Kuka on ostanut Belov Agron lannotteita? Laskin hintaeroksi 700 euroa Belor Agrin hyväksi verrattuna Yaran vastaaviin. Visun avulla laskettu. Rahti ja alvi hinnassa mukana. Olemme aikaisemmin ostaneet Yaraa ja noituneet hintoja - oisko aika muutokseen? Onko joku konnankoukku josta ei tiedä?
Lannoitteiden hinnat
6
4573
Vastaukset
- EU muutti kaiken
Nytkö vasta olet siirtymässä muihin lannoitteisiin? Voin kokemuksella sanoa, että olen lannoittanut peltojani n. 20 vuotta muilla lannoitteilla, kuin Yara/Kemira. Nyt viimeiset vuodet (kun Viipurin lannoitetta ei enään saannut!) kysymälläsi tuotteella, eli Ural chem lannoitteilla.
Suurempia ongelmia ei ole ollut koko aikana, jollei kateutta oteta lukuun, kun laskin säästäneeni vuosien aikana hyvän uuden traktorin hinnan lannoitekaupoillani ja ostin uuden traktorin. Yhden kerran oli paljon paakkuuntunutta lannoitetta joissakin säkeissä, lähinnä säkkien pohjalla ja tarkemmin tutkittaessa säkkien pohjissa oli muutamia reikiä, myös säkkien pohjat olivat likaisia. Tein asiasta reklamaation myyjälle suoraan ja sain reilun hyvityksen, eli sain tilalle uudet lannoitteet. Syykin säkkien rikkoontumiseen selvisi!
Ensi keväänä taas kylvetään näillä lannoitteilla. Omalla tilallani säästö on sen verran merkittävä, että ei mitään järkeä käyttää kalliimpaa lannoitetta. Satotasot ovat olleet meillä ihan virallisissa mittauksissa n. 6tn/ha. - MasaFarmi
Nyt käy vissiin niin tuon Texasin pamauksen takia että apulannan hinta kipuaa pilviin.
- varmastinousi
Ainahan ne jonkun verukkeen keksii.
- Kalkkiako?
Käyttäkää voimalaitosten tuhkaa. Se on parempi kuin kalkki eikä maksa mitään. Useimmiten laitokset vielä maksavat rahdinkin kun saavat sen jonnekkin kipata.
Mutta muistakaa että 10tn hehtaarille alkaa olla maksimiarvoja, jos pellot eivät ole todella happamat.- Roger rabbit
Mikäs tuommoinen voimalaitos olisi? Onko analyysiarvoja tai koetuloksia jossain?
- EU muutti kaiken
Roger rabbit kirjoitti:
Mikäs tuommoinen voimalaitos olisi? Onko analyysiarvoja tai koetuloksia jossain?
Omat kokemukset näistä aineista on, että ei juuri kannata sotkeutua taikka ainakin on oltava tarkat analyysit siitä tuhkasta. Omalle kohdalle osui ainakin niin hurjaa tavaraa, että analyysin tulos oli; VAIN VIHERRAKENTAMISEEN. Oli raskasmetalleja ym. niin paljon, että ei mitään järkeä myrkyttää peltojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701063
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132837- 84773
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55519Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294515Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?36499Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49467
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53454