neiti kyllä nukahtaa aina tuttujen iltarutiinien (iltasadusuukon) jälkeen omaankin sänkyyn. Ja haluaa mennä nimenomaan omaan sänkyynsä nukkumaan. Mutta joka toinen yö herää jossakin vaiheessa ja kömpii sitten aina kunnolla herätessä viereen nukkumaa (olipa sitten herämisen syy mikä tahansa). Pari kertaa on tehnyt sen niin, että en ole edes herännyt. En ole estelemäänkään tai omaan sänkyyn takaisin kantamaankaan ruvennut. Ei kai vielä ole kypsä yksin nukkumaan..Kaipa tuo teini-ikään mennessä oppii omaan sänkyyn? Päikyt muuten nukkuu ihan hyvin ja mielellään omassa sängyssä.
- lapsonenx2
Taisi olla 2v 8kk kun siirtyi omaan huoneeseen isoon sänkyyn nukkumaan. Sitä ennen nukkui perhepedissä. Ja kun omaan huoneeseen siirtyi, niin siellä sitten nukkunut ilman ongelmia. No, välillä öisin huusi äitiä, jos oli esim. peitto huonosti, mutta niistä päästiin eroon, kun aina nukkumaan mennessä sanoin, ettei tarvi äitiä herättää yöllä (paitsi jos on pissahätä, niin sitten tullaan auttamaan). Illalla luetaan iltasatu, sitten peittelen tytön, sammutan valon ja laitan oven kiinni (lapsi pyytää itse, että ovi laitetaan kokonaan kiinni). Ei siis pidetty mitään kiirettä, eikä taideta pitää toisenkaan lapsen kanssa, joka nyt nukkuu meidän vanhempien makuuhuoneessa pinnasängyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2132860Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1692528Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1291044Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831025- 671010
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait273965Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka322929Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20909Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768