Osaako kukaan kertoa mistä saisi edullisesti jollan joka soveltuisi 2 (tai 2 1) soutukäyttöön suojaisille vesille. Kumivenevaihtoehtoja olisi vaikka mitä, niitä en kuitenkaan ole etsimässä.
Jollan (tai pienen veneen) tulisi olla helposti siirretävissä paikasta toiseen auton kattotelineellä ja kattotelineisiin asennuksen pitäisi pitäisi onnistua yhdeltä aikuiselta (lue: saisi olla kevyehkö).
Tai jos itselläsi on vastaavan tyyppinen jäänyt ylimääräiseksi, laita viestiä.
Jollaa etsimässä
7
505
Vastaukset
- kar-po
Jos sen tarvii olla yksin nostettavissa kattotelineelle ja edullinen on varmaan yksinkertaisinta tehdä sellainen itse. Ei ole vaikeaa, vaadi paljon työkaluja tai tilaa.
Googleen "stich n glue"
http://koti.kapsi.fi/hvartial/index_fi.htm
Varmaan valmiitakin on, mutta tämä ideana. - EUssa
Valitettavasti, jos omatekoisella hukut, niin et saa mitään korvauksia vakuutuksista kun ei ole sitä CE-merkkiä.
Näin huonosti ovat asiat nykyään.- ölgkölgk
Itserakennetut veneet eivät kuulu huvivenedirektiivin piiriin, kunhan ne tehdään kokonaan itse ja pidetään omassa käytössä vähintään viisi vuotta.
Kannattaa kuitenkin tehdä kelluva jolla!
- dstgui
Jos hukkuu niin tuo harmittaa tosi kovasti.
- NIlkkii
tee-se-itse-ja-säästä ei nyt tässä tapauksessa ole vaihtoehto, sellainen pieni lasikuituinen (vai ovatko muovista) mitä aiemmin (ennen kumiveneiden invaasiota) näkyi purjeveneiden tai isompien hidaskulkuisten matkaveneiden perässä - sellainen on se minkä haluaisin löytää.
Vihjeitä??- Terhi 245
Terhi 245
- Venetietoutta
Jollia on monen merkkistä:
skipp 499 eur
https://kauppa.rellunkulma.fi/product/1640/skipp-jolla--soutuvene-245
maribell 670 eur
http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=jolla
joiku 590 eur
http://www.hyvankaupanpaikka.fi/www/veneet-ja-laiturit/joiku-jolla.html
himangan muovi 595 eur
http://koodi3.fi/WB/safecanoe/index.php?blu=1&bld=2&bll=1&blr=2&module=html7
walker bay 617 eur
http://venenetti.fi/jutut/walker-bay
särki 770 eur
http://www.särki.fi/jollat-ja-soutuveneet/sarki-230.html
suvi 930 eur
http://www.termalin.fi/hinnasto.htm
terhi 999 eur
http://www.terhi.fi/mallisto/soutuveneet/baby-fun
suomi jolla 695 eur
http://www.suomi-veneet.fi/tuotteet.php?tuote=3
Eiköhän tossa ollut koko tämän maan jollamyyjät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä202218Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281606- 891392
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231375Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 117984
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234856kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!12680- 10680