Mitäs olette asiantuntijat mieltä, onko mitään järkeä päivittää pokkarikameraa halutessaan parempia kuvia. Nykyisellä kameralla, Ixus 100is ei tahdo sisäkuvien ottamisesta tulla mitään eikä liikkuvaa kohdetta (lue koiraa) pysty kuvaamaan kun tilanne on ohi ennen kuin kuva räpsähtää. Sisällä otetuissa kuvissa ärsyttää kuvien rakeisuus ja salamavalolla otettujen kuvien kirkkaus. Välillä salamalla otettu kuva sisällä on väritykseltään ihmeen keltainen..
Tiedän kyllä että järkkärillä liikkuvan kohteen ja sisällä kuvaaminen onnistuu paremmin, varsinkin kun osaa ottaa kuvia. Olen sen verran laiska etten jaksaisi jokapaikkaan kameralaukkua kuskata ja raskasta järkkäriä kaulalla kantaa. Siksi pokkarikamera tuntuu käytännöllisemmälle. Onkohan 100s parempi kamera ixus 100 is verrattuna niin paljon että kolme ja puoilsataa kannattaa siihen sijoittaa
Ixus 100 is:n tilalle Powershot 100s
5
203
Vastaukset 5
- N + C
Ostin oman S100:ni viime toukokuussa Rajalasta ja köyhdyin siitä silloin vain 299 € (lyhytkestoinen tarjous). Vastinetta sain mielestäni hyvinkin mukavasti, vähässäkin valossa otettujen kuvien laatu on ollut minulle iloinen yllätys ja zoomausvara (kinovastaavuus 24–120 mm) suhteessa valovoimaan on juuri minulle passeli! Sen pidempää zoomia en pokkariini kaipaa.
Muutama viikko sitten S100 näkyi maksavan Verkkokaupassa n. 300 €, mutta päivän hinta on taas 50 € korkeampi. Kummasti tuo hinta näkyy sahailevan!
Mielestäni järkkäri ja pokkari eivät mitenkään korvaa toisiaan, haluan ehdottomasti pitää molemmat! Koska APS-C-koko riittää minulle järkkäreissä, on merkkini siellä Nikon. Pokkaripuolella luotan Canoniin.
Pokkareiden heikkous merkistä riippumatta on hidas reagointi nopeasti vaihtuvien tilanteiden kuvauksessa. - Lakkapää
Aivan.. Ehkäpä tuo sitten voisi olla hyvä sijoittaa S100 pokkariin ja "pitkässä juoksussa" ostaa sitten oikea järkkäri. Joskin vaikuttaa siltä, että tuota järkkärin hankkimista olen siirtänyt jo kymmenen vuotta ja tällä hankinnalla se siirtynee toiset kymmenen.
Joka tapauksessa Ixuksen sisäkuviin olen kyllästynyt joten jospa 100S toisi tähän parannusta. Kiitos kommentista!Ohan S100:ssa aukon parempi valovoima, isompi ja parempi kenno (CMOS) sekä uudempi prosessori. Eroa on ainakin kolmisen aukkoa tuohon Ixukseen verrattuna. Kun kuvaa koiria, kannattaa käyttää sitä koirienkuvausmoodia (kummassakin on se).
- Järkeä on
Kyllä pokkarikamera kannattaa vaihtaa parempaan. Ja kun vaihtaa niin kannattaa vaihtaa kerralla parhaaseen mitä kaupasta löytyy. Tällä hetkellä se Canonin valikoimasta näyttäisi olevan G15. Hinta on tosin (vielä) aika kova koska kamera on ollut myynnissä vasta pari kuukautta.
- Pienet paidantaskut
En epäile yhtään, etteikö G15 olisi mainio kamera ja jopa hintansa väärti. Kompaktikameraa en kuitenkaan kutsuisi pokkariksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791732
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo105705Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207654- 133628
- 51575
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä18549- 37546