Kuinka moni muistaa vielä tällaisen lyhytikäiseksi jääneen perhehuvipuiston kuin vuorenpeikonmaa, joka sijaitsi Outokummussa?
Muistan jonkin verran, kun kävin siellä pikkuskidinä vanhempieni kanssa kesälomareissulla, joskus 80-luvun lopulla. Olen nyt kolmekymppinen, ja muistan jokseenki aika hyvin, että millaista siellä oli. Muistelen, että olin hyvin innoissani sinne menosta, mutta eipä se paikka kovin vakuuttanut, ainakaan minua. Siellä oli sellainen opastettu kierros, johon ensimmäisenä kuului joku multivisioesitys. En muista tarkalleen, että mitä se esitys käsitteli, mutta aika tylsä se oli muistaakseni. Siellä oli sitten toinenkin multivisionäytös, joka oli joku satu, joka ei minua myöskään pahemmin kiinnostanut. Odotin varmaankin, että siellä pääsee näkemään enemmänkin, että millaista on kaivoksessa, mutta eipä siellä ollut kuin se yksi tunnelinpätkä, jonka varrella oli joku syvennys, jossa oli sellainen peikkopatsas. Taisi se toinen multivisioesityskin olla siinä peikkopatsaan luona.
Aika pliisu paikka siis, tai onhan se joitakin lapsia voinut siis kiinnostaa. Mä taisin olla vain sellainen varhaiskypsä, eli minua kiinnosti enemmän se kaivos ja kaivostoiminta, kuin jotkut peikkohöpötykset. Tiedä häntä sitten, että oliko paikka kuitenkaan kovin suosittu ollut, kun nettitiedon mukaan se perustettiin 80-luvun puolessavälissä ja lopetti toimintansa jo 90-luvun alkupuolella taloudellisten vaikeuksien takia. Ei siis mikään pitkäikäinen turistirysä.
Millaisia kokemuksia kyseisestä paikasta muilla, jotka lapsena tai lastenne kanssa siellä aikoinaan kävitte? Oliko pettymys, vai ihan mielenkiintoinen kokemus?
Muistatteko vielä vuorenpeikonmaan?
82ana
0
745
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs531625- 1741356
- 101335
- 761274
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2901238- 171170
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98935Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61928Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33913- 347815