Onko tämä ujoutta?

duppiduu

Olen siis 20-vuotias tyttö ja haluasin tietää olenko ujo vai yksinkertaisesti outo =o?
Eli siis ongelmana on se etten saa enää uusia ystäviä, en ole ystävystynyt enää vuosiin uusien ihmisten kanssa ellei sitten poikaystävää lasketa. Kotona olen puhelian ja eloisa käsien heiluttaja mutta muiden seurassa muutun vain semmoseksi tönköksi ja hiljaiseksi. En vain osaa sanoa mitään johonkin ympärillä käytävään keskusteluun ja sitten vain istun hiljaa siinä seurassa ja hymyilen. Sitten jos alan puhua niin saatan mennä sanoissa sekaisin ja änkyttää, enkä uskalla katsoa ketään silmiin.
Tätä esiintyy kuitenkin vain tietyissä tilanteissa, muuten olen se poruken vetäjä ja hauskuuttaja. Itsevarmin ja ns normaali minä olen silloin kun muut ovat hiljaisia eivätkä puhu mitään tai kun muut ovat reilusti vanhempia tai jotain pikkulapsia. Oman ikäisten kanssa on tosi vaikea olla =/

5

258

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duppiduu

      Ja vielä lisäystä että en ajattele ollenkaan mitä muut minusta ajattelevat sillä tiedän etteivät ihmiset nyt tässä iässä varsinkaan ajattele toisista ihmisistä oikein mitään. Eli se änkyttämiseni sun muu ei häiritse, mutta siis se etten voi olla semmoinen eloisa heppu joka heittää jotain kommenttia ilman mitään vaikeuksia keskusteluihin häitisee. Se on kamala että olen vain hiljaa tönkkönä ja että se minun katsekontaktikin on semmosta ihme välttelyä. Mutta sitten kun löydän ryhmästä jonkun hiljaisemman ja rauhallisemman niin hänen kanssaan pystyn olemaan ihan normaali ilman että mietin mitään.
      Olen lisäksi myös todella itsekriittinen ulkonäöstäni ja käyttäytymisestäni. Jos sanon jotain noloa niin saatan paukuttaa sitä päässä todella kauan vaikka tiedän ettei siinä ole mitään järkeä =/.

    • Epävarmuutta

      Tuo on ihan normaalia nuoren ihmisen epävarmuutta vaan. Jos saisit positiivista palautetta puheliailta ihmisiltä vaikka sekoilisitkin sanoissasi, et enää sekoilisi yhtään.
      Änkytys ja sanoissa sekoilu johtuu jännittämisestä. Hiljaisten ja vetäytyvien ihmisten seurassa ei tarvitse jännittää, koska he eivät kommunikoi yhtä sujuvasti ja nopeasti kuin eloisammat tyypit.
      Pääset hiomaan kommunikointitaitojasi nimenomaan puheliaampien seurassa, joten eipä haittaa vaikka vähän kompuroisitkin, sinä kouliinnut koko ajan rohkeammaksi. :)

    • Kysymys tähän väliin

      Moi.

      Mulla on kans epävarmuutta niin että haittaa huomattavasti sosiaalisiatilanteitakin.
      Miten saada positiivista palautetta ihmisiltä? En nyt ihan haluaisi vinkatakaan että voisivatko kehua mua :D Harmillisen vähän minä mitään suosionosoituksia ikinä saan. Saatika edes huomiota ollenkaan. Ja tästä syystä tunnen itseni epävarmaksi.

    • samma här

      Sama juttu, monta vuotta ja monta koulua on mennyt jo ohi etten ole saanut yhtäkään uutta kaveria.
      Kahdestaan tai muiden ujojen/hiljaisten seurassa en ole ujo, mutta esim luokassa ja ryhmässä ikäisteni kanssa olen täysin tuppisuu. Mulle kerran sanottiinkin, että: "olet paljon puheliaampi kahdestaan kuin ryhmässä". Vaikea vaan saada sellaista yleistä hyväksyntää, kun ei pääse jokaisen kanssa kahdestaan puhumaan.
      Vanhempia ihmisiä tai lapsia en jännitä yleensä yhtään.
      Itse olen ainakin selvä introvertti, muistan, että jos pienenä olin viettänyt kaverin kanssa koko päivän niin seuraavan päivän halusin yleensä olla yksin.

    • duppiduu

      Joo no siis puheliaiden ihmisten seurassa juuri esiintyy tätä kököttämistä =D. Siis ihan oikeasti se että keskustelun aiheet sun muut poukkoilee ees taas tai kokoajan joku sanoo sinulle jotain on ihan kamalaa =D. Mun on tosi vaikea jotenkin keskittyä sen keskustelun kulkuun. Opiskelen sosiaali- ja terveysalalla lähihoitajaksi ja siellä pitäisi olla välitön ja sosiaalinen. Kerron nyt esimerkin tästä minun keskittymättömyydestä. Teimme jotain ryhmätyötä ja muut puhuivat ympärillä, minä puolestani haahuilin ajatuksissani jossain muualla. Sitten joku kysyi minulta että hei eikös sulla ollut syntymäpäivä viime viikonloppuna ja minä tajusin sen vasta useamman sekuntin myöhemmin. Siis ihan oikeasti joku saattaa olla vieressä ja sanoa jtn ja minä en tajua =I.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2480
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      837
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe