Kuka on ostanut Belov Agron lannotteita? Laskin hintaeroksi 700 euroa Belor Agrin hyväksi verrattuna Yaran vastaaviin. Visun avulla laskettu. Rahti ja alvi hinnassa mukana. Olemme aikaisemmin ostaneet Yaraa ja noituneet hintoja - oisko aika muutokseen? Onko joku konnankoukku josta ei tiedä?
Lannoitteiden hinnat
6
4072
Vastaukset
- EU muutti kaiken
Nytkö vasta olet siirtymässä muihin lannoitteisiin? Voin kokemuksella sanoa, että olen lannoittanut peltojani n. 20 vuotta muilla lannoitteilla, kuin Yara/Kemira. Nyt viimeiset vuodet (kun Viipurin lannoitetta ei enään saannut!) kysymälläsi tuotteella, eli Ural chem lannoitteilla.
Suurempia ongelmia ei ole ollut koko aikana, jollei kateutta oteta lukuun, kun laskin säästäneeni vuosien aikana hyvän uuden traktorin hinnan lannoitekaupoillani ja ostin uuden traktorin. Yhden kerran oli paljon paakkuuntunutta lannoitetta joissakin säkeissä, lähinnä säkkien pohjalla ja tarkemmin tutkittaessa säkkien pohjissa oli muutamia reikiä, myös säkkien pohjat olivat likaisia. Tein asiasta reklamaation myyjälle suoraan ja sain reilun hyvityksen, eli sain tilalle uudet lannoitteet. Syykin säkkien rikkoontumiseen selvisi!
Ensi keväänä taas kylvetään näillä lannoitteilla. Omalla tilallani säästö on sen verran merkittävä, että ei mitään järkeä käyttää kalliimpaa lannoitetta. Satotasot ovat olleet meillä ihan virallisissa mittauksissa n. 6tn/ha. - MasaFarmi
Nyt käy vissiin niin tuon Texasin pamauksen takia että apulannan hinta kipuaa pilviin.
- varmastinousi
Ainahan ne jonkun verukkeen keksii.
- Kalkkiako?
Käyttäkää voimalaitosten tuhkaa. Se on parempi kuin kalkki eikä maksa mitään. Useimmiten laitokset vielä maksavat rahdinkin kun saavat sen jonnekkin kipata.
Mutta muistakaa että 10tn hehtaarille alkaa olla maksimiarvoja, jos pellot eivät ole todella happamat.- Roger rabbit
Mikäs tuommoinen voimalaitos olisi? Onko analyysiarvoja tai koetuloksia jossain?
- EU muutti kaiken
Roger rabbit kirjoitti:
Mikäs tuommoinen voimalaitos olisi? Onko analyysiarvoja tai koetuloksia jossain?
Omat kokemukset näistä aineista on, että ei juuri kannata sotkeutua taikka ainakin on oltava tarkat analyysit siitä tuhkasta. Omalle kohdalle osui ainakin niin hurjaa tavaraa, että analyysin tulos oli; VAIN VIHERRAKENTAMISEEN. Oli raskasmetalleja ym. niin paljon, että ei mitään järkeä myrkyttää peltojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503364Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5562095Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841986Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171960- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431538- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281317KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar501244