Julkisuudessa on monta gay-ihmistä, jotka eivät ole siitä kertoneet julkisesti. Ihmettelenkin, miksi he eivät voi tulla ulos kaapista, varsinkin kun monien kohdalla se "yleisesti tiedetään". Ymmärrän, että vaikka 50 vuotta sitten asiasta kertominen olisi ollut suurta kohua herättävä asia, mutta nykypäivänä ei.
Ulos kaapista
Julkkikset!
83696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mitä se kellekkää kuuluu mistä sukupuolesta joku tykkää
Niin ja mitä pahaa siinä olisi, että eräs Jari-niminen laulaja tulisi kaapista? Ei homous ole paha juttu. Paitsi tietysti myyntiluvut romahtaisivat kun tädit eivät enää kehtaisi ostaa levyjä.
ei muakaan kenenkään homous haittaa ja olen aivan varma että jarin suosio ei laskisi vaikka hän tulisi kaapista ulos. luulen että keräisi vain enemmän sympatioita. ja kyllähän sen sukupuolisesta suuntauksesta on ainakin aavistus monilla sen faneilla. aatteleppa jotain empaattista mummoikäistä jari-fania jos se näkee miten iltäpäivälehtien sivuilla aletaan riepotella sen kultapoikaa. mummo lähtee vaikka mieleosoitukseen jarin puolesta.
Ei kuule Jari mummon rahoilla elä,ehei.Väärä luulo.
mutta se että se virallisesti mainitsisi homoudestaan rikkoisi tietynlaista illuusiota jossa naisfanit elelevät. itse ihailisin jaria enemmän jos hän kertoisi suuntauksestaan mutta en olekaan fani. uskon että J haluaa säilyttää tämän illuusion. sitäpaitsi taiteilijan kuuluukin pysyä hiukan salaperäisenä.
mutta jos yleisesti puhutaan niin on se kyllä naurettavaa että ei voida avoimesti olla jompaakumpaa suuntausta. suomen humppakansa hiihtää aikalailla jäljessä.
Virheluulo, että naiset karttaisivat homomiehiä, päinvastoin.
Mikäs illuusio se on, jonka kaikki tietävät?
En yhtään ihmettele, että useimmat homot tai lesbot Suomessa haluavat pysytellä "kaapissa", sen ikävää kielenkäyttöä ja muunlaista syrjintää he saavat osakseen.
Sitä paitsi, kyse on yksityisasiasta, joka ei kuulu kenellekään. Minua on aina ihmetyttänyt se suunnaton uteliaisuus, joka tunnettujen henkilöiden seksuaaliseen suuntautumiseen kohdistuu. Minulle on herttaisen yhdentekevää, miten ihmiset intiimielämänsä hoitavat. Jos saisin kuulla jostakusta tuttavastani esimerkiksi, että hän on homo/lesbo, suhtautuisin ilmoitukseen suunnilleen samalla tavalla kuin tietoon siitä, että hän syö mieluummin kalaa kuin lihaa.
Tai Jari-niminen jalkapalloilija. Vois hänkin pikkuhiljaa tulla ulos kaapista. Alkaa näyttää huolestuttavalta kun Jarilla ei ole näkynyt naista vierellä miesmuistiin.