jäähyllä ulkona

ihmejakumma

Tässä on ihmetelty syksystä asti että miksi lapset ovat kipeinä lähes joka kerta kun tulevat isänsä luota kotiin. Aina joku flunssa tms.
Taas eilen tulivat ja nelivuotiaalla lämpöä nukkumaan mennessä. Aamulla kuume ja yskä. Iltaa kohden kuumeilu hävisi kokonaan.
Tuossa iltapalalla sitten saatiin kuulla että isi laittaa ulos jäähylle, kengät jalkaan ja pipo päähän - ei muuta ja siellä on kylmä.
No on kait jos on noin 10 astetta pakkasta.

Kyllä meilläkin joskus jäähyllä käydään - sisällä jäähytuolissa.
Mikä ihme idea on laittaa pakkaseen, sitten lapsi sairastuu juuri kotiin tuotua ja lähille taas kuntoon hoidettavaa.

Onko toi nyt sitten heitteille jättö? Siis jos tosta puhuu jonnekin sossuun. En voi millään ymmärtää tota ja varsinkaan kun lapsi ei muista mistä on jäähylle joutunut eli sille ei selitetä jäähyn laitaa.
Luunappeja saa samalla tyylillä päähän, ei osaa kertoa enää syytä.

Yritän välttää konflikteja välillämme etän kanssa mut kait tästä on pakko jotain tehdä.

5

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunnon KURI!

      Se on hei tieteellisesti todistettu että kylmästä säästä ei saa flunssaa, oli sitten ihminen siellä vaatteet päällä tai alasti.
      Muutama minuutti ulkona ei tee jästipäisille lapsille yhtään pahaa, oppivatpa olemaan!

      • turistiii1

        tavallaan ei mutta kuitenkin joo sillä vastustuskyky heikkenee kun kehon lämpötila laskee ja se taasen voi aiheuttaa että sairastuu. mitä parempi vastustuskyky niin ei tarvi sairastua ilman takia.


    • vfbgnhmj

      Ei välttämättä sossun asia, mutta ei kovin järkevääkään. Kannattaa ottaa asia puheeksi.

    • dfsfd

      No, ulos puetaan ulkovaatteet. Ei sinne pitäisi jäähylle laittaa. Muutoin, jos on kunnolla puettu ja lapsella ulkona tekemistä, leikkejä, niin terveellistä. Me aikoinaan lapsena vietettiin paljon aikaa ulkona, myös vesisateilla. Äiti ei olis mielellään päästäny vesisateilla. Mutta olihan meillä asianmukaiset vaatteetkin. Liiallinen sisällä olo ei missään tapauksessa ole terveellistä ja luontaista lapselle. No, nykyajan nettipelit riiputtavat lapset sisälle, mikä ei ole terveellistä. Myös huono hygienia ja pöly voivat sairastuttaa ja onko hometta isän asunnossa? Toki, jos ei laita riittävää vaatetusta ulos, se kylmettää ja sairastuttaa. Ja lapsella pitäisi olla mahdollisuus tulla aina halutessaan sisälle.

      • julma kohtelu puista

        Julmalta kuulostaa. 4-vuotias lapsi hylätään pakkaseen sisävaatteissa. Muutoinkin jäähyn käytöstä jää lapselle aina henkisiä traumoja, siis hylkäämiskokemuksesta.

        Tuollainen kohtelu kyllä varmasti jättää lapseen pysyvät traumat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe