Miksi palstamme on valtaosin, niinkuin mediakin vain kiinnostunut epäkohtien esiintuomisesta? Miksi kysyn tosiaan!
Kahvipirttiä lukuunottamatta on useimmat aloitukset vääryyksien puimista, masentuneisuutta. Mikä teitä vaivaa, kun Kreikan, ja ennen sitä mamujen hotellisijoitukset ja kahviloissa istumiset oli marinan aiheina, niin nyt jatkuu maailmanlaajuisina
PALJASTUKSINA, joista osa on hevon paskaa!
Mihin on jääneet Ruuneperin ja muidenkin hyvät aloitukset, jotka saivat osallistumaan innolla hyvän olon ketjuihin.
Nyt on pessimismiä ja tyytymättömyyttä tarjolla päivästä toiseen, vaikka ei meillä pitäisi olla mitään hätää.
Onnellisuus löytyy kyllä aloittajankin elämästä, mutta kovin herkästi se halutaan lätkäistä karmeuksilla palstalta. Siihenhän ei palsta kykene, mutta ihmetyttää tämä mentaliteetti joka laskee vain kuinka paljon on osaanottajia ketjuissa, vaikka ne ei ne paljon osaanottajia saaneet ketjut millään lailla olekaan muuta kuin epäluulojen kylvämistä viattomiin mieliin!
Purkasinhan hetken sydäntäni, samalla tietäen ettei se hipaisekaan kenenkään näistä nyt esilläolevan kirjoittajan sisintä.
Kahvipirttiä lukuunottamatta on useimmat aloitukset vääryyksien puimista, masentuneisuutta. Mikä teitä vaivaa, kun Kreikan, ja ennen sitä mamujen hotellisijoitukset ja kahviloissa istumiset oli marinan aiheina, niin nyt jatkuu maailmanlaajuisina
PALJASTUKSINA, joista osa on hevon paskaa!
Mihin on jääneet Ruuneperin ja muidenkin hyvät aloitukset, jotka saivat osallistumaan innolla hyvän olon ketjuihin.
Nyt on pessimismiä ja tyytymättömyyttä tarjolla päivästä toiseen, vaikka ei meillä pitäisi olla mitään hätää.
Onnellisuus löytyy kyllä aloittajankin elämästä, mutta kovin herkästi se halutaan lätkäistä karmeuksilla palstalta. Siihenhän ei palsta kykene, mutta ihmetyttää tämä mentaliteetti joka laskee vain kuinka paljon on osaanottajia ketjuissa, vaikka ne ei ne paljon osaanottajia saaneet ketjut millään lailla olekaan muuta kuin epäluulojen kylvämistä viattomiin mieliin!
Purkasinhan hetken sydäntäni, samalla tietäen ettei se hipaisekaan kenenkään näistä nyt esilläolevan kirjoittajan sisintä.
Vastaukset 31
Vanhimmat
kukas sen kissanhännän nostaikaan kätevämmin kuin kissa itse. *vrt* "Ruuneperin hyvät aloitukset...
Aloita itse hyvän olon ketju, älä aukaise noita epäkohta ketjuja, jos niin pienestä on kiinni tasapainosi.
Minä sain tänään hyvää oloa raikkaasta ulkoilusta ja kohta saunotaan oman kullan kanssa, loppuillan tapahtumia en tule tänne kertomaan . ;)
Kylpä se niin pakkaa olemaan. Ja se tärkeily on toinen. Loukkaava vastaaminen on kolmas. Paljon olisi parempi jos oltaisiin fiksusti ja annettaisiin ihmisten kirjoitaa ilman pelkoa. Mitäpä pelkäämistä tässä on. Nytki kirjoitan nimimerkin tuohon, saapaan nähä miten tässä nyt käy.
Hyvä kello kauas kuuluu, paha paljon kaemmaksi, sanoo jo vanha sananlaskukin.
Huomaan omasta elämästäni, kun on jokin vinossa, tulee valitettua. Kun asia paranee, eipä sitä aina edes itse huomaa, ja olla kiitollinen.
Tänne en märinöitäni kirjoita, ei ole tapanani tuntemattomille omia vaivojani valittaa.
Jos se jota kuta helpottaa, niin tehköön niin.
Sanotaanhan myös, että jaettu onni on kaksinkertainen onni.
Jaettu suru on taas vain puolet surusta.
Kukin tavallaan, yhteinen ja yleinen keskustelupalstahan tämä vain on.
Kukin kirjoittaa sydämensä kyllyydestä, ei siihen muilta tarvitse lupaa pyytää.
Minä en jaksa jauhaa Kreikkoja, saati muita maailmoja. Toki on oma kantani asioista, mutta mitä minä niistä täällä jankkaamaan. Ei minulta kukaan niille lupaa kysy.
.
se oma napa!
Omaa napaa pystyn kaivamaan, maailman kohtaloon minulla ei ole mitään sanomista.
Miksi pahoittaisin mieleni taistelemalla tuulimyllyjä vastaan.
Uudet polvet parantavat maailmaa, niin uskon.
Hyvää Iltaa vain sinulle, ja hyviä ajatuksia lähimmistäsi!
"Mitä hyödyttää, jos maailma on avara, jos omat kenkäsi puristavat?"
jätä !
vastaus alotukseen:
SIKSI kun kansa ei ole tyytyväinen nyky politiikan aiheuttamiin seurauksiin,
Parsimisen paikka.
Ymmärrys hoi!
Äly älä jätä!
Britannia tekee kansan äänestyksen EU jäsenyydestä, siellä on jo yli 60 % kansasta EU vastaista,
jos Briannia eroaa, EROAA SUOMIKI,
suomessa EU vastaisuutta on 80 % kansasta,,
TIMO SOINI suomen johtoon mahdollisimman pian,,,
maan on pitkään nikki 'aleksandrovitsina'
m a s e n t a n u t suomalaisia täällä ilkeillä puheillaan:
>aleksandrovits20.1.2013 20:580 SULJE
Hienoa olla etenkin sellaisen kaltainen, joka örvelttää juovuksissa ja osoittaa puutteelliset käytöstapansa tehden tuon kaiken ujostelematta ja vailla häpeän tunnetta.<
(Kyllä ruotsalaisissakin on juoppoja, samoin muuallakin.)
Tämä oli LIEVIN hänen ilkeilyistään.
Kun häneltä kysyttiin suora kysymys, hän jätti vastaamatta, haukkui vain lisää vielä.
Kysymys:
Voitko väittää vääräksi:
SUOMI ei ole
- aloittanut HYÖKKÄYSSOTAA Ruotsia vastaan
- ei pakottanut ruotsalaismiehiä omiin sotiinsa Keski-Euroopppaa myöten
- ei ole verottanut ja köyhdyttänyt Ruotsia ja ruotsalaisia
- ei pakottanut omaa Lähi-Idästä tuotua uskontoaan ruotsalaisille puppelipojille ja -tytöille-
......jne....
.Kaiken tuon ja paljon muuta pahaa on Ruotsi tehnyt Suomelle ja suomalaisille!
Suomi ei ole ikinä aloittanut sotaa kumpaakaan naapuriaan vastaan."
Kyllähän jatkosota oli Suomen aloittama.
Vapaa palsta tämä on, on kyllä mutta ei ketään pitäisi jonku yhen olla pois ajamassa yhä rumemmasti. Turhaa täällä on muutosta toivoa, johan köh' kirjoitti siitä negartiivisuudesta kun joku on sen siemenen tänne tuonut. Nyt se leviää kuin joku myrkkyjätti - mikä se nyt oli.
No voi herranen aika, sekö sinulla on ongelmana, enhän minä sellaisia mieti, enkä mitään aleksandrovitsiä, ei sellainen minua masentaisi.
Eihän kaikki voi olla samaa mieltä koskaan, mutta en minä ymmärrä mitä nuo vanhat sodat sinuakaan niin kiinnostaa, että ne on saaneet noin ärhäkkääksi.
Tietenkin aika voi tuntua vaikealta EU:n tuomien ongelmien myötä, mutta kun siihen ei voi vaikuttaa, ei minun luonteellani sitä viitsisi harmitellakaan.
Eri ihmisethän on sitä varten remmissä, ei minun ole tarpeen eikä velvollisuus niitä selvitellä. Elämä itsessään on niin hieno asia, että siitä jo kannattaa iloita!
Miksi ylläpitää vihaa nykyihmisiä kohtaan? Eivät he ole sotineet nämä täällä asuvat ulkomaalaiset, siksi ne panee hanttiin, kun olet niin kategoorinen suotta.
Unohda sinäkin sodat ja melskeet, Suomi elää ja voi hyvin nykyäänkin kaikesta huolimatta, ja uskoo lujasti tulevaisuuteen !
tti bäckman ihailijattarineen puhuu (Hikipedia):
""Puheensa aluksi desantti kertoo taas kauhistuttavia mutta ehdottoman rehellisiä ja tosia kertomuksia hirvittävästä Suomesta. Kuuntelemme veret seisauttavia tositarinoita Lapissa sijaitsevista lasten keskitysleireistä. Jäätävät ja rehelliset kuvaukset sosiaalitoimen mustapukuisista ja naamioiduista erikoispoliiseista syöksymässä hotellien ikkunoiden läpi sieppaamaan venäläislapsia äitiensä syleistä on ollut totisinta totta jo pitkään. Kuitenkin puheen tämä osa on meille jo tuttu, joskin ainoa ainakin minulle uutena tullut seikka oli, että fasistisen Suomen lieromaisesta kansasta jopa 80% (6,72) työskentelee keskitysleireissä ja lastensuojelussa. Toisaalta ymmärrämme sanoman hyvin, tuskinpa fasisteilta muutoin liikenisi voimavaroja vahtia ja vainota kaikkia niitä satoja tuhansia (eräät arviot puhuvat miljoonista mutta tätä tietoa en uskalla juuri nyt desantilta varmistaa) huostaanotettuja venäläislapsia. Lienee turha mainitakkaan että loppuosa noista ketkuista ryöstelee kunnianarvoisten venäläisten kesäasuntoja, karkottelee mummoja ja kähmii ikivenäläistä Karjalaa takaisin. Häpeällistä. Törkeää.""
DDD>>>>>>>DDDDDDDD....
tsalainen "desantti" suomalaisten asioista !!
Mutta hyss-hyss! Suomalaiset eivät saa puhua tapahtuneista TOSIasioista mitään-
MIKSI?
Tosi hauskaa! Desantti Bäckman ja sen valheet!
Kullää niistä puhutaan ihan riittäväst,i turha täällä on kiukutella.
Onko näin rahaa vähän ihmiset nälässä...Siksikö kiukutellaan...Lempeätä iltaa..
Taitaa ainakin tilastojen mukaan ihmiset olla liiassa lihassa. Ylipaino valtaa tilaa kaikkialla länsimaissa.
Nyt jo Aasissa lihotaan lännestä tulleen ruokailutavan levitessä sinnekin.
Mistä pian rittää ruokaa maapallolle, jos kaiki alkavat ahtamaan, kuin lännessä tehdään?
Elintasosairaudet sen kun lisääntyy.
ihmisoikeudet kaikille !
ON hyvin tärkeää yhteikuntamme kannalta huomioida kaikki epäkohdat,
sillä me kansalaiset olemme se ryhmä jotka kärsii epäkohtien olemassa olosta,
olis tyhmää silmät ummessa hyväksyä kaikki mitä ylhäältä annetaan,,
Itsehän me, kansa, päättäjämme äänestämme.
Ei maailmanlaajuinen lama ja pahoinvointi ole meidän maamme päättäjien vika.
Minä olen osassani onnellinen.
En ole rikas, mutta tulen toimeen.
En ole terve, mutta pieni osa terveyttä on tähän asti riittänyt,
niin että hyvän sairaanhoidon avulla olen joka aamu silmani saanut avata.
Kiitos siitä!
Voisin yhtyä edelliseen. En ole vielä nykyään nälkää nähnyt, (sodan aikana kylläkin,
eikä auttanut valittaa kenellekään, apua ei tullut mistään), enkä tuosta katkera ole. Monella oli vieläkin vaikeampaa kuin minulla, menetettyään isänsä sodan melskeessä.
Sen olen pannut mrkille, että lehtien palstoilla huonosta sosiaaliavusta huutavat ne,
joilla kuitenkin on varaa istua kapakassa ja ostaa kaljaa, lisäksi polttaa tupakkaa.
Jos oikein pula on, nämä nautinnot voisi jättää. Monella on varaa ajella autolla ja bensaa palaa. Ostaisivat niilläkin rahoilla ruokaa itselleen. Niin olisi mahdollista voida paremmin.
vaadin nuorille turvatumpaa tulevaisuutta, koulutusta ja k a i k i l l e työtä ja ar v o s t u s t a !
tällä nämä itsekeskeiset muutamat vanhukset ovat tyytyväisiä kun itettellä on eläkkeet ja elämä loistavasti,
meikä on huolissaan nyky nuorista, eteenki miehistä,
heiltä on politiikka vieny tulevaisuuden, vain muutamat yksilöt menestyy,
köyhyys ja kurjuus lisääntyy nuorten keskuudessa,
nyt jo on paljon kähinää niitten keskuudessa, toistensa kimppuun käyvät,
sydän särkyy heidä puolesta,
kehtaatteki olla tyytyväisiä politiikkaan ja sen seurauksiin,
mua hirvittää polittisten henkilöitten töppäilyt ja tyhmyyksien seuraukset,
moni tulee kärsimään, moni kuolee kurjaan toivottomaan tulevaisuuteen
jos politikot eivät osaa tai haula muutaa yhteiskuntaa ihmimillempään suuntaan,
työ pitää nuoretki terveenä, koulumahdollisuus kaikille,
ainuttakaan nuorta ei saa jättää omanonnensa varaan,
k o u l u i ssa PITÄÄ opettaa toistensa kunnioittamista,
kasvatus pitää olla sata % kaikille oppilaille yhtä arvokasta, yhtä perusteellista,
eriarvoisuus ON lähtöisin koulumaailmasta, se pitää poistaa
syytän kouluja paljosta pahasta yhteiskunnassamme, sieltä kaikki on lähtöisin.
TURHA tulla syyttämään perheitä, hekin ovat koulujen uhreja omalta aikakaudeltaan.
yhteiskunnan ON viisastuttava huomaamaan kuinka tärkeä kasvatus on juuri kouluissa
siellä on kaikki nuoret paikaalla kaikki saa tieton ja taidon sieltä.
nuoret on vaikutuksille hyvin alttiita, imevat itseensä kaien, koulu voi vaikuttaa eniten nuorten tulevaisuuteen
Jos epäkohdat poistuisivat sillä, että täällä 70 palstalla niistä puhumme ja vaihtoehtoja asioden tilaan pohdimme olisi helppoa vaikuttaa koko maailman asioihin!
Täällä kun ei riitä oman maan asioiden ja päättäjien ruotiminen, vaan koko maailma ja nykytilanne vaivaavat mieliä, ei toki kaikilla, vaan muutamilla jotka huutavat torveen ihan väärällä foorumilla.
Me emme pysty päätöksiin vaikuttamaan protestoimalla täällä, muutoksia vaativien pitää siirtyä isommille areenoille.
Toki minuakin harmittaa moni asia, mutta turhaan minä niitä täällä ruodin, kukaan ei täällä voi niihin vaikuttaa.
Päättäjät eivät kysy täällä mitä me haluamme ja jos joku kysely tänne sivuille ilmestyykin tutkimuksia tekevien toimesta, täällä se saa pilkallisia, ivallisia vastauksia joista ei ole tutkimuksille mitään hyötyä.
Kysyä pitää, miksi silloin ei riitä asiallisuutta kun sen perään kuitenkin huudetaan.
Turhaa marinaa on maailmassa joka puolella ja niin pitääkin kai olla, muutoin ei asiat parane ellei epäkohdista tarpeeksi puhuta, mutta kannattaako täälläkin keskittyä etsimään epäkohtia ja vikoja muista kuin itsestä?
Kannatan ajatusta jolla kitketään ensiksi omasta mielestä pisteliäisyys ja syyttely, sitten voidaan hyväksyä muidenkin mielipiteet, vaikka niissä pieniä piikkejä löytyisikin.
Mutta nuorten kasvatus, työttömyys ja koulutus eivät varmasti pasrane täällä valittamalla! Kansanedustajille kirjeitä ja viestejä, oman postinsa he ilmeisemmin lukevat kuin Suomi24:n 70 palstan.
Olen vahvasti toista mieltä, täältäkin lähtee " huutavan ääni erämaahan "
olen huomannu usein, täällä marmatetut epähohdat joku on ottanu onkeensa ja kertonu ominaan muilla palstoilla,
kyllä täälläkin marmatus vaikuttaa,,,
älä yhtään yritä tyrmätä ihmisten mielipiteitä, EI onnistu kuitenkaan
se vaki, kirjoitat..........olen huomannu usein, täällä marmatetut epähohdat joku on ottanu onkeensa ja kertonu ominaan muilla palstoilla,
Niin, mihin ne sieltä muilta palstoilta, ja ovatko vaikuttaneet päättäjiin tai yleiseen tilanteeseen?
Kaikki tietävät kuinka jutut kulkevat, huhukin kiertää mailmaa kunnes alkuperäistä asiaa ei kukaan tiedä, kukaan ei tiedä mistä oli puhe ja kuka sen sanoi.
