"Kahvikin on huumetta"

lulu5

Huvittaa kun päihteisiin taipuvat ihmiset meuhkaavat, että kahvikin on huumetta.

Onko se vain katkera johtopäätös niille jotka ovat pysyneet erossa huumeista eli tarkoitan nyt päihde ja viihdekäyttöön otettavia huumeita.
Yrittääkö blossipäät saada mielenrauhaa siitä, etteivät ole ainoita jotka harjoittavat alakulttuuria ja omantunnontuskissaan eivät haluaisi olla näitä alakulttuurin ihmisiä.

Jos kahvi olisi huumetta siinä mielessä kun huume sanalla tarkoitetaan, niin tuskin pidempiaikainen päihteenkäyttäjä hörppisi sumppia sohvalla tai perus toimistorotta hörppisi sitä hesarin äärellä tietoisena, että juo huumaavaa ainetta päihdekäyttöön. Eli ei tulisi muutosta jos kahvi olisi huumetta. Eli ei vaikutusta asiaan. Ei ole. Jos näin pinnalla liidetään.

Kahvissa on piristävää ainetta, mutta niin on myös kaakaossa piristävää ainetta, mutta se on pidempikestoisempaa.
Mutta hei c-vitamiinikin on antioksidantti joka edesauttaa mielihyvähormonien toimintaa ja saa aikaan paremman mielen.

Jos kaikesta pitäisi eritellä jokin hermostoon tai aivoihin vaikuttava ainen niin jäljelle jäisi varmaan kivi josta ei saisi eroteltua.

Joten huumeet ja kahvi no jaa. En nyt osaa sanoa onko kahvi edelleen huumetta. Kofeiini piristää ja koukuttaa, ei huumaa käyttäjäänsä.

Ja hei suklaaseen jää koukkuun, niin myös tv-sarjoihin ja marjoihin ja rutiineihin.

6

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aegag

      Pirsistää=huumaa, eli se on ns piriste, vain pienemmässä mittakaavassa.

      • kofeiini!=huume

        Niin, mutta kuinka pienessä mittakaavassa.. ei siitä euforiaa irtoa tekemälläkään. Huumeena itse käsitän lähinnä nautintoaineet. Kofeiini ei kuulu näihin, vaikka vetäisi purkin kofeiinitabletteja, niin ei tasan 'huumaa' ihmistä. toki kaikki on suhteellista, voihan sitä kukkahattutädit huumaantua, kaneushan piilee aina pienissä asioissa ;). Minusta ap puhuu asiaa näille psykopaattisille kofeiini-nillittäjille. On se toki piriste edelleen ja pienemmässä mittakaavassa, mutta piristää != huumaa. kaikki on niin kiinni siitä määrästä. Tuhoa elimistölle ja psyykeelle kofeiinilla kylläkin saa hyvinkin helposti.


    • NoZeroooo

      Kofeiinin liikanautinta voi pistää mielen kyllä flippaamaan, muunmuassa olemattomien äänien kuulemisen muodossa.

    • 14+5

      qmies tietää että kahvi on huumeista pahin.

    • viina saa kyllä

      Kahvin juominen ei saa ainakaan sitä aikaan, et alkaa kaikkia haukkumaan idiootiksi!

    • |X|

      Kyllä kahvi luokiteltaisiin lääkeaineeksi jos se nyt keksittäisiin. Huumeeksi luokittelulle ei olisi perusteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1403
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      103
      799
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe