Ilmanen vihje

Yhden Skodan omistaneena ilmainen vihje, älä osta Skodaa on susipaska auto.
551225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

Pitipäs sattua.

Itsellä jo toinen Skoda menossa, ensimmäisellä yli kuusi vuotta ilman mainittavia vikoja, nyt tällä toisella jo kaksi vuotta mittarissa... Ellei jotain ihan dramaattista satu, seuraavakin auto saattaa olla Skoda.

Äänestä
  • ootko pena hämeestä

    Äänestä

  • 8nyöbpnniÅ kirjoitti:

    ootko pena hämeestä

    Moi. En oo pena hämeestä.

    Äänestä

Kesällä ostin Suberpin ja huollossa sai käyttää koko ajan, kun aina oli jotain rikki. Palasin takaisin saksalaisiin tämän yhden syrjähyppyni jälkeen.

Äänestä
  • Sulla mitään Superbia ole ollut kun et edes osaa auton nimeä kirjoittaa oikein.

    Äänestä

  • Jaa vaihdoit saksalaisesta saksalaiseen ? no paraniko yhtään kun vaihdoit saksalaisesta saksalaiseen ?
    Mitä syrjähypy tarkoitta tässä taoauksessa kun vaihdoit saksalaisesta saksalaiseen ?

    Miksi et vaihtanut subaruun olisit saanut lisää elinpiiriä missä vaan.

    Äänestä

  • outback 420nm kirjoitti:

    Jaa vaihdoit saksalaisesta saksalaiseen ? no paraniko yhtään kun vaihdoit saksalaisesta saksalaiseen ?
    Mitä syrjähypy tarkoitta tässä taoauksessa kun vaihdoit saksalaisesta saksalaiseen ?

    Miksi et vaihtanut subaruun olisit saanut lisää elinpiiriä missä vaan.

    Mistä lähtien Skoda on ollut saksalainen?

    Äänestä

  • Haloo! kirjoitti:

    Mistä lähtien Skoda on ollut saksalainen?

    Vuodesta -39 vuoteen -45 jolloin Tsekkoslovakia kuului Saksaan nimellä Böömin ja Määrin protektoraatti. Sitä ennen ja sen jälkeenhän Skoda on valmistettu neuvostovaltiossa.

    Äänestä

Ikävä kyllä oli ja oli paskin ostokseni ikinä

Äänestä
  • Hyvin perusteellisia kertomuksia, melkein uskottavia.
    Skodalla ajavat kyllä tietävät ettei niiden kanssa ole juurikaan ongelmia.

    Toyotan myyjät ja muut trollit voisivat pysyä kokossaan.

    Äänestä

  • olett niin noloja kirjoitti:

    Hyvin perusteellisia kertomuksia, melkein uskottavia.
    Skodalla ajavat kyllä tietävät ettei niiden kanssa ole juurikaan ongelmia.

    Toyotan myyjät ja muut trollit voisivat pysyä kokossaan.

    Mulla ollu kortti kohta 40 v. Toinen Occu alla. Vähävikaisimpia autoja mitä minulla ikinä ollut vaikka ns. premiummerkkejäkin ajettu. Nykyiseen Occuun (80000 km) mennyt pari takaparkkipolttimoa ja esilämmittimen kaukosäädin meinaa hiipua vaikka patterit uusittu. Edelliseen (120000 km) vaihtoivat käsijarrun vaijerit takuuseen, mutta en tiedä miksi. Ja jokunen polttimo toki. Työtutuilla paljon Skodia koska työsuhdeautoja. Hyvin pelanneet.

    Äänestä

On se kumma seikka kun skodan puolestapuhuvat skodauskovaiset eivät halua kuulla skodasta negatiivisiä asioita.
Heidän mielestä skodaa pitäisi koko ajan vain kehua ja ylistää hyväksi.
Sama käytäntö oli aikanaan Neuvostoliitossa jossa ei saanut puhua negatiivisistä asioista.

Äänestä
  • No ihmekös tuo, ei kait kukaan halua kuulla omaansa haukuttavan, haluatko sinä?, kerro autosi merkki ja malli, niin alutaan mollaamaan, jookos ...

    Äänestä

  • Kuule päiviö-petteri, on kaksi ihan eri asiaa kirjoitella perättömiä haukkumaprovoja kuin että asiallisesti kertoo autonsa vioista.

    Täällä näkee jo otsallaankin, kummasta yleensä on kysymys. Sellaiset heitot kuin tässäkin ketjussa ylempänä on kirjoitettu, vievät kaiken uskottavuuden niistä jutuista.

    Eipä sillä, ei ne minua häiritse. Jos joku saa stondiksen siitä, että mollaa Skodaa, tai että omat mielenterveyshäiriöt kevenevät tänne kirjoittamalla, niin antta mennä vaan. Palsta on vapaa.

    Sitä vaan en ole koskaan ymmärtänyt, että provoilijoiden mielestä haukkuminen on täysin oikeutettua ja patzkan tuuppaminen sallittua, mutta sitten kun joku kertoo oman mielipiteensä kuinka hyvä Skoda hänen mielestään on, niin - kas kummaa - sitä ei ikään kuin hyväksytä vaan ollaan heti änkyröimässä ja leimaamassa kirjoittaja skodauskovaiseksi. Eihän tämä palsta lähtökohtaisesti ole vain negatiivisille kirjoituksile sallittu?

    Äänestä

  • Hyvä Päiviö, pitäisikö keksiä fiktiivisiä vikoja että olisit tyytyväinen, mutta kun ei ole mitään.

    Äänestä

Enpä saa mitään käyttöarvoa vihjeestäsi.

Omistuksessa ja käytössä nyt 3v. ajan Skoda Octavia Combi 1.6 TDI.

Ajettu 45000km, ei mitään vikoja, ei ensimmäistäkään.

Huollettu huoltosuunnitelman mukaisesti, vaihdettu eteen ajovalo- sekä huomiovalopolttimot sekä kahdet pyyhkijänsulat.

Ei muita toimenpiteitä kun pesuja, kesä-/talvirengasrumbaa, parit sisätilaimuroinnit, tuulilasinpesunestettä sekä dieseliä.

t: tyytyväinen omistaja

Äänestä
  • .

    Jarrulevyt on vaihdettu eteen ja taakse km-määrä 200 000

    Lisäksi tuulilasi on saanut jonkin verran osumaa mutta ei haittaa katsastusmiestä

    .

    Äänestä

  • miksi polttimot vaihdettu, jos niissä ei ole ollut vikaa?

    Äänestä

  • dfgbcveyhbgxq kirjoitti:

    miksi polttimot vaihdettu, jos niissä ei ole ollut vikaa?

    Hei,

    Siksi että halogen-, niinkuin muidenkin polttimoiden sekä lamppujen teho / valovoima heikkenee käyttötuntien myötä.

    Ja siksi että ollessani likinäköinen / silmälasien käyttäjä, minulla on heikompi pimeän näkökyky kun normaalinäköisellä, ja täten tarvitsen syyspimeillä kaiken mahdollisen valon ajaessani valaisemattomilla maanteillä.

    Ja vielä siksi että polttimoilla on laskennallinen elinkaari i.e käyttöikä, ja sen lähestyessä loppuaan en halua jäädä ajamaan syyspimeälle maantielle yhdellä ajovalolla varustetulla autolla.

    Ja neljänneksi vielä se, että nyt on saatavana hieman kalliimpia mutta samalla hieman valovoimaisempia ja värisävyltään "enemmän valaisevia" polttimoita alkuperäisiin verrattuna.

    t: keksi-ikäinen kuljettaja

    Äänestä

Mulla oli e-sarjan mersu ja sitä aikaisemmin 5-sarjan bmw. Hyviä autoja, ainoa vika mikä saksalaisissa autoissa aina on , eli ruostuu 3 vuotta vanhoina melkein läpi ja ohjauslaitteisiin sekä sähkölaitteisiin tulee jatkuvia vikoja. Useammin molemmat korjaamolla kuin tiellä. Kamalia romuja

Äänestä

Ai ei ole Skodassa vikoja, missä juku juku maassa te elätte?

