8 vai 16 gigaa muistia MBP retinaan!?

mäkkihomo

Olen ostamassa 15' Macbook Pro retinaa halvemmalla prossulla. Onko 16 gigasta muistia hyötyä normaalikäytössä ja satunnaisesti raskaassakin photoshoppaamisessa? 200€ on meinaan kohtuullisen kallis upgrade 8-16 gigaa... :D

8

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RAM32GB

      RAMia ei koskaan ole liikaa...

      Valitettavasti Apple on lähtenyt tuolle huonolle tielle, jossa mobiililaitteiden RAM-muistia ei enää käyttäjä voi vaihtaa, kun se on kolvattu emoon kiinni.
      Toivattavasti keksivät jonkun muun tavan ohentaa ja keventää koneita, notta voivat palata vaihdettaviin muistikapuloihin.

    • Ammattikäyttäjä

      Satunnaista tarvetta varten ei kuullosta välttämättömältä: Photoshopissahan lienee vieläkin sisäinen virtuaalimuisti, joka ainakin oli OS:n mekanismia nopeampi. En ole joutunut tilanteeseen, jossa Photoshop ei olisi toiminut 2-4 gigalla ja suurimmat tiedostot ovat olleet satoja megoja (ilmakuvia.)

      Jos jokin sitten joskus vie hiukan enemmän aikaa, on aika yhdentekevää.

      Normaalikäytöstäsi en osaa sanoa: minulla se on 3D-CAD, johon 4 gigaa MacBook Prossa riittää riittävästi. On se 16 gigalla iMacissä hiukan sukkelampaa, mutta suurin osa ajastani menee ajatteluun.

    • Ei uudestaan

      Suosittelisin harkitsemaan jotain muuta konetta kuin mäkkiä ellei sinulla ole joku erityinen syy mäkin hankkimiseen.

      Apple on todella menossa siihen, että muistia ei voi enää jälkeenpäin koneeseen lisätä. Samoin uusi käyttöjärjestelmä tulee nykyään kerran vuodessa, joka on pitkälti pakko ostaa jos haluaa päivityksiä saada koneeseensa.

      Mäkissä on myös erittäin rajallinen määrä ohjelmia ja jos jotain vähänkin erikoisempaa koneella harrastat nettiselailun ja musiikinkuuntelun ohella niin en voi suositella mäkkiä. Myös java toimii huomattavasti hitaammin kuin windowssilla ja joidenkin javapelien pelaaminen on näin ollen mahdotonta, vaikka kone toimisi muuten hyvin.

      Asetuksia on myös hankala muovata mieleisekseen kuten esimerkiksi mäkin kannen sulkeutuessa kone menee nukkumaan ja tuon ominaisuuden saa poistettua ainoastaan erillisellä ohjelmalla.

      Onneksi ovat viimeinkin tajunneet laittaa usb portit eripuolille konetta, jotta leveä nettitikku ei estä toisen usb-portin käyttöä.

      Laturit täyttä sekundaa. Itselläni alkoi savuamaan ja hyvä ettei syttynyt palamaan. Samanlaisia kokemuksia vaikka kuinka paljon.

      Positiivisena puolena vähäiset virukset ja vakaa toimivuus sekä laadukkaan koneen tuntuma. Touchpad taitaa olla vieläkin selvästi paras markkinoilla ja näin ollen nimenomaan matkassa erittäin mukava käyttää.

    • Ammattikäyttäjä

      ”Mäkissä on myös erittäin rajallinen määrä ohjelmia ja jos jotain vähänkin erikoisempaa koneella harrastat”

      Tiedän pari-kolme alaa, joille ei saa Mac-ohjelmia, mutta ne eivät liity harrastuksiin, vaan teknis-tieteelliseen työhön. Mitä sinulla on mielessä?

      • Ei uudestaan

        Opiskelun aikana on tullut vastaan lukuisia ohjelmia, jotka toimivat ainoastaan windowsissa tai ovat koulun kautta saatavilla ainoastaan windows koneille.

        Esimerkiksi logiikkaohjelmointiin käytetyt ohjelmistot. Tokihan nuo saa pyörimään viimeistään asentamalla windowsin mäkin rinnalle, mutta mielestäni menee aivan liian hankalaksi.


      • Ammattikäyttäjä
        Ei uudestaan kirjoitti:

        Opiskelun aikana on tullut vastaan lukuisia ohjelmia, jotka toimivat ainoastaan windowsissa tai ovat koulun kautta saatavilla ainoastaan windows koneille.

        Esimerkiksi logiikkaohjelmointiin käytetyt ohjelmistot. Tokihan nuo saa pyörimään viimeistään asentamalla windowsin mäkin rinnalle, mutta mielestäni menee aivan liian hankalaksi.

        Työn aikana on tullut vastaan lukuisia ohjelmia, jotka toimivat ainoastaan Macintoshissa.

        Tästä ei kuitenkaan ole kysymys, vaan siitä, onko jotain alaa, jolle ei ole Mac-ohjelmia. Niitä siis on, mutta onko logiikkaohjelmointi yksi niistä? Oletko nyt ihan varma, että normaalikäyttöön sopivia ohjelmia ei tähän saa? Se, saako koulun kautta, on irrelevanttia.

        (Surkeita ovat windows-trollien argumentit, melkein yhtä surkeita kuin linux-trollien.)


      • Ei uudestaan
        Ammattikäyttäjä kirjoitti:

        Työn aikana on tullut vastaan lukuisia ohjelmia, jotka toimivat ainoastaan Macintoshissa.

        Tästä ei kuitenkaan ole kysymys, vaan siitä, onko jotain alaa, jolle ei ole Mac-ohjelmia. Niitä siis on, mutta onko logiikkaohjelmointi yksi niistä? Oletko nyt ihan varma, että normaalikäyttöön sopivia ohjelmia ei tähän saa? Se, saako koulun kautta, on irrelevanttia.

        (Surkeita ovat windows-trollien argumentit, melkein yhtä surkeita kuin linux-trollien.)

        Tietenkin riippuu paljon alasta, että riittääkö mac vai ei. Väittäisin kuitenkin, että on aika vähän aloja, jolla ei windowskoneella pärjää.

        Ei se ole lainkaan irrelevanttia jos niitä tarvitsee opiskelussa eikä niitä omaan koneeseen saa. Mielestäni paljon irrelevantimpaa on se, että saako koneelle jonkun satoja euroja maksavan vastaavan ohjelman, joka ei ole kuitenkaan yhteensopiva.

        Windows on yhä yleisin käyttöjärjestelmä ja jos sen kanssa ei ole yhteensopivia ohjelmia niin hankaluuksia todennäköisesti tulee.

        Moni koulu tarjoaa myös ilmaiseksi opiskelijaversion tekstinkäsittelyohjelmasta windowskoneille, mutta ei maceille.

        Sinuna tarkistaisin omat argumenttisi ennen kuin alat ylimieliseksi.


    • ei vaan toimii

      Jos "joudut" tekemään valintasi hinnan perusteella, mikset hanki "perinteistä" MB Prota? Retinan hinnalla saisit siihen 16 Gt muistia ja SSD-levyn perinteisen levyn lisäksi.

      Retinassa 8 Gt:n riittävyys riippuu siitä kuinka maltat odotella konetta silloin, kun keskusmuisti on kokonaan käytössä. Retinan SSD-levykin tosin auttaa vanhanaikaiseen levyyn verrattuna jo jonkin verran. Enpä tiedä helpottaisiko useimpien kohdalla valintaa, jos tarjolla olisi pelkästään 16 Gt:n malli, eikä ollenkaan 8 Gt:n vaihtoehtoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11448
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2717
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1584
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1406
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1379
    Aihe