Olenko ylipainoinen / Läski. Tänään terkkari sanoi että painoni ei saa enää nousta, mut täs olis mittani Pituus: 157 ja Paino:65. Kertokaa miulle totuus...
Mua sanottiin lihavaksi. Onko totta?
Se ruma läski!
14283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oon 174cm ja 56kg, normaalipainoinen olen, sinäpä olla tuhdimman kokoinen
Täällä 162cm/45kg Kasvavalle lapselle ei kuitenkaan saisi noin sanoa...
Totta kasvavalle lapselle ei sais sanoa.
Eipä sitä muuta tarvi kun alkaa miettimään syömistä ja alkaa liikkumaan. Voit ostaa vaikka jonkun kivan aloittelijoiden reseptikirjan ja kokata itse hyvistä raaka-aineista. Ja aina kun tekee mieli makeaa, voit ottaa vaihtoehtoisesti jonkun vihanneksen tai hedelmän.
Ja sit kannattaa etsii joku itseä kiinnostava liikuntalaji jota harrastaa sitten vapaa-ajalla tai harrastuksena. Uusista lajeista saa myös uusia ystäviä :)
Avoimin mielin vaan äläkä mieti liikaa painoasi, vaan koeta vaan tehdä ruokavaliostasi terveellinen ja liikunnasta osa päivärytmiäsi! ;)
Mut sehän halus tietää totuuden... Eihän väärää kuvaa pidä kuitenkaan antaa... vai kuinka?
Mulle on opetettu että läski on ihminen jolla vatsa makkarat roikkuu etumuksen edessä ihan kunnolla (tyyliin puolireiteen) mutta jokatapuksessa, sulle on tulossa kasvupyrähdys joten sun kroppa kerää nyt rasvaa ja muita aineita pyrähdystä varten. Toki olisi toivottavaa ettei paino nousisi pyrähdystä varten paljon mutta paino saa nousta. Jos koet syöväsi liikaa tai liikkuvasi liian vähän niin niille voit tehdä jotain mutta laihduttaa sinun ei todellakaan tarvitse :)
PS: Ite olen sua lyhyempi ja painavampi enkä ole loppujen lopuksi edes pahassa kunnossa (lihas joka tulee kouluun kulkemisestani painaa enemmän kuin rasvakudos).
Itse olen n. 155 cm ja painan 38kg. Pääsiäisenä lihoin 3kg ja en enää harrasta liikuntaa. Mitä voisin tehä, ku mahaan on ruvennu kertymään rasvaa ja paino vaan nousee??
Vittu sä et oo läskiä nähnykkää
Se riippuu, tuleeko paino lihaksista. Lihasmassa painaa enemmän kuin läski, ja se kannattaa muistaa ennen kuin rupee haukkumaan itteään läskiksi.
Aika säälittävää kyllä niiltä jotka sinua ovat haukkuneet, varmaan ovat itse kauheita läskikasoja, tai sitten kateellisia.
Liiku, nuku ja syö hyvin.
Oho, katsoin väärin, eihän sinua kukaan ole haukkunut;D
No, jos olisi niin sitten se olisi tosi säälittävää;)))
Ei vittu ketä paviaanii kiinnostaa toisen paino ei ainakaa mua mut oot varmaa iha ok painone
Oonko ylipainoinen? Oon 170cm & n.60kg
Moi! Mä oon 152 cm ja 36 kg. Et ole lihava, koska murrosiän aikana ihmisellä voi nousta paino ja jos syöt terveellisesti, niin oot ihan OK :)
Samat :) oon vaan sentin lyhyempi ;) joo samaa mielt!!