Mulla on ollut yksi Skoda ja toista ei tarvita, joko koko merkki on kuraa tai sitten mun oli täydellinen maanantai kappale

Äänestä
  • Ja yhden kokemuksen perusteella olet siis ilmeisesti päätynyt siihen tulokseen, että koko merkki on kuraa?

    Äänestä

Mulla kolmas skoda menossa ja mitäpä arvaatte, olisinko kolmatta ostanut, jos kahdessa ensimmäisessä olisi vikaa ollut??? Olisi noilla rahoilla saanut vaikka mitä muutakin merkkiä. Eipä silti, tämäkin kolmas on ihan täysin viaton. Ajettu sillä on n. 44tkm. Kahdella ekalla ajoin n.104tkm ja toisella n.185tkm. Otti muuten rapidkin jo testivoiton uudessa autobildissä ja katsokaas samasta lehdestä suurta ruostumattomuusvertailua. Taitaa muiden merkkien automyyjillä olla aikaa kirjoitella tänne kaiken maailman huuhaata. No, kohta voitte kysellä töitä skodamyynnin puolelta. Uusi octavia on tulossa ja sinne tarvitaan automyyjiä!

Äänestä

KAIKISSA merkeissä on ns. maanantaipäivän yksilöitä. Jos skoda olisi niin surkea, ei sitä esim. ammattikäyttöön ostaisi kukaan, Ja niitä on taksissa nykyään paljon....

Vähävikainen merkki oman kokemukseni mukaan. Tosin mikäs minä olen mitään puhumaan n. puolen miljoonan skodilla ajetun km-määrän perusteella....

Äänestä

Joo kaikki autot hajoaa joskus itse olen autoillut vuodesta 1978 alkaen, useita merkkejä on ollut ja nyt ensimmäinen Skoda Octavia 1.4 Combi, hintaansa nähden ihan kelpaava auto ei ainakaan anna ymmärrystä Nissan Qashain menestykselle kun sen koeajoin mutta jokainen ajaa sillä minkä valitsee tai on varaa ostaa. Hyvää turvallista matkaa kaikille!

Äänestä
  • Ajatella että itäblokissa halvalla kasattu kolhoosiajoneuvo on niin erinomainen ettei vikojakaan ole.
    Kyllä on täyttä valetta, halpa bulkki ajoneuvo joka kasataan VW: B-osista ei ole laadultaan läheskään länsimaisen auton vertainen.
    Kuten aloittajakin totesi: Skoda on susipaska auto.

    Äänestä

  • totuus, kirjoitti:

    Ajatella että itäblokissa halvalla kasattu kolhoosiajoneuvo on niin erinomainen ettei vikojakaan ole.
    Kyllä on täyttä valetta, halpa bulkki ajoneuvo joka kasataan VW: B-osista ei ole laadultaan läheskään länsimaisen auton vertainen.
    Kuten aloittajakin totesi: Skoda on susipaska auto.

    nuin pelottaa kilpailijan myyjää, että on Octavia III tulossa :)

    En nimittäin millään jaksa uskoa, että noita mollauskirjoituksia jaksaa kukaan oikea autonomistaja tänne palstoille ihan huvikseen veivata. Ne joita moinen ehkä saattaisi huvittaa, eivät osaa kirjoittaa, että mahdoton on sekin ajatus.

    Huomionarvoista on, että mitä paremmin joku malli tai merkki myy, sitä enemmän on sen palstoilla roskapostia ihan merkistä riippumatta. Miettikääpä miksi.

    Onneksi auton valinnakin voi kokeilla ihan itse ja jokainen saa ajaa ihan haluamallaan merkillä. Halut saattaa tietty joillain olla lompsaa isommat, mutta niinhän se on aina tässä maailmassa. Ekan auton ostaa summassa, toisen kohdalla on vähän kokemustakin. Ei tarvitse merkkiä vaihtaa, jos valinta menee heti oikein.

    Ja ne viat sitten, autohan on käyttöesine, että kyllä niitä tulee Skodaankin ihan varmasti vikoja, kun tarpeeksi pitkään ajaa. Omasta pärähti 2 vuoden kohdalla tuulilasi. Totta toki, että kiven iskusta meni, mutta silti vaikutelmaksi tuli jo sitä ennen, että oli melko hauras tuo tehtaalla laitettu lasi, jo pienistäkin napsuista oli ensin tullut muitakin rosoja lasiin. Tilalle laitettu lasi on nyt ollut reilut kaksi vuotta ja ottanut samalla lailla osumaa sekin, mutta tässä vaihtolasissapa ei jälkiä ole yhtään eli on selvästi alkuperäistä parempi. Siinä nyt sitten ainakin yksi vika niitä mankuville tiedoksi. Muita vikoja ei ole tähän mennessä nykyisessä ollut, jaa niin on vaihdettu 2 kpl takavalojen polttimoita, pitäköön sitä vikana ken haluaa, minä jatkan tyytyväistä ajoa.

    Äänestä

  • totuus, kirjoitti:

    Ajatella että itäblokissa halvalla kasattu kolhoosiajoneuvo on niin erinomainen ettei vikojakaan ole.
    Kyllä on täyttä valetta, halpa bulkki ajoneuvo joka kasataan VW: B-osista ei ole laadultaan läheskään länsimaisen auton vertainen.
    Kuten aloittajakin totesi: Skoda on susipaska auto.

    Tsekkihän on lännemmässä kuin Suomi. Itäblokki oli olemassa viimeksi joskus 80-luvulla....... taisit paljastaa juuri ikäsi kun itäblokista höpisit. Olet ressukka tainnut unohtua sinne 80-luvulle. Varmaan olit olemassa kekkosenkin aikaan? Voi ressukkaa.

    Äänestä

  • totuus, kirjoitti:

    Ajatella että itäblokissa halvalla kasattu kolhoosiajoneuvo on niin erinomainen ettei vikojakaan ole.
    Kyllä on täyttä valetta, halpa bulkki ajoneuvo joka kasataan VW: B-osista ei ole laadultaan läheskään länsimaisen auton vertainen.
    Kuten aloittajakin totesi: Skoda on susipaska auto.

    Skodanvastustaja on niin fakki kiihkouskovainen, ettei suostu myöntämään sitä, että oikeasti Skoda on ihan käyttökelpoinen auto.

    Skodanvastustaja kulkee mustat lasit silmillä.

    Skodanvastustaja tunkee omaa liturgiaansa joka paikkaan, vaikka varmaan itsekin tietää, ettei hänen kirjoituksissaan ole mitän perää.

    Äänestä

Mullekin on kolmas BMW kohta tulossa :) Toimii!

Äänestä
  • Kerro nyt vähän tarkemmin, että millainen lintta, kun kerran tulit tänne päätäs aukomaan..

    Äänestä

Skodasta pääsee hyvin eroon, halukkaita ostajia on niin paljon.

Täytyy myöntää että vaikka skodapertit ajavat törkeästi ja kyykkäröivät liikenteessä, itse auto on tosi tehopakkaus. Ja laatukin on ihan kohdallaan, ilmeisesti.

Äänestä
  • se häpeän tunne valtaa mielen kun ei ole ollut Ladaakaan

    Äänestä

Unohtakaa Skodat, Teknologia on täysin epäonnistunutta, Turbot paukkuu, jakoketjut venyy, DSG hajoo ja kaikki alle 50 000km.
Valitkaa mieluummin samanhintainen Huyandai farkkujoka on pitkällä takuulla säilyttää paljon paremmin vaihtoarvon kuin Skoda.
Dacia Daster on myös parempi vaihtoehto Skodalle ja huomattavsti laadukkaampi peli.
Kaupan päälle saa nelivedon samaan hintaan eikä tarvitse hävetä niin kuin Skodaa.

Äänestä
  • Siinä taas yhden eenokin kirjoitus joka on täynnä kirjoitusvirheitä.

    Ostakaa vaan Dacia Daster tai Huyandai farkkujoka. En tosin tiedä mitä automerkkejä ne ovat. Hehehehehe. Autot ovat yhtä laadukkaita kuin tämän eenokin kirjoituskyhäelmä. Hahahaha.

    Äänestä

Kukaan autoista jotain tietävä ei skodaa osta, ostajat ovat aivan eri ryhmää, juuri niitä joka eivät autosta ymmärrä yhtään mitään vaan pelkästään ajavat kun saivat halvalla skodan.
Eläkeläiset ovat toinen ryhmä, eläkkeet kun ovat suomessa pienet.
Aatteen kannattajat ovat myös oma ryhmänsä, pitää olla itäauto.
Työttömät ja leipäjonossa kävijät ovat oma skoda ryhmä.

Äänestä
  • Tällaisesta panettelusta voisi haastaa oikeuteen ja oikeus antaisi varmasti sakot. Aivan varmasti.

    Skodan maahantuoja voisi vaatia korvausta maineen pilaamisesta ja kauppojen menetyksistä.

    Voisiko palstan poliisi poistaa tällaisen tyhmän ja lapsellisen keskusteluketjun ja heti?
    Ja voiko tietoteknisesti panna eston, että noista IP-osoitteista ei suomi24 palstoille pääse?

    Tällaisten palstojen tarkoitus kun olisi olla mielekkään tietojenvaihdon alueita.

    Äänestä

  • Pois koko juttu kirjoitti:

    Tällaisesta panettelusta voisi haastaa oikeuteen ja oikeus antaisi varmasti sakot. Aivan varmasti.

    Skodan maahantuoja voisi vaatia korvausta maineen pilaamisesta ja kauppojen menetyksistä.

    Voisiko palstan poliisi poistaa tällaisen tyhmän ja lapsellisen keskusteluketjun ja heti?
    Ja voiko tietoteknisesti panna eston, että noista IP-osoitteista ei suomi24 palstoille pääse?

    Tällaisten palstojen tarkoitus kun olisi olla mielekkään tietojenvaihdon alueita.

    Kuka ottaa suoli24:n keskustelupalstat vakavasti? Etenkin autopalstoilla haukutaan kaikki muut merkit, mitä itsellä on, haukutaan toisten autojen käyttämä polttoaine jne..

    Äänestä

  • TaunoPeltonen kirjoitti:

    Kuka ottaa suoli24:n keskustelupalstat vakavasti? Etenkin autopalstoilla haukutaan kaikki muut merkit, mitä itsellä on, haukutaan toisten autojen käyttämä polttoaine jne..

    Juuri näin. Ei näistä saa pulttia ottaa. Joka automerkin kohdalla sama juttu.

    Äänestä

  • Pois koko juttu kirjoitti:

    Tällaisesta panettelusta voisi haastaa oikeuteen ja oikeus antaisi varmasti sakot. Aivan varmasti.

    Skodan maahantuoja voisi vaatia korvausta maineen pilaamisesta ja kauppojen menetyksistä.

    Voisiko palstan poliisi poistaa tällaisen tyhmän ja lapsellisen keskusteluketjun ja heti?
    Ja voiko tietoteknisesti panna eston, että noista IP-osoitteista ei suomi24 palstoille pääse?

    Tällaisten palstojen tarkoitus kun olisi olla mielekkään tietojenvaihdon alueita.

    Kyllä se totuuden kuuleminen kirpaisee skoda fania syvältä.

    Äänestä

Tämä palstahan on juuri noita uuvatteja varten, jotka eivät tosiasiassa autoista tiedä mitään. Haukkuvat vain kaikkea ja kaikkia. Ehkä saavat joskus jopa ajokortin, jos isi maksaa....

Äänestä

Jos ei kestä kuulla muiden mielipiteitä niin kannattaa pysyä pois näiltä sivuilta.
Skoda ei tosiaankaan ole köyhän miehen auto paremminkin se on erinomaisen viisas valinta.
Se voi harmittaa muiden merkkien ostajia.

Äänestä

Skodassahan on sama tekniikka kuin VW:ssä ovat yhtä hyviä tai huonoja miten kukin vain haluaa. Tsekkoslovakia on ollut ennen sotia Euroopan kehittyneimpiä teollisuusmaita välillä sosialismi pilasi sen mutta nyt on uudet ajat.

Äänestä
  • Skoda nimestä muistuu mieleen 40 vuotta sitten kun tutulla oli myrkyn vihreä Skoda takatuuppari. Se oli silloin myös omistajien mielestä maailman onnettomin auto. Surkeampaa tai heikompaa ei yksinkertaisesti ollut.
    Valitettavasti en ole päässyt tästä muistikuvasta eroon vieläkään,
    Siksi en Skodaa vieläkään uskalla ostaa. Se on minun mielipiteeni eikä muiden tarvitse olla samaa mieltä.

    Äänestä

  • pets1 kirjoitti:

    Skoda nimestä muistuu mieleen 40 vuotta sitten kun tutulla oli myrkyn vihreä Skoda takatuuppari. Se oli silloin myös omistajien mielestä maailman onnettomin auto. Surkeampaa tai heikompaa ei yksinkertaisesti ollut.
    Valitettavasti en ole päässyt tästä muistikuvasta eroon vieläkään,
    Siksi en Skodaa vieläkään uskalla ostaa. Se on minun mielipiteeni eikä muiden tarvitse olla samaa mieltä.

    .

    Sinulla on oikeus mielipiteeseesi vaikka se on ollut täysin väärä jo parikymmentä vuotta

    .

    Äänestä

  • pets1 kirjoitti:

    Skoda nimestä muistuu mieleen 40 vuotta sitten kun tutulla oli myrkyn vihreä Skoda takatuuppari. Se oli silloin myös omistajien mielestä maailman onnettomin auto. Surkeampaa tai heikompaa ei yksinkertaisesti ollut.
    Valitettavasti en ole päässyt tästä muistikuvasta eroon vieläkään,
    Siksi en Skodaa vieläkään uskalla ostaa. Se on minun mielipiteeni eikä muiden tarvitse olla samaa mieltä.

    Kyllä ihmisen aivokoppa on käsittämätön. Perustaa nyt mielipiteensä johonkin 40 vuoden takaisiin asioihin. Eikä kyseessä ollut edes omat kokemukset. vaan "tutun" auto.

    Eipä ne sen aikaiset autot muutkaan ihan täydellisiä olleet.

    Äänestä

  • Veljen kummin kaima kirjoitti:

    Kyllä ihmisen aivokoppa on käsittämätön. Perustaa nyt mielipiteensä johonkin 40 vuoden takaisiin asioihin. Eikä kyseessä ollut edes omat kokemukset. vaan "tutun" auto.

    Eipä ne sen aikaiset autot muutkaan ihan täydellisiä olleet.

    Kyllä kaikki vanhanajan automiehet tiesi skodan olevan kaikista huonoin ja heikoin esitys autosta, vain neuvostoliittolainen jalta oli yhtä huono takatuuppari.
    Näitä sai aina olla korjaamassa ja siltikään ne eivät pysyneet kunnossa.
    Skoda nimenä kuullostaa edelleen huonona ja heikkona autona, ei siitä käsityksestä pääse millään eroon.

    Äänestä

  • ola. kirjoitti:

    Kyllä kaikki vanhanajan automiehet tiesi skodan olevan kaikista huonoin ja heikoin esitys autosta, vain neuvostoliittolainen jalta oli yhtä huono takatuuppari.
    Näitä sai aina olla korjaamassa ja siltikään ne eivät pysyneet kunnossa.
    Skoda nimenä kuullostaa edelleen huonona ja heikkona autona, ei siitä käsityksestä pääse millään eroon.

    Takatuuppari-Skoda oli aikoinaan todella kelvoton tekele, eikä olisi tullut mieleenikään hankkia sellaista.

    Mutta maailma muuttuu olaseni kiihtyvällä vauhdilla, ja menneisyyden vangeilla tulee olemaan aina vaan tukalammat oltavat.

    Äänestä

  • ola. kirjoitti:

    Kyllä kaikki vanhanajan automiehet tiesi skodan olevan kaikista huonoin ja heikoin esitys autosta, vain neuvostoliittolainen jalta oli yhtä huono takatuuppari.
    Näitä sai aina olla korjaamassa ja siltikään ne eivät pysyneet kunnossa.
    Skoda nimenä kuullostaa edelleen huonona ja heikkona autona, ei siitä käsityksestä pääse millään eroon.

    Jos vanhoja kaivellaan, niin kyllä sen aikaisissa autoissa muissakin oli sanomista. Kuka muistaa esim. Simca tonnin - maanteiden pommi -korjaamojen onni. Tai joitain vuosia myöhemmin Morris Marina.

    Väittäisin, että Skoda oli kuitenkin mainettaan parempi, ja nykypäivän Skoda on hinta-laatusuhteeltaan ehdottomasti kärkikaartia.

    Äänestä

  • R.o.c.k-O.l.a kirjoitti:

    Jos vanhoja kaivellaan, niin kyllä sen aikaisissa autoissa muissakin oli sanomista. Kuka muistaa esim. Simca tonnin - maanteiden pommi -korjaamojen onni. Tai joitain vuosia myöhemmin Morris Marina.

    Väittäisin, että Skoda oli kuitenkin mainettaan parempi, ja nykypäivän Skoda on hinta-laatusuhteeltaan ehdottomasti kärkikaartia.

    Tänäpäivänä on niin paljon huippuhyviä nykyaikaisia automerkkejä valittavana ja siksi skodaa ei kannata edes harkita.

    Äänestä

  • ola, kirjoitti:

    Tänäpäivänä on niin paljon huippuhyviä nykyaikaisia automerkkejä valittavana ja siksi skodaa ei kannata edes harkita.

    Kiitos Ola. Tämän päivän Skoda on tietenkin huipputuote verrattuna vanhaan takatuuppariin joka oli suurinpiirtein aina hajalla. Mutta jos laitat rahaa kiinni 25-30 tonnia autoon jonka Skodakin loppupelissä varusteineen maksaa ehkä enemmäkin niin sillä rahalla saa monia muitakin paljon arvostetumpia automerkkejä. Lisäksi kun Skodan tekniikka tuntuu olevan aika hakusessa sen perusteella mitä omistajat näillä sivuilla kirjoittelevat niin ihan varmuuden vuoksi jätän Skodan omasta puolestani ostamatta.

    Äänestä

  • Pets1 kirjoitti:

    Kiitos Ola. Tämän päivän Skoda on tietenkin huipputuote verrattuna vanhaan takatuuppariin joka oli suurinpiirtein aina hajalla. Mutta jos laitat rahaa kiinni 25-30 tonnia autoon jonka Skodakin loppupelissä varusteineen maksaa ehkä enemmäkin niin sillä rahalla saa monia muitakin paljon arvostetumpia automerkkejä. Lisäksi kun Skodan tekniikka tuntuu olevan aika hakusessa sen perusteella mitä omistajat näillä sivuilla kirjoittelevat niin ihan varmuuden vuoksi jätän Skodan omasta puolestani ostamatta.

    Ei kiitos Pets 1...arvostus on meillä jokaisella omien korvien välissä, ja jos menneisyyteen palaat, niin käyt helvetin läpi..

    Äänestä

ketkutellut eteenpäin volkkarin moottoreilla ja kilpailukykyisillä hinnoilla mutta uusimmissa malleissa on jo rankkaa vedätyksen makua hinnoissa (esim.rapid) siihen nähden että todella perusitäblokki ulkonäöltään ja halvat materiaalit haisevat Utsjoelle asti..

Äänestä
  • Aina oppii uutta, en tiennytkään skodaa valmistettavan neuvostovaltiossa?
    Mutta kuulemma siellä tekevät.
    Pakko se on uskoa.

    Äänestä

  • Jani 22v kirjoitti:

    Aina oppii uutta, en tiennytkään skodaa valmistettavan neuvostovaltiossa?
    Mutta kuulemma siellä tekevät.
    Pakko se on uskoa.

    Tsekkoslovakia ei ole koskaan ollut neuvostovaltio. Neuvostoliitto ja neuvostovaltiot katosivat silloin kun synnyit.

    Olisit käynyt peruskoulun loppuun, niin olisit tiennyt tämänkin jo vuosia sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneksi pääsin eroon kirjoitti:

Yhden Skodan omistaneena ilmainen vihje, älä osta Skodaa on susipaska auto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu