Pitäskö sen wifin ihan toimiakin jossain?

wihvi

Ostin joulukuussa ipad minin ja nyt se on kulkenut mukana eri puolilla Helsinkiä. Täytyy kyllä sanoa että uskomattoman vähän noita toimivia wifi-yhteyksiä (ilman salasanaa) on tän kokosessa kaupungissa. Esim. sellaisellakin syrjäisellä sijainnilla kuin Helsingin päärautatieasemalla ei yhteys pelaa läheskään aina. Kirjastossa takkuaa usein, mäkkäreitten hotspotit on mykkinä jne. Sitran rakennuksen aula (Ruoholahden S-marketin vieressä) taitaa olla ainoa missä on toiminut hyvin mutta siellä en ole kokeillutkaan kuin pari kertaa.

Ja metrossa tarjotaan pätkivää yhteyttä vaunun sisällä mutta ei mitään yhteyttä asemalla, jossa olisi odotellessa aikaa käytttää wifiä. Just niin päinhän se onkin järkevää.

Eli eipä noilla mobiililaitteilla Helsingissä sit vissiin paljon mitään tee. Turhia leluja.

6

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wlanin pätkiminen voi johtua monesta asiasta kuten

      -Verkon ruuhkasta
      -Sijainnista ( Esim jos tukiasema on tiiliseinän takana)
      -Verkkoyhteyden operaattorista
      -Muiden wlan verkkojen aiheuttamista häiriöistä. ( Esim jos lähellä on yli 4 wlan verkkoa ja kaikki käyttää samaa wlan kanavaa).

    • Haaveilijalle

      Eipä oikein kukaan viitsi omaa Wlan yhteyttään jakaa vieraiden käyttöön ja harvassa paikassa on kaupungin tai vastaavan tahon ylläpitämiä julkisia verkkoja. Jos haluat mobiilikäyttöä niin 3G on se "oikea" yhteys, tosin se maksaa vähän.

      • wihvi

        niinno en meinannutkaan että sen pitäisi joka paikassa toimia, mutta ihmettelin kun ei se toimi paljon missään, ei aina edes kirjastoissa tai kahviloissa joissa luvataan yhteyttä. Ja kyllä mun mielestä pääkaupungin rautatieasema ihan ytimessä on ehkä sen verran keskeinen paikka että siellä pitäis päästä nettiin.

        Ihan niin paljon en nettiä tarvi että maksaisin 3G kalliimmasta laitteesta plus käyttökustannukset joka kuukausi.


    • kivakiva4

      Juurikin jos noita avoinaisia WLANeja hirveästi mainostetaan ne on sitten jumissa, kun niin paljon yhtäaikaisia käyttäjiä. ja toiset kuitenkin vaatii vierailija-tunnukset että edes pääsee kirjautumaan. Suosittelen hommaamaan oikean mobiiliyhteyden siis 3G/4G niin ei tarvitse aina etsiä signaalia

    • 222

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      235
      5286
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      80
      3435
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      99
      3132
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      41
      3032
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2895
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2725
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2411
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2267
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      158
      1714
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1380
    Aihe