Netissä tosi heikosti tietoo.
Mikä on Asha s40 os käyttöjärjestelmä?
?? ?? ?? ??
5603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Loogisesti ajatellen s40 pohjainen käyttis, johon on tehty pieniä muutoksia ja parannuksia Asha malleja varten.
Kun kaipais siittä tietoja, onko se 16 bittinen vai 32 bittinen?
yms sellaista.
Asha os on kuin iOS, se on reitinsoftan päälle kyhätty, Nokialla sita teki muutama toisarvoinen kehittäjä joita ei paljoa ohjailtu, kun taas Meego oli kokoajan johdon silmissä.
Asha os pyörii 32bittisen ytimen päällä jakaen itsensä kahteen 16bittiseen linjaan, ihan kuin Applen iOS. Kummallakin on omat 16bittiset muistibankit. Näin saadaan ohjelma ajaan natiivina 16bit sovelluksia ilman moniajoa. Järjestelmä juontaa reitittimistä missä toinen linja hoisi reititystä ja toinen sen ohjelmistoa.
Sopii hyvin puhelimeen jossa ei tarvita moniajoa!
Toinen linja hoitaa puhelimen toiminnot ja toinen softapuolen jutut.
Nämä muutama hemmo jotka oli sitä koodaamassa, olis halunnut siittä iphonetason älypuhelimen, mutta nokia tyrmäs sen ekosyteemin.
Ashaan voi asentaa kohtuu helpolla ohjelmia nytkin.!
Asha2 oli poiken pödällä joka oli 64bittinen ja ajoi kahta 32bittistä linjaa, olis ollut se evoluutio versio tulevaisuuteen. Joka olis tänäpäivänä kova sana!
Se on vieläpä yksi bugittommista kännykkäsoftista, koska sita kyhäs vain muutama tyyppi, toisin kuin Symbian! tai iOS.
Se kehittäjien määrä ei aina ole hyvästä! Vaan usein Bugisuuden tae!
Asha2 = Meltemi?