Löytyykö sellaista palovaroitinta jonka voisi asentaa pannuhuoneeseen siten että olisi johto joka tulisi vaikka olohuoneeseen. Mikäli pannuhuoneessa tapahtuisi jotai niin laite hälyttäisi asuinrakennuksessa kauempana olevat .
Pannuhuoneemme palovaroittimen ääni ei kuulu makuuhuoneeseemme.
Pannuhuoneemme palovaroittimen ääni ei kuulu makuuhuoneeseemme.
Vastaukset 9
Vanhimmat
löytyy
Löytyy. Siis millainen?
Thaimaasta puulämmittäjät on niitä kuulemma halvalla hakeneet?
Vaikka joku tuollainen versio http://turvakauppa.com/tuote/33054/langattomasti-sarjaan-kytketyt-palovaroittimet
ei missään nimessä pannu huoneeseen palo varoitinta koska sehän huutaa jatkuvasti kun vähän vaikka savua pääsee sisään varsinkin jos on puu kattila!
kun lisäät niin aina huutaa ym.. sitten jos ne on sarjaan kytkettyjä niin kun hälytyksistä tulee joka päiväisiä ei oikeaan hätään enään reagoi. pannu huoneen ulkopuolelle vain palo varoitin!!
Palovaroittimia on monen tyyppisiä.
Se tavallisin kotitalouksissa käytettävä malli reagoi oikeastaan pölyyn. Mutta ei se ole ainoa. Muistaakseni niitä on sellaisia, jotka aistivat lämpösäteilyn ja taisi olla sellaisiakin jotka reagoivat ihan vaan lämpötilaan.
Toisaalta sprinklerijärjestelmissä on usein jonkinlainen hälytin mukana, niiden toiminnasta en tiedä, enkä sano mitään. Niitäkin on varmaan ties kuinkaa montaa eri lajia.
Hommaa maalämpö. Et tarvitse varoitinta.
juu, se ja sähköpattereita riittävä määrä, sekä turkki. Samontein vois jätää turhan rakkineen asentamatta.
Eikös pannuhuoneet ole paloturvallisia. Kaikki palava pois ja ovi kiinni niin ei se pieni puumäärä siellä teräksen, palovillan, pellin ja suljetun luukun sisällä tulipalon vaaraa aiheuta. Ja savunhan pitäisi mennä savupiipusta ulos jos sellaista tulee, näin olen ymmärtänyt. Ylipaine venttiilit ja jäähdytyskierukka kuntoon niin on turvallinen järjestelmä. Mieluummin hormien kuntoon panostaisin, jos on vanhat hormit niin sisäpiiput niihin niin paloturvalisuus paranee huimasti.
Mitä niin kun ajattelit että siellä tapahtuisi???