Täällä todella huutaa erämaahan.
Kyllä vaan ne menee etennpäin, esm. Niinistön huoli vanhuksista, samoin nuorista,
kyllä ne on kaikuja näiltä palstoilta,
epäkohtiin PITÄÄ tarttua aina,
marmatus on oikein
politiikkaa voimme muuttaa samoin keinoin, nytkään emme ole tyytyväisiä nyky menoon,
muutos on tulossa kuten varmasti olet huomannu seuratessa politiikka yleisellä tasolla.
tätä mieltä.
Jos haluat todella saada äänesi kuuluviin ja marmatuksillesi vastinetta, ota yhteyttä kansanedustajaan jota äänestit, tokihan äänestit kun olet noin aktiivi. Hän voi tehdä asiasta eduskunnalle aloitteen ja marmatuksesi kuullaan päättäjien korvilla, ei vain näillä marmatuspalstoilla.
Mistä ihmeestä päättelet, että juuri täältä nettipalstoilta Niinistökin on ideansa politiikkaan poiminut?
Voi meitä ja sinua. Marmata toki, mutta ainakin minulle, palstan vierailijana tuntuu läheisemmälle ajatukselle olla täällä rutisematta kuten tuoola on esitetty.
Minä soitan omalle kansanedustajalleni, hän kuuntelee ja hän ainakin pyrkii vaikuttamaan asioihin korkeammalla tasolla kuin nettisivuilla, mutta tiedäthän, yksin ei kukaan voi asioita muuttaa, mutta viemällä ne "pois erämaasta" voi kaiku olla parempi.
Jatka toki valitsemallasi tiellä, ehkä sinuakin joku kannattaa ja huutoosi vastaa.
Enpä näihin marmatuksiin otakaan kantaa, ainoastaan tuohon kansanedustajiin yhtäyttäottavaan kehotukseen.
Niinhän se pitäisi olla, että edes jonnekin yhteydenottomme merkattaisiin, miten lie sekin, tietysti riippuu vastaanottavasta edustajasta. Ittelläni on kokemusta muutamasta, näissä lastensuojelu- ja nuorisoasioissa jo vuosia sitten. Voi olla, että asiat ovat muuttuneet, mutta ei kansanedustaja itse, vaan se hänen apulaisensa hoitaa yhteydenotot.
S-postilla minä olen toiminut, turhankin pitkän ajan kuluttua tulee jonkinlainen vastaus..yleensä - parhaamme teemme tms.
Turhaksi intoilukseni olen senkin yrittämisen kokenut, kuin huutavan ääni korvessa, jota ei kukaan kuuntele. Monet ovat nykyisin no, ne, jotka vielä jaksavat, tehneet kanteluja sos. viraanomaisten tekemistä todellisista virheistä lasten ja nuorten sijoitusasioissa, mutta sekin tuntuu olevan turhaa. Jonkinlaista yhtäköyttä siellä vedetään, kuin ´hyvä-veli´- käytäntö sielläkin on.
Oikeusasiamiehelle tehdyissä valituksissa kestää vastauksen saanti niin kauan, ettei niistäkään varsinaista apua.
Ikävä vain todeta, ettei ns.tavallisella ihmisellä ole mahdollisuuksia hakea oikeutta ja hdenvertaisuuta. Kyllä sielläkin hierarkia pelaa, pitäisi olla nimeä ja valtaa, niin ehkä saisi asiaansa jotenkin kuuluville.
Mutta omalla kohdallani on slut nu, lapsekas uskoni ihmisten samanvertaisuuteen on mennyt jo ajat sitten.
Harvoin pelkällä sähköpostilla saa kontaktiinsa suoraa vastausta.
Jokaisella politikolla on taito vastata pyöreästi, ei jää mitään vastaamatta, eikä vastaa mitään.
Itse menen tapaamaan edustajaa. Monet kansanedustajat järjestävät kannattajilleen, tukijoilleen tapaamisia joissa on mahdollisuus ottaa kantaa hänen tekemiinsä esityksiin, lausuntoihin ja mielipiteisiin.
Tuskin kukaan on niin kauaskatseinen ja laajatietoinen kaikista asioista, että ilman muiden antamia vinkkejä ja mielipiteiden vaihtoa kykenisi päätöksiä tekemään ja asioita puntaroimaan.
Kaikki me saamme jostain vaikutteita, kaikille syntyy uusia ajatuksia ja aina me joskus saamme sen järjen välähdyksen jonka kipinät on hyvä jakaa.