Apua pinta-aknen hoitoon!

Hjälp

Kävin ihotautilääkärillä n. 8kk sitten ja minulle todettiin pinta-akne. (finnejä otsassa, rintakehässä ja selässä,, ajoittain myös muualla) Sain lievemmän lääkityksen akneen ja iho parani kasvojen ja päänahan osalta. Kuitenkin finnejä jäi rintakehään ja selkään.

Nyt lopetettuani lääkityksen n.2kk sitten, ovat oireet palanneet samanlaisina kuin olivat ennen lääkityksen syöntiä. En haluaisi jatkaa lääkkeillä, sillä seuraava lääkitys on kovempi ja en haluaisi syödä sitä, ellei välttämätöntä..

Siispä, tietääkö kukaan mitään hyvä voiteita, kuorintoja.. tms tai muita taktiikoita lievän aknen hoitoon? Onko kellään samankaltaista kokemusta?

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö88kuusamo

      Heippa! Itsellänikin todettiin vuosi sitten pinta-akne, enkä saanut sitä kuriin kuin hetkeksi lääkärin määräämillä lääkityksillä. Aloin pikku hiljaa turhautumaan pillereiden syöntiin ja kolusin netin kaikki keskustelutpalstat läpi etsiäkseni vastauksia aknen hoitoon. Löysin jostain palstalta ohjeen, että seksin säännöllinen harrastaminen auttaa akneen (3-4 kertaa viikossa). Aluksi epäilin ja ajattelin että tuo ei voi millään olla totta, joku teini taas kirjoittelee mitä päähän tulee, mutta ajattelin silti kokeilla, eipä siitä haittaakaan olisi.

      En ollut silloin kovin seksihaluinen ihminen, harrastimme suunnilleen kerran viikossa seksiä silloisen poikaystäväni kanssa (syynä haluttomuus, kivut, ajanpuute..). Halusin silti kokeilla tätä metodia ja aloin harrastamaan poikaystäväni kanssa seksiä lähes joka päivä, vaikka ei niin haluja ollutkaan, ainakaan aloitettaessa ;)

      Muutama viikko tästä eteenpäin, olimme harrastaneet vähintään joka toinen päivä seksiä ja huomasin selviä eroja aknen suhteen. En tarkalleen tiedä mistä tämä johtuu, mutta en ole muuttanut elämässäni mitään muuta kuin seksin määrää.

      Samalla tämän kokeilun aikana saimme seksielämämme kuntoon (nykyään nautin huomattavasti enemmän seksistä) ja parisuhde on parantunut huomattavasti viimeisen vuoden aikana.

      Jos sinulta nimimerkki "Hjälp" löytyy poikaystävä, suosittelen kokeilemaan seksin säännöllistä harrastamista (ellei se sitä ole jo ;) ).

      Onnea pinta-aknen hoitoon "Hjälp"! Kuulisin mielelläni miten parin viikon kokeilu on vaikuttanut pinta-akneen :)

      -tyttö88kuusamo

    • Hjälp

      Kiitos paljon vastauksesta! Voiko tuo todella olla totta ?? :D kuulostaa todella oudolta kieltämättä.
      ettei vaan olisi poikaystäväni äkännyt vastata tähän..

    • valceer

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe