Rapina kuuluu yleensä iltaisin,joskus muulloinkin.Kuulostaa isommalta kuin hiiri.Välikatto on nyt täynnä hiiren-ja rotanloukkuja,joissa on kaikkee mahdollista; juustoo,suklaata,leipää,makkaraa,voitakin on kokeiltu...mikään ei kelpaa! Myös sellanen ultraääni-karkotin on ollut siellä jo kuukauden verran,ei auta.Hiiribaarikin siellä on,ei ole sielläkään mikään käynyt.Auringonkukan siemeniä siellä on syöty,jämiä löytyi.Ja meillä on kissa,ei sekään sitä hengiltä ole saanut.Mikä ihme siellä on???! Vinkkejä? Mikä eläin on näin nirso?
Joku eläin välikatossa?
4
4576
Vastaukset
- Lintu,
eli minulla ollut samanlainen ongelma. Lopulta huomasin, kun talitiainen työntyi terassin katonrajassa olevasta laudan raosta pihalle. Tosin se tuli jonkin ajan kuluttua takaisin. Etsi taas saman kolon mistä työntyi takaisin välikatolle. Yhden talven se siellä majaili.
Jyrsijöitä nämä ovat meillä ainakin koska iltapimeällä vasta aktivoituvat. Vein sinne ylätilaan verkkoon kytketyn kaapelin ja sille vanhan matkaradion. Nyt radio enää kuulu ja rapinakin on palannut.
- möly poisti vieraat
Sain Helsingin silloiselta eläinpoliisilta vihjeen (kurret pesi välikatossa),
vie matkaradio vinttiin ja Radio-Suomi soimaan, niin kahdessa viikossa muutavat. - Yömaja
Minä ajattelin lepakoita, mutta jos se onkin orava. Auringonkukka on kurren herkkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2547617Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1474018Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1232251Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261727- 471540
- 331412
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421224Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411022Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8993- 135978