Keliakia vai ei?

Sheela

Hei
Mulla todettiin Keliakia joku vuosi sitten jamulla ei ollut mitään vatsaoireita koskaan.
Lääkäri passitti verikokeisiin ja joka olikin vähän koholla joten sitten kävin tähystyksessä ja sielä se sitten varmistettiin..
Söin eka vuoden gluteenitonta ruokaa ja verikokeet paranivat ja tähystyksessä kaikki ok.
Nyt kun aikaa on kulunut ja on tullu "lipsuttua" ruokavaliossa aika reippaasti ja väliin täytyy sanoa etten ole noudattanu koko ruokavaliota..
Nyt sitten on hiipinyt mieleen että onko mulla koko Keliakiaa kun oireita ei ole edelleenkään??
Voiko lääkärit erehtyä??
Lopuksi totean että testiin menin sen takia kun eräs lääke ei imeytynyt eli vaikutusta ei ollut mutta nyt kyseinen lääke toimii moitteettomasti.. Elikkäs miten on?

2

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+7

      Kannattaa googlata, mitä hoitamaton keliakia aiheuttaa pidemmän päälle.

    • Nuori keliaakikko

      Et sitten ilmeisesti ole kuunnellut, kun sulle lääkäri on keliakiasta kertonut.

      Osa keliaakikoista on "oireettomia", eli ei tule vatsakipuja, ripulia, oksentelua tai yhtään mitään, mistä päällepäin huomaisi saaneensa gluteenia. Mutta, valitettavasti, suolistossa tapahtuu sama vaurio, kuin mitä oireellisellakin.

      Oireettomasta keliakiastahan sanotaan, että se on ehkä vaarallisin muotoa. Silloin et huomaa jos saat gluteenia ja lipsuminen on helpompaa, kuin oireellisella.

      Paras kannustin näille "mulla on keliakia, en jaksa noudattaa ruokavaliota", olisi että saisivat sitten itse omakustanteisesti keksiä ratkaisut kun liitännäissairaudet iskevät.
      Kyseessä on kuitenkin lähes sama kuin tupakointi. Tietää sen olevan vaarallista, silti tekee niin. Mutta odotapas kun sairaudet iskevät, niin kiljutaan lääkäreitä apuun ja veronmaksajia kustantamaan kalliit hoidot.

      Anteeksi, mutta itse olen tosiaan tätä mieltä. Sulla on vapaus valita ja tuolla tavalla olet oikeastaan päättänyt ettei terveytesi sua pätkääkään kiinnosta (kuten tupakoitsija röökaamisellaan). Kannattaa vilkaista tilastoja hoitamattomien keliaakikoiden ohutsuolisyövän esiintyvyydestä (lähes kymmenkertainen normiväestöön verrattuna) ja samoin muut sairaudet, kutsen maksakirroosi.

      Ja kyllä, itselläni on myös keliakia. IKINÄ en alkaisi tästä lipsumaan, seuraukset on erittäin hyvin tiedossa ja kerrottu (kuten kaikille keliaakikoille) enkä tosiaan ala pelaamaa venäläistä rulettia hengelläni ja terveydelläni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe