Kenelläkään kokemusta call center-tyylisestä työstä esim. taksikeskuksessa? Minkälaista työtä? Paljonko palkka kuukaudessa? Minkälaiset työvuorot / miten työvuorot "jakautuvat" kuukaudessa? Paljonko vuoroja esim. viikonloppuisin tai öisin?
Call center/taksikeskus-työ?
3
4317
Vastaukset
- ehkä joskus uudestaa
Tää kirjoitus kuuluu ehkä enemmänkin tonne asiakaspalvelutyön puolelle, mutta vastaillaan nyt kun sitä kokemusta kuitenkin on. Itse työskentelin useamman vuoden ns.täysillä tunneilla vuokratyöfriman kautta. Joka vuosi aina uusittiin sopimus. Palkka oli noin 10 euroa tunnilta. Itse taksin tilaaminen oli helppoa. En muista työvuorojen jakautumisesta enää kauheastikaan, mutta joskus oli 2-3 viikonloppua putkeen, ja sen jälkeen oli ainakin yksi vapaa viikonloppu. Yövuorojen jälkeen sai levätä parisen päivää. Tässä ko.yrityksessä ei ollut hirveästi mahdollisuuksia edetä muualle kuin helpdeskiin jossa sitten autettiin taksinkuljettajia laiteongelmissa. Mielestäni työ sopii hyvin nuorille ja monelle heistä se olikin ns. kunnollinen työ lukion/amiksen jälkeen. Jos minulla ko.työtä ei olisi ollut CV.äni en olisi päässyt etenemään vaativimpiin tehtäviin muissa yrityksissä. Paineensietokyky kasvoi. Opiskelijoille voin myös suositella.
- bukarest
Olen viitisen vuotta sitten tehnyt töitä call centerissä, palkkahaitari alkoi silloin luokkaa 1350-1500 eurosta eli 9-10 e/tunti. Itse olin päivätöissä, joten en tiedä ilta-/yövuoroista.
Perusduunia, aika tarkasti valvottua (=suoritustasi mitataan jatkuvasti erilaisilla mittareilla, mm. vasteajat ja vastattujen puheluiden määrä), työilmapiirissä rajuja vaihteluita. Niukasti joustomahdollisuuksia ja aika huonot työehdot. - 17+15
Tällä hetkellä työskentelen taksikeskuksessa. Peruspalkka sen noin kympin tunnilta ja siihen kun laskee lisät päälle, niin bruttopalkka n. 2000€/kk. Teen tosin aika paljon viikonloppuja ja yövuoroja.
Työ on ihan mukavaa, mutta melko vaihtelevaa. Ajoittain, varsinkin juhlapyhien aikaan saattaa olla todella kiireistä, mutta esim. arkiyöt ovat monesti todella hiljaisia ja lähinnä vain päivystät, jos joku sattuisi soittamaan. Kiireisinä aikoina tosiaan vaatii melkolailla paineensietokykyä ja pitäisi pystyä toimimaan nopeasti ja tarkasti vaikka onkin kiire.
Mitä tulee työvuoroihin ja niiden jakautumiseen, niin ainakin omassa paikassani niihin pystyy kyllä aika hyvin vaikuttamaan. Jotkut tekevät töitä pelkästään arkipäivisin ns. toimistoaikoihin ja osa taas tekee töitä myös öisin ja viikonloppuisin. Jotkut taitavat olla vieläpä osa-aikaisinakin.
Oikeastaan ainoa huono puoli, mikä tulee mieleen on nihkeät etenemismahdollisuudet. Tai no eihän tuo palkka itsessään mikään päätähuimaava ole, mutta mielestäni ihan käypä työstä, joka ei käytännössä vaadi minkäänlaista koulutusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1237074Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam594813Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743754Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272874Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni372516Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221946Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091475Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191264Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421085Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/162931