Keliakia vai ei?

Sheela

Hei
Mulla todettiin Keliakia joku vuosi sitten jamulla ei ollut mitään vatsaoireita koskaan.
Lääkäri passitti verikokeisiin ja joka olikin vähän koholla joten sitten kävin tähystyksessä ja sielä se sitten varmistettiin..
Söin eka vuoden gluteenitonta ruokaa ja verikokeet paranivat ja tähystyksessä kaikki ok.
Nyt kun aikaa on kulunut ja on tullu "lipsuttua" ruokavaliossa aika reippaasti ja väliin täytyy sanoa etten ole noudattanu koko ruokavaliota..
Nyt sitten on hiipinyt mieleen että onko mulla koko Keliakiaa kun oireita ei ole edelleenkään??
Voiko lääkärit erehtyä??
Lopuksi totean että testiin menin sen takia kun eräs lääke ei imeytynyt eli vaikutusta ei ollut mutta nyt kyseinen lääke toimii moitteettomasti.. Elikkäs miten on?

2

300

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+7

      Kannattaa googlata, mitä hoitamaton keliakia aiheuttaa pidemmän päälle.

    • Nuori keliaakikko

      Et sitten ilmeisesti ole kuunnellut, kun sulle lääkäri on keliakiasta kertonut.

      Osa keliaakikoista on "oireettomia", eli ei tule vatsakipuja, ripulia, oksentelua tai yhtään mitään, mistä päällepäin huomaisi saaneensa gluteenia. Mutta, valitettavasti, suolistossa tapahtuu sama vaurio, kuin mitä oireellisellakin.

      Oireettomasta keliakiastahan sanotaan, että se on ehkä vaarallisin muotoa. Silloin et huomaa jos saat gluteenia ja lipsuminen on helpompaa, kuin oireellisella.

      Paras kannustin näille "mulla on keliakia, en jaksa noudattaa ruokavaliota", olisi että saisivat sitten itse omakustanteisesti keksiä ratkaisut kun liitännäissairaudet iskevät.
      Kyseessä on kuitenkin lähes sama kuin tupakointi. Tietää sen olevan vaarallista, silti tekee niin. Mutta odotapas kun sairaudet iskevät, niin kiljutaan lääkäreitä apuun ja veronmaksajia kustantamaan kalliit hoidot.

      Anteeksi, mutta itse olen tosiaan tätä mieltä. Sulla on vapaus valita ja tuolla tavalla olet oikeastaan päättänyt ettei terveytesi sua pätkääkään kiinnosta (kuten tupakoitsija röökaamisellaan). Kannattaa vilkaista tilastoja hoitamattomien keliaakikoiden ohutsuolisyövän esiintyvyydestä (lähes kymmenkertainen normiväestöön verrattuna) ja samoin muut sairaudet, kutsen maksakirroosi.

      Ja kyllä, itselläni on myös keliakia. IKINÄ en alkaisi tästä lipsumaan, seuraukset on erittäin hyvin tiedossa ja kerrottu (kuten kaikille keliaakikoille) enkä tosiaan ala pelaamaa venäläistä rulettia hengelläni ja terveydelläni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1486
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1226
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      891
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      855
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      836
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      793
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      84
      748
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      55
      659
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe