Määräaikaisen vuokrasopimuksen päättyminen - ei jatkoa

ellun kana

Sain eilen kuulla että koska asuntoni on sotkuinen (kaksi roskapussia eteisessä ja tiskit juuri laitettu likoamaan) vuokrasopimustani ei uusita. Mitä ihmettä nyt teen? Olenko koditon kuukauden pästä?? Onko tuo oikeutettu syy olla jatkamatta sopimusta? Vuokrat maksettu aina ajallaan, ei häiriökäyttäytymistä (kaksi alle 5-vuotiasta lasta menee klo 19.30 nukkumaan), eli ainoa syy oli kuulemma tuo sotkuisuus.

Onko kellään tällaisesta kokemusta? En edes saanut kuulla tuota itse isännösitsijältä vaan isännöitsijä laittoi vaan meiliä. eipä ollut kanttia soittaa.

5

1445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opkpioyrws

      Ei kannata vuokrata asuntoa uskovaiselta kävyltä. Onko muuten talon pihalla roskien lajitteluun sopivaa systeemiä. Aika vaikeaa on tuo lajittelu ilman oikeita roskapyttyjä jolloin täytyy asia hoitaa muullatavalla kuten ilmeisesti olet tehnyt. Isännöitsijä on vain palkattu duunari ja sellainen voidaan helposti vaihtaa. Miten muuten se kyylä pääsi tutkimaan roskakasseja sinne asuntoon? Tuliko avaimilla ilmoittamatta? Onko asunnosta kadonnut jotain siinäyhteydessä? Onko ukko soitellut läähätyspuheluja? Vaadi kaikki yhteydenotot kirjallisina koska voit tarvita dokumentteja raastupaan. Ota ulkopuolinen tarkastaja kotiisi tarkastamaan onko siellä likaista ja samassayhteydessä tee pitkä lista asunnon puutteista. Joku sossutantta voi auttaa koska olet nainen, miesten on turha yrittää.

    • Perheellisen vastuu?

      Jos tekee määräaikaisen sopimuksen, se on sitten määräaikainen. Eli loppuu ilman irtisanomista.
      Jos olette ihan lähiaikoina jäämässä asunnotta, käy paikkakunnan sossussa. Yleensä isompia asuntoja on helpommin saatavilla, kuin yksiöitä.
      Ei nuo syyt minusta todellisia ole, vaan vuokranantaja haluaa päästä eroon teistä.
      Siisteyskäsite on kyllä suhteellista, yhden sotkut on toisen siisti.

    • Ihan totta?

      Tuntuu palstalla olevan usein unelmavuokralaisia, jotka hoitavat asunnon hyvin, maksavat aina ajallaan, ovat rauhallisia, fiksuja ja filmaattisia ja sitten yht´äkkiä tulee irtisanominen.

      Eikös ole omituista.

    • Määräaikainen on

      Määräaikainen vuokrasopimus loppuu, kun määräaika loppuu.

      Se, että sitä ei jatketa, niin siihen ei edes tarvita mitään syytä.

    • vuokratäti

      määräaikainen vuokrasopimus lakkaa kun eräpäivä päättyy. meillä on vuokralaiset määräaikaisella sopimuksella ja sitten talo myyntiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2059
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1289
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1170
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1074
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1018
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      962
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe