Mihin Kanarialla..?

Miehen kanssa lähdössä matkalle maaliskuussa ja vain yksi viikko aikaa. Kanaria taitaa olla ainoita vaihtoehtoja jos halajaa lämpimään. Soositelkaa paikkaa!

Joku muu kuin Lanzarote, siellä olemme käyneet.

Joku sellainen kohde jossa olisi tekemistä. Jonkin verran tykkään shoppailla, vähän ranta/uima-allaselämää, ravintoloita. Ei mikään bilepaikka muttei mikään kuollut kyläkään ;o)

Teneriffa tai Gran Canaria..? ja mikä paikka siellä?
261138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Puerto de la Cruz, Los Christianos tai Santa Cruz Teneriffalla ja Las Palmas Gran Canarialla. Älkää unohtako myöskään Fuerteventuran Corralejoa.

Äänestä
  • Kartalta kun katsoo saarten etelärantojen kohteita, tarvitset vähemmän sateenvarjoa ja pitkiä kalsareita. Vaikka miten ihana puertocruz onkin, kylmä sateinen rinnetontti

    Äänestä

  • 12+20 kirjoitti:

    Kartalta kun katsoo saarten etelärantojen kohteita, tarvitset vähemmän sateenvarjoa ja pitkiä kalsareita. Vaikka miten ihana puertocruz onkin, kylmä sateinen rinnetontti

    Ota iltalääke ja paa maaten

    Äänestä



  • 20+1 kirjoitti:

    http://www.eltiempo.es/puerto-de-la-cruz.html

    Tänään 12, eikä paljoa parane, mutta ihanaa on

    Vähän tyhmää levittää tuota samaa pa*kalinkkiä joka ikiseen keskusteluun. Hanki työtä.

    Äänestä

  • 20+1 kirjoitti:

    http://www.eltiempo.es/puerto-de-la-cruz.html

    Tänään 12, eikä paljoa parane, mutta ihanaa on

    Voi olla Puertossa 12 yöllä ja aamulla aikaisin, mutta toki päivän mittaan siitä nousee. Etelässä yleensä talviaikaan selvästi lämpimämpää, toki sielläkin voi sattua joku tuulinen päivä, ja silloin ei kyllä tarkene altaalla aurinkoa ottaa, vaan se on sitten shoppailu- tai retkipäivä.

    Äänestä

Samat kiinnostukset minullakin jotta puerto de la cruz, mutta just istun koneessa tulossa maspalomasista, koska tällä kertaa halusin varmemman auringon ja laiskottelua ja kyllä sielläkin olisi voinut shoppailla

Äänestä
  • Mikähän Puertoon ihastuneita vaivaa, kun he eivät voi myöntää tosiasioita. Siis keli siellä on aina kuin Suomessa heinäkuussa. Sataa paljon mutta juuri tarkenee. Saarten etelärannoilla on vaaleita hiekkarantoja ja tuulta, mutta aurinkoista. Siis Granilla Inglesissä ja Teneriffalla Americasissa/Cristianosissa. Ja tietysti myös Fuerteventuran eteläkärjessä. Kanarian saarten tilastollisesti varmin aurinko on aina La Palman Tazacortessa.

    Äänestä

  • Kysy lisää kirjoitti:

    Mikähän Puertoon ihastuneita vaivaa, kun he eivät voi myöntää tosiasioita. Siis keli siellä on aina kuin Suomessa heinäkuussa. Sataa paljon mutta juuri tarkenee. Saarten etelärannoilla on vaaleita hiekkarantoja ja tuulta, mutta aurinkoista. Siis Granilla Inglesissä ja Teneriffalla Americasissa/Cristianosissa. Ja tietysti myös Fuerteventuran eteläkärjessä. Kanarian saarten tilastollisesti varmin aurinko on aina La Palman Tazacortessa.

    Tuon väitteen Tazacortesta voi kumota.

    Vaikkapa:

    http://www.zoover.co.uk/spain/la-palma/tazacorte/weather

    http://www.zoover.co.uk/spain/gran-canaria/puerto-rico/weather
    http://www.zoover.co.uk/spain/fuerteventura/costa-calma/weather

    Maaliskuussa FV:n Jandialla keskimäärin 2h/päivä enemmän aurinkoa ja sademäärä alle puolet.

    Puerto Rico menee sitten noiden väliin.

    http://www.zoover.co.uk/spain/gran-canaria/puerto-rico/weather

    Äänestä

  • Ai Maspalomasissa shoppailla? Missä?

    Äänestä

  • Kysy lisää kirjoitti:

    Mikähän Puertoon ihastuneita vaivaa, kun he eivät voi myöntää tosiasioita. Siis keli siellä on aina kuin Suomessa heinäkuussa. Sataa paljon mutta juuri tarkenee. Saarten etelärannoilla on vaaleita hiekkarantoja ja tuulta, mutta aurinkoista. Siis Granilla Inglesissä ja Teneriffalla Americasissa/Cristianosissa. Ja tietysti myös Fuerteventuran eteläkärjessä. Kanarian saarten tilastollisesti varmin aurinko on aina La Palman Tazacortessa.

    Koko Kanarialla vallitsee Suomen kesän kaltainen ilmasto ylipäätään jos välillä totuuksia ladellaan. "Ikuinen kevät" eli ei liian kuivaa ja kuumaa kiitos Kanarianvirran.

    Kuka Puertoon ihastunut on mukamas väittänyt että Puertossa ei olisi keskimääräistä useammin mahdollisuus pilviseen tai sadekuuroiseen päivään kuin esimerkiksi saaren eteläosissa? Se ollaan kyllä moneen kertaan provoille ja tietämättömille todettu, ettei Puertossa joka päivä tai edes joka viikko ole pilvistä. Ja mitä sateeseen tulee, niin joskus rippaa kuuron niskaan, harvemmin kaatosadetta ja välillä menee kuukausia ettei tule tipan tippaa. Faktaa!

    Me olemme Puertoon ihastuneita siitäkin huolimatta että sen säätila todellakin on epävakaisempaa, sillä rakastamme kaupunkia satoi taikka paistoi ja osaamme pukeutua sen mukaan! Ja me Puertoon ihastuneet emme pillahda itkun jos pilvi tulee auringon eteen, sillä tuossa kaupungissa lähialueineen on niin paljon muutakin tekemistä, kokemista, katsomista etc. kuin vain maata rötköttää rannalla tai uima-altaalla välillä puolta kääntäen kuin broileri grillissä.

    Luojalle kiitos siitä että välillä Puertossa sataa, sillä ilman sadetta se olisi samanlainen erämaa ja kivikylä kuin eteläisemmät kohteet. Ja kiitos siitä että Kanarialla on valinnanvaraa meille kaikille.

    J.K. Vain lapselliset idiootit morkkaavat muita kohteita kuin omaa lemppariaan!

    Äänestä

  • Shopperi kirjoitti:

    Ai Maspalomasissa shoppailla? Missä?

    Faro maspalomasin rannassa oli jos minkälaista putiikkia myös merkkiliikkeitä ei nyt sadoittain mutta ajattelin että kysyjän jonkin verran tarpeeseen sopivasti ja näyttivät ihmiset kassit kädessä kulkevan. Iitse tyydyin ikkuna ostoksiin, kun oltiin loman alkupäivät Las Palmasissa ja tuli shoppailut siellä tehtyä. Toki jos shoppailu lämpimässä on ykkösasia niin sitten suoraan Las Palmasiin, mutta aurinkoloman jatkeeksi minusta tuolla oli sopivasti liikkeitä

    Äänestä

  • mat kirjoitti:

    Faro maspalomasin rannassa oli jos minkälaista putiikkia myös merkkiliikkeitä ei nyt sadoittain mutta ajattelin että kysyjän jonkin verran tarpeeseen sopivasti ja näyttivät ihmiset kassit kädessä kulkevan. Iitse tyydyin ikkuna ostoksiin, kun oltiin loman alkupäivät Las Palmasissa ja tuli shoppailut siellä tehtyä. Toki jos shoppailu lämpimässä on ykkösasia niin sitten suoraan Las Palmasiin, mutta aurinkoloman jatkeeksi minusta tuolla oli sopivasti liikkeitä

    Bellavista San Fernandossa hyvä katsastaa myös. Sunnuntaisin Faro2 ssa kirpputori, parkkipaikalla. Tai sitten vaikka lentokenttäbussilla 61 ostari Atlanticoon Vecindariossa.

    Äänestä

Maaliskuussa sää voi olla vielä vähän epävakaa. Nyt sinun täytyy päättää, painotatko sitä auringonottoa, jolloin valitset joko Teneriffalta Americas/Los Cristianos alueelta mieleisesi hotellin, vai paikallista kaupunkielämää, jolloin valitset jonkun pohjoispuolen kaupungeista. Jos pikkukaupunki on ok, kyseeseen voi tulla myös Teneriffan Los Gigantes, missä yhdistyy etelän lämpö ja pohjoisen paikallinen ilmapiiri. Gran Canarialla vastaavasti lämpöä löytyy lounaisrannikolta, paikallisuutta ja shoppailua Las Palmasista.

Minkälaista tekemistä olet ajatellut? Jos retkeilette, majapaikalla ei ole niin väliä, koska kaikista näistä pääsee retkille. Jos shoppailu paikallisissa liikkeissä etusijalla, joku pohjoisen kaupungeista. Jos shoppailutarve tyydyttyy turistikaupoissa, Americasista ja myös eteläiseltä Gran Canarialta löytyy näitä. Hintataso pohjoisessa kukkarolle ystävällisempi. Ikävin turistirysä mielestäni Puerto Rico, sinne en itse viikoksi menisi, mutta jos auringonotto on pääasia, se on ihan ok.

Äänestä
  • Juuri näin kuten näkemyksiä kertoo sitä yritin itsekin tuolla aiemmin sanoa, kun hiukan vissiin jonkun mielestä mainostin Puerto Ricoa eli itse haen irtiottoa työstä jossain missä kuitenkin voi kulkea T-paidassa, mutta sekään ei maata kaada jos takki pitää olla päällä ja itse en yleensä etsi edes sellaista paikkaa missä paahtaa koko päivän aamusta iltaan, kun en ole aurinkotuoli makoilija paitsi nyt poikkeuksellisesti oltiin Faro Maspalomasissa viikon verran ja vaan löhöttiin aurinkotuolissa, utiin ja välillä syötiin hyvin. Eli kannattaa miettiä mitä haluaa. Itse olen ollut maaliskuun lopussa Lontoossa, Barceloonassa ja Lissabonissa ja niissäkin on ollut lämmintä, mutta ei toki kuumaa.

    Äänestä

uskaltaisin väittää, että los Cristianos olisi teille sopiva!

Äänestä

Los Cristianos on kyllä mukava paikka, vähän nuhjuinen, mutta rauhallisempi kuin Americas, ja se Americas on kuitenkin siinä ihan vieressä, jos esim haluaa siellä shoppailla tms.

Äänestä
  • "nuhjuinen", wtf? Shoppailukin onnistuu Cristianosissa erittäin hyvin. Olimme marraskuussa Puerto Santiagossa ja "tuliaiset" haettiin los Cristianosista.

    Äänestä

Teille vois sopia hyvin Gran Canaria ja siellä Playa del Ingles. Jos suomalaispaikkojen lähelle haluatte, suosittelen Green Fieldiä, Agaete Park tai Jardin Atlanticoa. Kaikkeen, mitä mainitsit, on siellä hyvät mahdollisuudet. Vastapäätä tanssipikat Apilaniitty, Foksi tai pikkubaari Ryysyranta, sekä hyvä ja edullinen suomalainen ruokapaikka, Bistro Pepper, Agaete Prkin alakerrassa. Suomalaista kuin myös kansainvälistä ruokaa. Saunaankin ja terassille voit mennä Green Fieldin allasalueella. Minun herkkuani korvapuustit siellä ja Wlan, ilmainen.
Antavat I Padinkin käyttöösi. Kiva espanjalainen tanssipaikka on yhä Tropical, samannimisen hotellin lähellä. Agaete Parkin edessä myös Patio Canario ravintola, tosi suosittu ja viihtyisä. Kysy lisää jos kiinnostaa.

Äänestä
  • Mä suosittelisin Teneriffalta Fanaben aluetta (Costa Adeje). Los cristianoksesta ja Playa de las Americasista muutama kilometri pohjoiseen, uudenpi, siisti ja viihtyisä alue. alueella on pari merkkikauppakeskusta ja muutamia pienempiä. Lisäksi alueella on rusas ravintolatarjonta, eli ruokapaikkoja löytyy joka makiuun! Rantabulevardi alkaa Fanaben kulmilta ja jatkuu sinne Los Cristianokseen asti, muistaakseni n. 12km tallailtavaa kevyeenliikenteenväylää meren rannasssa. (Matkan varrella tietysti lukuisia ravintoloita, baareja, kauppoja)

    Ja ihan oikeita nähtävyyksiäkin Teneriffalla on, ensiksimainittuna Teiden tulivuori 3718m korkeudessa. Joku saarikierroskin voi olla ihan kiva, näkee kuinka erilaista maastoa etelä- ja pohjoispuolella saarta on.

    Olemme tehneet perheen kanssa viime vuosina pari matkaa talvella, toinen pitemmälle (Thaimaa, Dubai), ja toinen Teneriffalle.

    Äänestä

  • Hyi hitto. Kun on Kanarialle asti päästy, junttien suomalaispaikat kierretään kaukaa takuuvarmasti!

    Äänestä

  • kokoperhesamaamieltä kirjoitti:

    Hyi hitto. Kun on Kanarialle asti päästy, junttien suomalaispaikat kierretään kaukaa takuuvarmasti!

    Olisit iloinen, että usein melko kielitaidottomille ja keski-ikää vanhemmille on myös baareja, joss voivat iloista iltaansa viettää ja tanssia ja tuntea olonsa mukavaksi, kun on juttuseuraa. Kielitaitoisilla on tietysti laajempi horisontti. Pysy asiallisena. Ja kierrä ne paikat kaukaa. Valinnanvaraa löytyy.

    Äänestä

  • Lomalomalle1 kirjoitti:

    Olisit iloinen, että usein melko kielitaidottomille ja keski-ikää vanhemmille on myös baareja, joss voivat iloista iltaansa viettää ja tanssia ja tuntea olonsa mukavaksi, kun on juttuseuraa. Kielitaitoisilla on tietysti laajempi horisontti. Pysy asiallisena. Ja kierrä ne paikat kaukaa. Valinnanvaraa löytyy.

    Olen mieluummin koko lomani mykkänä kuin kuuntelen suomipoppia tai humppaa, juon suomalaista kaljaa ja syön karjalanpaistia tai hernekeittoa.

    Aika noloa olisi loman jälkeen tunnustaa että on käynyt vain Kippiksessä juomassa lapparia, La Bambassa laulamassa jätkänhumppaa tai syömässä Kuparipannussa kaalikääryleitä.

    Vaikka kielitaitoni on lähinnä suomea ja savoa enkä viimeksi mainittua puhu lainkaan, käyn silti kansainvälisissä ja mieluiten kanarialaisissa paikoissa syömässä, juomassa, tanssimassa ja kuuntelemassa kunnollisia eksoottisia rytmejä.

    Kotona sitten ruisleipä ja piimä maistuu, saatan avata olvin, laitan radiosta iskelmää ja lauantaisin käyn lavalla pyörähtämässä valssin tahtiin. Lomalla haluan ihan jotain muuta kuin MADE IN FINLAND.

    Miksi matkustaa kauas ja maksaa rahaa siitä että voi lomalla ulkomailla suomalaisittain?

    Äänestä

igä vaikuttaa kans siihen mihin kandee mennä,humppahempat karaååkket änkee inlesin keskustaan kaltaistensa sekaan mut reuna alueet sopii kaikille esim mas palomas kaikki aktiviteetit 5-10min sisällä taxin takapenkillä.viime talvena siellä nyt mennään tenerifelle americakseen hiihtolomalla käynyt siellä 16v.sit cristianoksen puolella auto alle ja saarta tutkiin siinä palaa pari päivää,lidlkin on saarilla nähtävyys on tavaraa ympäri maailman!ja hinnat on kohillaan.

Äänestä

Las Palmas Gran Canaria, Santa Cruz ja Puerto de la Cruz Teneriffa.

Siinä Kanarian saarten parhaat lomakohteet ellei halua pikkusaarten rauhaan tai pelkkiin turisteja varten rakennettuihin muovimaihin.

Ehkä Corralejo Fuerteventurallakin voisi teidän makuunne sopia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kipami5 kirjoitti:

Miehen kanssa lähdössä matkalle maaliskuussa ja vain yksi viikko aikaa. Kanaria taitaa olla ainoita vaihtoehtoja jos halajaa lämpimään. Soositelkaa paikkaa!

Joku muu kuin Lanzarote, siellä olemme käyneet.

Joku sellainen kohde jossa olisi tekemistä. Jonkin verran tykkään shoppailla, vähän ranta/uima-allaselämää, ravintoloita. Ei mikään bilepaikka muttei mikään kuollut kyläkään ;o)

Teneriffa tai Gran Canaria..? ja mikä paikka siellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu