Sain vihdoin päätöksen ja pääsin eläkkeelle. Käsittelyaika vaan on turhan pitkä, mutta meni melkein seitsemän kuukautta hakemuksen jättämisestä ennenkuin päätös tuli.
Työkyvyttömyyseläke
nyt hyvä
7498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olitko kuntoutustuella ennen työkyvyttömyyseläkkeelle joutumista ? Jos olit,niin kuinka kauan jouduit kärvistelemään kuntoutustuella? Mikä eläkevakuutusyhtiö sinut vapautti eläkkelle ? Jouduitko olemaan työkokeiluissa tms.
Joka tapauksessa toivotan mitä parhaimpia eläkepäiviä !
5 vuotta kuntoutustukea minulla ennen eläkettä, ikää 31 nyt. 7 eri vakavaa diagnoosia ja n 50 kpl b lausuntoa. en ole aloittaja siis vaan eri henk.
Olisi kiva tietää, miten pysyy elossa ja katon alla päätöstä odotellessa.
Tuliko montakin kertaa hoputettua?
Minkä tahon alaisuudessa ollaan odotusaika, sairauslomallako?
Älä herpaannu, itselläni kesti hylkyjen ja niistä tehtyjen valitusten aika yli kolme vuotta. Mutta kun lääkärintodistukset ja kaikki on oikein eläke tulee taannehtivasti sieltä ensimmäisestä lääkärintodistuksesta asti jossa on todettu työkyvyttömäksi.
Nälkään et tule kuolemaan se on varmaa, jotain korvauksia aina jostain tulee kun vaan jaksaa yrittää, sohvalla makoillen ei onnistu.
Tein hakemuksen 20.7. Kelan päätös tuli viikko sitten, Ilmarisen kk sitten. Eläkepäivät kesällä koittavat.
Jos ei ole sairaslomalla, niin sit työkyvyttömäksi työnhakijaksi työvoiman palvelukeskukseen työkkärissä.
Itse sairastin juuri noin kolme vuotta ja sit meni sairasloma läpi ja sen jälkeen eläke.
Neljä aiempaa eläkehakemustani hylättiin.
48 vuotta ikää. vakava masennus ja persoonallisuushäiriö.
Eipä sitä muuten nykyään pääse, kun korvien välistä eläkkeelle. Itellä ikää 53v. monta selkäleikkausta läpi käynyt, ei työkuntoinen. Aina vaan vakuutusthtiön lääkäri torppaa hakemuksen. Mutta eipä mitä, kohta tulehtuu korvienkin väli, josko sitten.
Olin kolme ja puoli vuotta kuntoutustuella ennenkuin Keva armahti eläkkeelle ja heti Kela perässä. Asia on vielä vähän kesken, koska jäin eläkkeelle potilasvahingon takia. Odottelen potilasvakuutuksesta vielä korvauksia. Ei tarvinnut mitään työkokeiluja eikä muitakaan pelleilyjä suorittaa.