Jollaa etsimässä

Osaako kukaan kertoa mistä saisi edullisesti jollan joka soveltuisi 2 (tai 2 1) soutukäyttöön suojaisille vesille. Kumivenevaihtoehtoja olisi vaikka mitä, niitä en kuitenkaan ole etsimässä.

Jollan (tai pienen veneen) tulisi olla helposti siirretävissä paikasta toiseen auton kattotelineellä ja kattotelineisiin asennuksen pitäisi pitäisi onnistua yhdeltä aikuiselta (lue: saisi olla kevyehkö).

Tai jos itselläsi on vastaavan tyyppinen jäänyt ylimääräiseksi, laita viestiä.
7562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos sen tarvii olla yksin nostettavissa kattotelineelle ja edullinen on varmaan yksinkertaisinta tehdä sellainen itse. Ei ole vaikeaa, vaadi paljon työkaluja tai tilaa.

Googleen "stich n glue"

http://koti.kapsi.fi/hvartial/index_fi.htm

Varmaan valmiitakin on, mutta tämä ideana.

Äänestä

Valitettavasti, jos omatekoisella hukut, niin et saa mitään korvauksia vakuutuksista kun ei ole sitä CE-merkkiä.

Näin huonosti ovat asiat nykyään.

Äänestä
  • Itserakennetut veneet eivät kuulu huvivenedirektiivin piiriin, kunhan ne tehdään kokonaan itse ja pidetään omassa käytössä vähintään viisi vuotta.

    Kannattaa kuitenkin tehdä kelluva jolla!

    Äänestä

Jos hukkuu niin tuo harmittaa tosi kovasti.

Äänestä

tee-se-itse-ja-säästä ei nyt tässä tapauksessa ole vaihtoehto, sellainen pieni lasikuituinen (vai ovatko muovista) mitä aiemmin (ennen kumiveneiden invaasiota) näkyi purjeveneiden tai isompien hidaskulkuisten matkaveneiden perässä - sellainen on se minkä haluaisin löytää.

Vihjeitä??

Äänestä
  • Terhi 245

    Äänestä

Jollia on monen merkkistä:

skipp 499 eur

https://kauppa.rellunkulma.fi/product/1640/skipp-jolla--soutuvene-245

maribell 670 eur

http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=jolla

joiku 590 eur

http://www.hyvankaupanpaikka.fi/www/veneet-ja-laiturit/joiku-jolla.html

himangan muovi 595 eur

http://koodi3.fi/WB/safecanoe/index.php?blu=1&bld=2&bll=1&blr=2&module=html7

walker bay 617 eur

http://venenetti.fi/jutut/walker-bay

särki 770 eur

http://www.särki.fi/jollat-ja-soutuveneet/sarki-230.html

suvi 930 eur

http://www.termalin.fi/hinnasto.htm

terhi 999 eur

http://www.terhi.fi/mallisto/soutuveneet/baby-fun

suomi jolla 695 eur

http://www.suomi-veneet.fi/tuotteet.php?tuote=3

Eiköhän tossa ollut koko tämän maan jollamyyjät

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nilkkii kirjoitti:

Osaako kukaan kertoa mistä saisi edullisesti jollan joka soveltuisi 2 (tai 2 1) soutukäyttöön suojaisille vesille. Kumivenevaihtoehtoja olisi vaikka mitä, niitä en kuitenkaan ole etsimässä.

Jollan (tai pienen veneen) tulisi olla helposti siirretävissä paikasta toiseen auton kattotelineellä ja kattotelineisiin asennuksen pitäisi pitäisi onnistua yhdeltä aikuiselta (lue: saisi olla kevyehkö).

Tai jos itselläsi on vastaavan tyyppinen jäänyt ylimääräiseksi, laita viestiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu