Sain vihdoin päätöksen ja pääsin eläkkeelle. Käsittelyaika vaan on turhan pitkä, mutta meni melkein seitsemän kuukautta hakemuksen jättämisestä ennenkuin päätös tuli.
Työkyvyttömyyseläke
7
421
Vastaukset
- Ollats
Olitko kuntoutustuella ennen työkyvyttömyyseläkkeelle joutumista ? Jos olit,niin kuinka kauan jouduit kärvistelemään kuntoutustuella? Mikä eläkevakuutusyhtiö sinut vapautti eläkkelle ? Jouduitko olemaan työkokeiluissa tms.
Joka tapauksessa toivotan mitä parhaimpia eläkepäiviä !- 56ja33
5 vuotta kuntoutustukea minulla ennen eläkettä, ikää 31 nyt. 7 eri vakavaa diagnoosia ja n 50 kpl b lausuntoa. en ole aloittaja siis vaan eri henk.
- Joo-o-o
Olisi kiva tietää, miten pysyy elossa ja katon alla päätöstä odotellessa.
Tuliko montakin kertaa hoputettua?
Minkä tahon alaisuudessa ollaan odotusaika, sairauslomallako?- Nyt vanhuuseläke!!
Älä herpaannu, itselläni kesti hylkyjen ja niistä tehtyjen valitusten aika yli kolme vuotta. Mutta kun lääkärintodistukset ja kaikki on oikein eläke tulee taannehtivasti sieltä ensimmäisestä lääkärintodistuksesta asti jossa on todettu työkyvyttömäksi.
Nälkään et tule kuolemaan se on varmaa, jotain korvauksia aina jostain tulee kun vaan jaksaa yrittää, sohvalla makoillen ei onnistu.
- wd-64
Tein hakemuksen 20.7. Kelan päätös tuli viikko sitten, Ilmarisen kk sitten. Eläkepäivät kesällä koittavat.
Jos ei ole sairaslomalla, niin sit työkyvyttömäksi työnhakijaksi työvoiman palvelukeskukseen työkkärissä.
Itse sairastin juuri noin kolme vuotta ja sit meni sairasloma läpi ja sen jälkeen eläke.
Neljä aiempaa eläkehakemustani hylättiin.
48 vuotta ikää. vakava masennus ja persoonallisuushäiriö. - epätarkka jukka
Eipä sitä muuten nykyään pääse, kun korvien välistä eläkkeelle. Itellä ikää 53v. monta selkäleikkausta läpi käynyt, ei työkuntoinen. Aina vaan vakuutusthtiön lääkäri torppaa hakemuksen. Mutta eipä mitä, kohta tulehtuu korvienkin väli, josko sitten.
- nyt hyvä
Olin kolme ja puoli vuotta kuntoutustuella ennenkuin Keva armahti eläkkeelle ja heti Kela perässä. Asia on vielä vähän kesken, koska jäin eläkkeelle potilasvahingon takia. Odottelen potilasvakuutuksesta vielä korvauksia. Ei tarvinnut mitään työkokeiluja eikä muitakaan pelleilyjä suorittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211825
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991618Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511175Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?461052Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29949Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47866Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38777